گرمای شدید خطر بروز سکته را افزایش می‌دهد

مطالعه‌ای نشان می‌دهد قرار گرفتن در دمای ۳۳ درجه سانتی‌گراد خطر بروز سکته مغزی حاد ایسکمی را دوبرابر می‌کند

مرد میانسال زیر آفتاب داغ ـ Canva

پژوهشی جدید نشان می‌دهد که بودن در هوای بسیار گرم، حتی یک ساعت، خطر ابتلا به سکته مغزی را افزایش می‌دهد.

قرار گرفتن در دمای ۳۳ درجه سانتیگراد و بالاتر، خطر بروز نوعی خاص از سکته مغزی به نام سکته حاد ایسکمی (ای‌آی‌اس) را، در مقایسه با دمای ۱۲ درجه سانتیگراد یا کمتر، دوبرابر می‌کند.  

این نوع سکته با مسدود شدن خون‌رسانی به بخشی از مغز رخ می‌دهد. ۷۰ درصد سکته‌هایی که در سراسر جهان گزارش می‌شود سکته حاد ایسکمی است که ممکن است به ناتوانی جسمی یا مرگ منجر شود.

ارتباط مستقیم بین دمای افزایش‌یابنده و سکته حاد ایسکمی یافته پژوهشگران دانشگاه فودان چین است. این تحقیق روز پنجشنبه در نشریه علمی جاما نتورک (JAMA Network) منتشر شد.

با اینکه پژوهش‌های پیشین ارتباط میان دمایی که روزانه بالا می‌رود با بستری‌های بیمارستانی و مرگ‌ومیر ناشی از سکته مغزی را نشان داده‌اند، این پژوهش صرفا بر تاثیر ساعت به ساعت گرمای محیط بر شروع سکته حاد ایسکمی متمرکز است .

پژوهشگران داده‌های بیش از ۲۰۰ سکته مغزی را در سراسر چین بررسی کردند، شامل ۸۲ هزار بزرگسال مبتلا به سکته حاد ایسکمی که در طول فصل‌های گرم در سال‌های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱ بستری شدند.

این پژوهش دمای ساعت به ساعت را تا ۲۴ ساعت پیش از بروز سکته مغزی بررسی کرد و نتایج آن نشان داد که با افزایش دما خطر ابتلا به سکته نیز افزایش می‌یابد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

پس از قرار گرفتن در گرمای شدید، خطر سکته بی‌درنگ به بیشترین حد ‌رسید و تا ۱۰ ساعت بعد از آنکه هوا به‌شدت گرم شد نیز ادامه یافت. چنانچه هوا بیش ازاین گرم می‌شد، حدود ۳۳.۳ درجه سانتیگراد، احتمال بروز سکته مغزی در مقایسه با زمانی که دما کم‌تر بود، حدود ۱۲.۱ درجه سانتیگراد، تقریبا دوبرابر بیشتر می‌شد.

این پژوهش همچنین نشان داد افرادی با سابقه بیماری‌های خاص ممکن است بیشتر در معرض خطر باشند، البته تفاوت آن‌چنان زیاد نبود.

به گفته پژوهشگران، یافته‌های آنان گویای ضروری بودن حمایت سازمان‌های بهداشت عمومی است از یافتن تدابیری برای تقویت فناوری‌های کاهش‌دهنده دما، و مداخله برای ممانعت از حضور افراد دردمای بالا، به‌ویژه افرادی که در معرض خطر سکته مغزی ایسکمی قرار دارند.

بحران اقلیمی ناشی از آلودگی‌های خطرناک بر اثر سوزاندن سوخت‌های فسیلی، موج‌ گرما را در سراسر جهان افزایش داده است و افراد بیشتری برای مدت طولانی‌تر در معرض دمای بالا قرار می‌گیرند.

پژوهش‌های متعدد در سال‌های اخیر نشان داده است بودن در معرض گرمای شدید چگونه به بیماری و افزایش تعداد بستری‌های بیمارستانی منجر می‌شود.

پژوهش‌های پیشین نشان داده است که قرار گرفتن در معرض دمای بسیار بالا همراه با آلودگی نفسگیر می‌تواند خطر مرگ ناشی از حمله قلبی را دو برابر کند.

© The Independent