بیست پزشک زن اهل افغانستان برای تکمیل تحصیلات به بریتانیا می‌روند

افغانستان در سطح جهان تنها کشوری است که آموزش دختران در آن ممنوع اعلام شده است

دولت بریتانیا و حکومت محلی اسکاتلند توافق کردند که به ۲۰ پزشک زن اهل افغانستان اجازه تکمیل دوره تحصیلی‌شان را بدهند و این دانشجویان می‌توانند برای دریافت روادید درخواست بدهند.  

بر اساس گزارش روزنامه «دیلی رکورد» اسکاتلند، بورسیه این دانشجویان شامل شهریه دانشگاه می‌شود و این زنان باید به سفارت بریتانیا در خارج از افغانستان احتمالا پاکستان بروند و سپس قادر خواهند بود که برای درخواست روادید تحصیلی اقدام کنند. 

این دانشجویان در دانشکده‌های پزشکی آبردین، داندی، ادینبورگ، گلاسکو و سنت اندروز تحصیل خواهند کرد.  

این در حالی است که در ماه اکتبر دولت بریتانیا گفته بود که نمی‌تواند طرح اسکان مجدد شهروندان اهل افغانستان را برای تحصیل در دانشگاه‌های اسکاتلند فراهم کرده و برای این گروه ۲۰ نفری از پزشکان زن روادید صادر کند. 

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

بنیاد لیندا نورگرو هزینه سفر این پزشکان زن به پاکستان و سپس اسکاتلند را پرداخت می‌کند.  

لیندا نورگرو در سال ۲۰۱۰ پس از ربوده شدن به دست طالبان در جریان یک عملیات نجات نافرجام جان خود را از دست داد. لورنا و جان نورگرو پس از مرگ دخترشان این نهاد امدادرسان را تاسیس کردند. این نهاد برای چندین سال در افغانستان بورسیه تحصیلی ارائه می‌کرد. 

جان نورگرو از پذیرفته شدن درخواست روادید تحصیلی دانشجویان دختر اهل افغانستان استقبال کرده است. 

او گفت:‌ «ما خوشحالیم که اکنون این زنان می‌توانند به اسکاتلند بیایند و تحصیلات خود را در اینجا تکمیل کنند. این زنان با فرمان ظالمانه طالبان، از آموزش محروم شدند. ما از حمایت از آن‌ها دست نکشیدیم. می‌خواهیم که از حامیان خود، رسانه‌ها و گروهی از نمایندگان پارلمان که از این کارزار حمایت کردند تشکر کنیم.» 

افغانستان با کمبود شدید پزشک و پرستار زن مواجه است و تعداد بسیار زیادی از پزشکان با روی کار آمدن طالبان این کشور را ترک کردند و این روند همچنان ادامه دارد. حدود دو هفته پیش دیده‌بان حقوق‌ بشر در گزارشی در ارتباط با بحران سلامت و بهداشت در افغانستان هشدار داده بود. در این گزارش به کمبود کادر پزشکی در بخش زنان اشاره شده و تداوم این وضعیت بحرانی توصیف شده بود. 

حکومت طالبان آموزش دختران را در مقاطع بالاتر از کلاس ششم دبستان ممنوع اعلام کرده است و به همین دلیل، میلیون‌ها دختر در بلاتکلیفی و در حصار خانه‌ها زندگی می‌کنند. هیچ چشم‌انداز روشنی مبنی بر بازگشایی مجدد مدارس و دانشگاه‌ها به روی دختران در افغانستان تحت حاکمیت طالبان وجود ندارد. 

افغانستان در سطح جهان تنها کشوری است که آموزش دختران در آن ممنوع اعلام شده است. طالبان به درخواست جامعه جهانی مبنی بر بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها به روی دختران اعتنایی نکرده و تاکید کردند که نباید در امور داخلی افغانستان مداخله کنند.  

طالبان بین سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ نیز در بخش‌های زیادی از افغانستان حاکم بودند و در آن زمان هم آموزش دختران را ممنوع کرده بودند. اما این رژیم در جریان گفت‌وگو با هیئت‌های آمریکایی در دوحه تعهد داده بود که حقوق زنان را نقض نخواهد کرد و حق آموزش برای آن‌ها را ممنوع اعلام نمی‌کند، اما وقتی در اوت ۲۰۲۱ به قدرت رسید، خلاف تعهدات خود عمل کرد.  

بیشتر از جهان