دیده‌بان حقوق بشر سوریه: یک مقام ارشد نظامی جمهوری اسلامی در حمله اسرائیل به سوریه کشته شد

در این حمله ویلایی ساحلی در بانیاس هدف قرار گرفت و یک «مستشار نظامی» ایرانی و دو فرد غیرسوری همراهش کشته شدند

عکس تزئینی از حمله هوایی اسرائیل به جنوب دمشق، سوریه، ۲۰ ژوئیه ۲۰۲۰‌- STR/AFP

در سومین روز پیاپی حملات اسرائیل به سوریه، ویلایی ساحلی در سوریه هدف قرار گرفت که به کشته‌شدن سه نفر، ازجمله یک مقام ارشد نظامی جمهوری اسلامی، منحر شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، به نقل از دیده‌بان حقوق بشر سوریه، در جریان حمله سحرگاه جمعه به خانه‌ای ویلایی که «گروهی از افراد مرتبط با ایران» در آن حضور داشتند، سه انفجار شدید مرکز بانیاس در سواحل مدیترانه را لرزاند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

براساس اعلام دیده‌بان حقوق بشر سوریه، در این حمله ساختمان تخریب شد و یک «مستشار نظامی» ایرانی و دو فرد غیرسوری همراهش کشته شدند.

اسرائیل روز پنجشنبه ۲۹ فوریه نیز منطقه‌ای نزدیک به مرز سوریه و لبنان را هدف قرار داد که یکی از اعضای حزب‌الله در جریان این حمله کشته شد.

از آغاز جنگ داخلی سوریه در سال ۲۰۱۱، اسرائیل صدها حمله هوایی به خاک سوریه داشته است که هدف بیشتر این حملات نیروهای تحت حمایت جمهوری اسلامی، از جمله شبه‌نظامیان حزب‌الله، و مواضع ارتش سوریه بوده است.

در بیش از یک دهه گذشته، فعالیت گروه‌های شبه‌نظامی تحت حمایت جمهوری اسلامی در سوریه در راستای تقویت رژیم بشار اسد بوده است.

جمهوری اسلامی مدعی است نیروهایی که در سوریه مستقر کرده به‌دعوت دمشق و فقط محدود به مستشاران نظامی است.

در پی حمله ۷ اکتبر حماس و آغاز جنگ غزه، حملات اسرائیل به مواضع گروه‌های تحت حمایت جمهوری اسلامی در سوریه تشدید شده است.

اسرائیل به‌ندرت در مورد این حملات اظهارنظر می‌کند، اما بارها گفته است که به جمهوری اسلامی ایران اجازه نمی‌دهد حضوری گسترده‌ در سوریه داشته باشد.