وزیران خارجه کشورهای منطقه:‌ جهان باید آتش‌بس در غزه را در اولویت قرار دهد

شاهزاده فیصل ضمن ابراز نگرانی از اینکه آتش‌بس در غزه هنوز «اولویت اصلی» نشده است، گفت پیام هماهنگ و ‏واضح ما این است که فوری باید به جنگ پایان داد

نشست خبری وزیران خارجه عربستان سعودی، مصر، قطر، اردن، تشکیلات خودگردان فلسطین و ترکیه در واشینگتن (۸ دسامبر ۲۰۲۳) - OLIVIER DOULIERY / AFP

هم‌زمان با نشست ویژه شورای امنیت سازمان ملل متحد در نیویورک بر سر جنگ غزه، وزیران خارجه کشورهای منطقه روز جمعه در واشنگتن خواستار پایان فوری درگیری‌ها در نوار غزه شدند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه عربستان سعودی، به‌نمایندگی از وزیران خارجه  گفت: «پیام هماهنگ و واضح ما این است که فوری باید به جنگ پایان داد.»

وزیران خارجه عربستان سعودی، مصر، قطر، اردن، تشکیلات خودگردان فلسطین، و ترکیه به واشنگتن رفته‌اند تا ضمن دیدار با آنتونی بلینکن، همتای آمریکایی‌شان، از دولت آمریکا بخواهند از قطعنامه سازمان ملل متحد در مورد آتش‌بس بشردوستانه در غزه حمایت کند.

وزیر امور خارجه عربستان سعودی از اینکه آتش‌بس در غزه هنوز «اولویت اصلی» نشده است ابراز نگرانی کرد. او همچنین با انتقاد از محدودیت‌های بوروکراتیک موجود در ارسال کمک‌های بشردوستانه به غیرنظامیان در غزه گفت باید کمک‌ها افزایش چشمگیری یابد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

به گزارش رویترز، وزیران خارجه کشورهای منطقه پیش از دیدار با بلینکن، در نشست خبری مشترک گفتند تمرکزشان باید روی آتش‌بس فوری بین حماس و اسرائیل در فلسطین محاصره‌شده باشد.

سامح شکری، وزیر امور خارجه مصر، تصویب نشدن قطعنامه سازمان ملل متحد در شورای امنیت را مجوزی برای اسرائیل خواند که با آن می‌تواند به «کشتار غیرنظامیان» در غزه ادامه دهد.

آمریکا، قدرت دارای حق وتو در شورای امنیت، گفته است که در حال حاضر از اقدام‌های بیشتر این شورای ۱۵ نفره در مورد آتش‌بس فوری در غزه حمایت نمی‌کند.

نشست ویژه شورای امنیت به درخواست آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، برای رای‌گیری درباره قطعنامه پایان درگیری‌ها در غزه‌ تشکیل شد.

از سوی دیگر، العربیه انگلیسی به‌نقل از شاهزاده فیصل نوشت که وزیر خارجه تشکیلات خودگردان فلسطین در حالی به واشنگتن رفته است که دولت بایدن برای او محدودیت‌هایی در تعامل با رسانه‌ها اعمال کرده است.

هم‌زمان با نشست شورای امنیت سازمان ملل، اسرائیل که عملیات نظامی را به جنوب نوار غزه گسترش داده است می‌گوید این عملیات در خان یونس تا دست‌کم سه چهار هفته دیگر ادامه دارد.

به گفته وزارت بهداشت حماس، حمله‌های هوایی و زمینی اسرائيل به نوار غزه تا کنون بیش از ۱۷ هزار کشته بر جای گذاشته است.

بیشتر از جهان