پل لینچ؛ نویسنده ایرلندی رمان «آواز پیامبر» برنده جایزه بوکر ۲۰۲۳ شد

این رمان زندگی مصیبت‌بار زنی را روایت می‌کند که در تلاش محافظت از خانواده‌اش در یک جامعه دیکتاتوری است

پل لینچ، نویسنده ایرلندی برنده جایزه بوکر ۲۰۲۳ ـ AFP

پل لینچ، نویسنده ایرلندی، با رمان «آواز پیامبر» موفق شد جایزه بوکر ۲۰۲۳ را از آن خود کند.

به گزارش سی‌ان‌ان، «آواز پیامبر» پنجمین رمان پل لینچ است؛ اثری که این نویسنده در آن می‌کوشد بی‌توجهی دموکراسی‌های غربی را  به فجایعی نشان دهد که در کشورهایی مانند سوریه رخ می‌دهد.

رمان لینچ روایت موازی یک خانواده و کشوری در آستانه فاجعه را تصویر می‌کند که در آن، دولتی خیالی در ایرلند به سمت استبداد و تمامیت‌خواهی منحرف می‌شود.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

پل لینچ درباره اثر برگزیده‌اش گفت: «می‌خواستم کاری کنم که خواننده در اثرم غوطه‌ور شود و در پایان کتاب نه‌تنها جوامع دیکتاتوری را بشناسد، بلکه خطرهای آن را نیز به خوبی احساس کند.»

اسی ادوگیان، رئیس داوران بوکر ۲۰۲۳، نیز درباره رمان «آواز پیامبر» گفت: «از همان آغاز، آواز پیامبر ما را مجبور می‌کند از تمرکز بر خودمان بیرون آییم و مصیبت وحشتناک زنی را دنبال کنیم که در تلاش محافظت از خانواده‌اش در ایرلندی است که به سمت تمامیت‌خواهی و دیکتاتوری می‌رود.»

او افزود که این رمان «نمونه‌ای موفق در عرصه داستانسرایی حسی و جسورانه است که واقعیت خشونت و آوارگی را به تصویر می‌کشد».

رمان «آواز پیامبر» در بریتانیا به همت ناشر مستقلی به نام «وان ورلد» منتشر شده است که پیش‌تر نیز دو سال متوالی در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ با کتاب‌های «تاریخ مختصر هفت قتل» به قلم مارلون جیمز و «فروش کامل» اثر پل بیتی، برنده این جایزه شده بود.

جایزه ادبی بوکر که از ۲۰۰۵ به این سو با نام جایزه جهانی «من بوکر» نیز شناخته می‌شود، از مهم‌ترین جایزه‌های ادبی بین‌المللی است و هر سال به یکی از بهترین آثار داستانی اهدا می‌شود که به زبان انگلیسی نوشته یا ترجمه شده باشند.

آثاری از چتنا مارو، پل موری، پل هاردینگ، جاناتان اسکوفری و سارا برنشتاین، رقبای «آواز پیامبر» در فهرست نهایی امسال این جایزه بودند.

لینچ پنجمین نویسنده ایرلندی ا‌ست که این جایزه معتبر ادبی را به دست می‌آورد. پیش از او آیریس مرداک، جان بانویل، رودی دویل و آن انرایت، از ایرلند برنده جایزه بوکر شده بودند. آنا برنز، نویسنده‌ای از ایرلند شمالی، هم در  ۲۰۱۸ برنده این جایزه شد.  

هیلاری منتل، سلمان رشدی و مارگارت اتوود از نویسندگان سرشناسی‌‌‌اند که تاکنون جایزه ادبی بوکر به آن‌ها اهدا شده است.

بیشتر از کتاب