آستین در کی‌یف: آمریکا در کنار اوکراین می‌ماند

وزیر دفاع آمریکا در کی‌یف قرار است با رئیس‌جمهوری، وزیر دفاع و رئیس ستاد نیروهای مسلح اوکراین دیدار کند

لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده، در دیدار با کارمندان سفارت آمریکا در کی‌یف- W.G. DUNLOP / POOL / AFP

لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده، روز دوشنبه ۲۰ نوامبر (۲۹ آبان)، در سفری غیرمنتظره وارد کی‌يف شد تا به مقام‌های اوکراینی اطمینان دهد که آمریکا همواره در کنار اوکراین باقی خواهد ماند.

از ماه گذشته و با شروع جنگ در غزه، ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، بارها نگرانی خود را از ادامه کمک‌های غرب به کی‌یف ابراز داشته است.

با وجود روند «فرسایشی» جنگ اوکراین و معطوف شدن توجه جامعه بین‌الملل به‌ویژه آمریکا به جنگ غزه، آستین در این سفر قصد دارد از نگرانی‌های مقام‌های اوکراینی بکاهد.

آستین که با قطار از لهستان به کی‌یف سفر کرده، قرار است با ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری، رستم اومروف، وزیر دفاع، و ژنرال والری زالوژنی، رئیس ستاد نیروهای مسلح اوکراین، دیدار کند.

وزیر دفاع آمریکا در رسانه اجتماعی اکس نوشت: «امروز اینجا هستم تا پیام مهمی را ارائه دهم. اینکه ایالات متحده در مبارزه برای آزادی در برابر تجاوز روسیه، چه در حال حاضر و چه در آینده، در کنار اوکراین خواهد ایستاد.»

پنتاگون نیز در بیانیه‌ای با اعلام اینکه سفر آستین به دلایل امنیتی از پیش اعلام نشده بوده، افزود که او در این سفر «حمایت قاطع» آمریکا از اوکراین را اعلام خواهد کرد.

سفر آستین به اوکراین یک روز پس از آن صورت می‌گیرد که کی‌یف از عقب راندن نیروهای روسی به اندازه «سه تا هشت کیلومتر» از سواحل رودخانه دنیپرو خبر داد. روسیه هنوز به این خبر واکنشی نشان نداده است. در صورت تایید، این اقدام، نخستین پیشروی معنادار نیروهای کی‌یف از شروع ضدحمله‌ خبرسازی است که ماه‌ها پیش آغاز شد، اما آن‌طور که انتظار می‌رفت نتیجه‌ای به همراه نداشته و موجب بروز تردیدهایی در میان متحدان اوکراین در زمینه ادامه کمک‌های نظامی به این کشور شده است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

آستین در نخستین سفر خود به کی‌یف، دو ماه پس از حمله نظامی روسیه به اوکراین در فوریه ۲۰۲۲، که موجی از خشم جهانی را به همراه داشت، توانست کارزاری گسترده را برای کمک نظامی به این کشور به راه بیندازد.

ایالات متحده آمریکا تاکنون بیش از ۴۴ میلیارد دلار به اوکراین کمک کرده است. دیگر متحدان اوکراین نیز بیش از ۳۵ میلیارد دلار کمک تسلیحاتی در اختیار کی‌یف قرار داده‌اند.

با گذشت بیش از ۲۰ ماه از شروع جنگ اوکراین، کی‌یف همچنان به کمک غرب چشم دوخته است. این در حالی است که برخی از کشورهای اروپایی مانند لهستان با اشاره به نیازشان به حفظ قابلیت‌های نظامی کافی برای دفاع از خود، حمایتشان را کاهش داده‌اند.

از سوی دیگر، بالا گرفتن مخالفت جمهوری‌خواهان در مورد ادامه کمک ایالات متحده به اوکراین، اتحادیه اروپا را با چالشی جدی روبرو کرده است. به نظر می‌رسد با وجود تعهد اتحادیه اروپا به «حمایت پایدار» از اوکراین، زرادخانه تسلیحاتی‌ آن نمی‌تواند جای خالی ایالات متحده را پر کند.

اتحادیه اروپا اخیرا از ناتوانی خود در تامین یک میلیون گلوله توپ در مهلت تعیین‌شده برای اوکراین خبر داد. وزیر دفاع آلمان هفته گذشته در نشستی با همتایان اروپایی‌اش در بروکسل، زنگ خطر را به صدا درآورد و گفت که باید فرض را بر این گذاشت که نمی‌توان یک میلیون گلوله را تا مارس ۲۰۲۴ تامین کرد.

با این همه، فشارهای مقام‌های ارشد کاخ سفید به کنگره آمریکا برای تصویب کمک‌ مالی بیشتر به اوکراین ادامه دارد.

بیشتر از جهان