لوکاشنکو: انتقال سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی از روسیه به بلاروس تکمیل شده است

روسیه اعلام کرده است که سلاح‌های هسته‌ای ارسالی به بلاروس در اختیار و کنترل مسکو خواهند بود

الکساندر لوکاشنکو (راست) از متحدان ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه (راست) است - AFP

رئیس‌جمهوری بلاروس گفته است که روسیه ارسال محموله‌های تسلیحات هسته‌ای تاکتیکی خود به بلاروس را تکمیل کرده است. 

خبرگزاری آسوشیتدپرس ضمن اعلام این خبر نوشت که این اقدام نگرانی شدیدی را در کشور همسایه لهستان و سایر کشورهای منطقه ایجاد کرده است. 

 الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهوری بلاروس و متحد ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، در نشست اقتصادی تحت رهبری مسکو در سن‌پترزبورگ در روز دوشنبه ۲۵ دسامبر گفت که ارسال محموله‌ها در ماه اکتبر تکمیل شده است. او جزئیاتی درباره تعداد سلاح‌های ارسال شده یا محل استقرار آنها ارائه نکرد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی، که برای استفاده در میدان جنگ در نظر گرفته شده‌اند، در مقایسه با کلاهک‌های هسته‌ای بسیار قوی‌تر که بر موشک‌های دوربرد نصب می‌شوند، برد کوتاه و بازدهی پایینی دارند. روسیه اعلام کرده است که سلاح‌های هسته‌ای ارسالی به بلاروس در اختیار و کنترل مسکو خواهند بود.

شبکه خبری اسکای نوشته است که قدرت حمل مواد هسته‌ای در این سلاح‌ها یک هزارتن است. این تسلیحات فشرده‌اند و می‌توان بدون جلب توجه آن‌ها را با کامیون یا هواپیما منتقل کرد. 

لوکاشنکو گفته است که هدف از میزبانی از سلاح‌های هسته‌ای روسیه در کشورش به منظور بازدارندگی از حمله لهستان است. لهستان عضو پیمان نظامی ناتو است و در مقابله با حمله روسیه به اوکراین، با ارائه حمایت‌های نظامی و کمک‌های بشردوستانه و سیاسی به اوکراین مشارکت دارد. لهستان همچنین در اعمال تحریم‌های بین‌المللی علیه روسیه و بلاروس مشارکت می‌کند.

نیروهای روسیه مستقر در بلاروس در روزهای آغازین جنگ از این کشور واقع در شمال اوکراین به آنجا حمله کردند. به نوشته آسوشیتدپرس، مشارکت نیروهای بلاروسی در آن حمله به شکل قطعی معلوم نیست. 

بیشتر از جهان