دیپلمات‌های همکار طالبان سفارت افغانستان در دهلی‌نو را بازگشایی کردند

عباس استانکزی، معاون وزیر خارجه طالبان، سه روز پیش، از آمادگی برای بازگشایی این سفارت خبر داده بود

ذکیه وردک و سیدمحمد ابراهیم‌خیل، کنسول‌های افغانستان در بمبئی و حیدرآباد در نشستی در سفارت افغانستان در دهلی‌نو- @MumAfghanConsul/X

یک هفته پس از اینکه دیپلمات‌های پیشین در سفارت افغانستان در دهلی‌نو کارشان را متوقف کردند، شماری از دیپلمات‌های حامی طالبان، روز پنجشنبه ۹ آذر (۳۰ نوامبر)، طی مراسمی بازگشایی این سفارت را اعلام کردند.

ذکیه وردک و سید محمد ابراهیم‌خیل، کنسول‌های افغانستان در بمبئی و حیدرآباد هند، با برافراشتن پرچم در حیاط سفارت افغانستان در دهلی‌نو، از بازگشایی این سفارت خبر دادند.

این در حالی است که پس از اعلام تعطیلی این سفارت، وزارت خارجه طالبان اعلام کرد که کنسول‌های افغانستان در بمبئی و حیدرآباد با این وزارتخانه همکاری دارند و به‌زودی این سفارت را بازگشایی می‌کنند.

با این حال، دیپلمات‌های همکار با طالبان در مراسم بازگشایی سفارت افغانستان، پرچم سه رنگ دولت جمهوری را برافراشتند، زیرا دولت هند با وجود روابط نزدیک با طالبان هنوز دولت این گروه را به رسمیت نشناخته است.

اما شواهد نشان می‌دهد که وزارت خارجه هند از تحویل این سفارتخانه به طالبان خشنود است. سید محمد ابراهیم‌خیل، کنسول دولت پیشین افغانستان در حیدرآباد، در ویدیویی که به مناسبت بازگشایی سفارت افغانستان در دهلی منتشر شد، گفت که وزارت امور خارجه هند از او و ذکیه وردک خواسته است که سفارت را بازگشایی کنند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

در همین حال، فرید ماموندزی، سفیر پیشین افغانستان که اکنون در لندن به سر می‌برد، روز پنجشنبه به رسانه بلومبرگ گفت: «هند دیپلمات‌ها را فعالانه تشویق کرد تا با دولت طالبان تعامل داشته باشند و از کسانی که حمایت مستقیم کابل را دارند، حمایت می‌کند.» او همچنین گفت که وزارت خارجه هند روادید دیپلمات‌های دولت‌ پیشین را که مخالف طالبان بودند تمدید نکرد و آن‌ها مجبور به ترک هندوستان شدند.

یک روز پس از آن که سفیر پیشین افغانستان در هند با انتشار بیانیه‌ای از متوقف شدن کلیه فعالیت‌های این سفارتخانه خبر داد و گفت از این پس «هیچ دیپلماتی از افغانستان در هند نمایندگی نمی‌کند»، ذکیه وردک و محمد ابراهیم‌خیل، کنسول‌های افغانستان در بمبئی و حیدرآباد، به دهلی رفتند و نشستی را با حضور جمع کوچکی از کارمندان سفارت برگزار کردند.

دو روز پس از آن، معاون وزیر خارجه طالبان در مصاحبه با رادیو و تلویزیون ملی افغانستان (تحت کنترل طالبان) گفت که این دیپلمات‌ها با طالبان همکاری دارند و سفارت را بازگشایی می‌کنند.

هندوستان با افزایش تنش‌ها میان طالبان و پاکستان، برای ایجاد روابط نزدیک با این گروه تلاش می‌کند و بدون هیچ سر‌و‌صدایی نمایندگی دیپلماتیک طالبان را در هند فعال کرده است. هند یک سال پیش نیز با ارسال یک هیئت بلندمرتبه به کابل، بخشی از سفارت این کشور در افغانستان را به‌‌منظور هماهنگی برای ارسال کمک‌های بشردوستانه بازگشایی کرد.