یک بازرگان در بلخ و پنج مرد پنجشیری در نیمروز بازداشت و زندانی شدند

مردان پنجشیری به‌اتهام عضویت در جبهه مقاومت ملی بازداشت شده‌اند و بازرگان بلخی به‌اتهام ‏عضویت در داعش بازداشت شده است

یک سرباز طالبان در مرز میان ایران و افغانستان در نیمروز در حال مرزبانی است-WAKIL KOHSAR/AFP

طالبان پنج مرد جوان پنجشیری، از جمله یک نظامی پیشین را روز پنج‌شنبه ۹ آذر در مرز افغانستان و ایران در نیمروز بازداشت و زندانی کردند. این افراد، که از ساکنان شهرستان عنابه در استان پنجشیرند، در دو سال گذشته در ایران بوده‌اند و اخیرا، پس از آنکه نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی آن‌ها را بازداشت کردند، به افغانستان اخراج شدند.

این افراد، به نام‌های بسم‌الله، عبدالرحمان، ادریس، عبدالوسیم، و مستیم، از ساکنان روستاهای فراج و تاواخ در شهرستان عنابه در استان پنجشیرند. یک منبع نزدیک به این افراد با شرط محفوظ ماندن نامش به ایندیپندنت فارسی گفت که جز بسم‌الله، که در دولت پیشین افغانستان عضو نیروهای ویژه وزارت داخله (کشور) بوده است، بقیه این افراد غیرنظامی‌اند و هیچ‌ مشارکتی در فعالیت‌های سیاسی نیز نداشته‌اند.

به‌نقل از این منبع، افراد مذکور را نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در روزهای اخیر بازداشت کردند و پس از مدتی نگهداری آن‌ها در اردوگاه، آن‌ها را از راه نیمروز به افغانستان اخراج کردند. این منبع افزود: «افراد نفوذی طالبان در داخل ایران قبلا این افراد را به‌عنوان نظامیان پیشین یا اعضای جبهه مقاومت ملی به طالبان گزارش دادند، در حالی جز یکی از آنان، بقیه افراد غیرنظامی‌اند.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

در همین حال، یک بازرگان به نام مول‌الدین امانی روز یکشنبه گذشته، پنجم آذر، از محل کارش در مزار شریف ناپدید شد. روز پنجشنبه، اعضای خانواده‌اش مطلع شدند که طالبان او را ربوده و زندانی کرده‌اند. یکی از دوستان امانی به ایندیپندنت فارسی گفت که او چند سال است فعالیت اقتصادی دارد و هیچ مشارکتی در برنامه‌های سیاسی و نظامی در دولت پیشین افغانستان و در دو سال گذشته نداشته است.

طالبان مول‌الدین امانی را به‌اتهام همکاری با داعش خراسان بازداشت کرده‌اند. اما نزدیکان او می‌گویند که او ارتباطی با هیچ‌یک از سازمان‌های تروریستی ندارد و سرگرم تجارت بوده است.

مول‌الدین امانی، بازرگان در شهر مزار شریف، یکشنبه گذشته از سوی طالبان بازداشت و زندانی شد- ایندیپندنت فارسی
 

یکی دیگر از دوستان مول‌الدین امانی گفت که یکی دیگر از اتهام‌های وارد شده به او عضویت در حزب التحریر یا همکاری با این حزب است که طالبان فعالیتش را منع کرده‌اند. طالبان در دو هفته اخیر نزدیک به ۷۰ عضو حزب التحریر را در بدخشان بازداشت کرده‌اند. بیشتر بازداشت‌شدگان از دانشجویان و استادان دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی‌اند.

هرچند حزب التحریر در بیش از ۷۰ سال سابقه فعالیت به نظامیگری و خشونت متوسل نشده است، به‌دلیل اینکه خواستار برپایی خلافت اسلامی است، گفته می‌شود شماری از افراد زیر تاثیر تبلیغات آن به داعش ملحق شده‌اند.

در دو سال گذشته، طالبان ده‌ها تن از بازرگانان را به بهانه‌های گوناگون، از جمله نپرداختن مالیات، همکاری با جبهه‌های مخالف این گروه، و غصب زمین بازداشت و زندانی‌ کرده‌اند. شماری از این بازرگانان با پرداخت مبالغ هنگفت آزاد شده‌اند، اما شماری دیگر همچنان در زندان‌اند. غلام‌حسن روشن، مالک مجموعه شهرک‌های مسکونی «روشن پلازا» در کابل و مزار شریف، حدود سه هفته پیش در کابل بازداشت و زندانی شد. تلاش‌های خانواده او برای رهایی‌اش تا کنون نتیجه نداده است.

در همین حال، بازداشت نظامیان و کارکنان دولت پیشین افغانستان، به‌ویژه افراد با اصالت پنجشیری و اندرابی، در دو سال گذشته ادامه داشته است.

بیشتر ساکنان پنجشیر به‌اتهام عضویت در جبهه مقاومت ملی افغانستان به رهبری احمد مسعود و همکاری با این جبهه بازداشت و زندانی می‌شوند. در برخی موارد، افراد بازداشت‌شده زیر شکنجه جان باخته‌اند. در بیشتر موارد، بازداشت‌شدگان بدون دسترسی به امکانات حقوقی در زندان‌ها مانده‌اند.