هشدارهای بی‌سابقه شورای امنیت ملی اسرائیل به شهروندان درباره سفرهای غیرضروری خارجی

سطح هشدار به شهروندان اسرائیلی در بسیاری از کشورهای اروپای افزایش یافته است

فرودگاه بن‌گوریون تل‌آویو-Jack GUEZ / AFP

در بحبوحه افزایش تنش‌های منطقه‌ای و جهانی در پی جنگ اسرائیل و حماس، دولت بنیامین نتانیاهو هشدارهای جدیدی درباره سفر شهروندان اسرائیلی به کشورهای دنیا منتشرکرد. در همین راستا، شورای امنیت ملی اسرائیل از تمامی شهروندان اسرائیلی خواست که از سفرهای غیرضروری به بسیاری از کشورهای جهان پرهیز کنند و همزمان، میزان هشدارهای تهدید را در بریتانیا، آلمان، فرانسه، استرالیا و بسیاری از دیگر کشورهای دنیا ارتقا داد. 

شورای امنیت ملی اسرائیل با بیان افزایش «بی‌سابقه یهودی‌ستیزی» در دنیا، هشدارهای مسافرتی خود را منتشر کرد. 

به گفته این شورا، افزون بر کشورهای منطقه خاورمیانه، چندین کشور در اروپای غربی، از جمله بریتانیا، فرانسه و آلمان، برخی از کشورهای آمریکای جنوبی، از جمله آرژانتین و برزیل، و نیز دو کشور استرالیا و روسیه می‌توانند برای شهروندان اسرائیلی خطرناک باشند و بر این مبنا، میزان هشدارها در این کشورها به درجه دو ارتقا یافته است.

این نهاد امنیتی دولت اسرائیل همچنین از شهروندان اسرائیلی حاضر در این کشورها خواست که اقدام‌های احتیاطی بیشتری انجام دهند.

همزمان، شورای امنیت ملی اسرائل شهروندان این کشور را از سفر به بیشتر کشورهای آفریقایی منع کرد و از جمله، از آنان خواست از سفر به آفریقای جنوبی و اریتره خودداری کنند.

این شورا همچنین سفر به کشورهای منطقه قفقاز، از جمله ازبکستان، قزاقستان و ترکمنستان را نیز خطرناک ارزیابی کرد و میزان هشدار را در این کشورها  به سطح سه ارتقا‌ داد، و از شهروندان خواست سفرهای غیرضروری به این سه کشور را به تعویق اندازند. 

شورای امنیت ملی اسرائیل همچنین توصیه‌های هفته‌های اخیر خود را مبنی بر ضرورت تجدیدنظر اسرائیلی‌ها در تمامی سفرهای خارجی تکرارکرد و از کسانی که به سفر به خارج از کشور نیاز دارند، خواست که تا حد امکان، هویت یهودی و اسرائیلی خود را بروز ندهند. بسیاری از شهروندان اسرائیلی، اقامت‌ دیگر کشورهای اروپایی، آمریکا یا کانادا را نیز دارند. 

در بیانیه شورای امنیت ملی اسرائیل آمده است: «از زمان آغاز جنگ، تلاش‌های فزاینده‌ای از سوی جمهوری ‌اسلامی ایران و گروه‌های وابسته به آن، از جمله حماس و جهاد اسلامی، برای هدف قرار دادن اسرائیلی‌ها و یهودیان در سراسر دنیا صورت گرفته است. بر این اساس، همراه با افزایش تحرکات یهودی‌ستیزانه در سراسر جهان، شورای امنیت ملی توصیه خود را به اسرائیلی‌ها برای تجدیدنظر در هر سفر غیرضروری تکرار می‌کند.» 

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

جنگ اسرائیل و حماس، پس از حمله‌های گسترده نیروهای حماس به سرزمین‌های اسرائیلی در هفتم اکتبر آغاز شده‌ است. در جریان حمله گروه حماس به اسرائیل، بیش‌ از ۱۲۰۰ نفر کشته ‌شدند. به گفته وزارت بهداشت حماس، ارتش اسرائیل هم با حمله‌های گسترده به نوار غزه که پس از یک هفته آتش‌بس، هفته گذشته مجددا از سرگرفته ‌شد، جان بیش از ۱۵ هزارو  ۵۰۰ فلسطینی ساکن غزه را گرفته‌ است. 

ارتش اسرائیل متعهد شده ‌است که گروه حماس را کاملا نابود کند. کشته ‌شدن غیرنظامیان در نوار غزه، با انتقاد و فشارهای بین‌المللی علیه اسرائیل همراه شده ‌است. در این میان، حمله‌های یهودی‌ستیزانه در کشورهای مختلف جهان افزایش یافته است.

بیشتر از جهان