هشدار ارتش اسرائیل: «حزب‌الله» لبنان را به جنگ می‌کشاند

معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان: نیروهای ما در حال حاضر «در دل نبرد» حماس و اسرائیل حضور دارند

ارتش اسرائیل روز یکشنبه ۲۲ اکتبر پس از تبادل آتش میان‌مرزی که نگرانی از درگیری‌های گسترده‌تر را به دنبال داشت، اعلام کرد که تشدید حملات حزب‌الله احتمال «کشیدن لبنان به جنگ» را افزایش می‌دهد.

به گزارش العربیه، جاناتان کنریکاس، سخنگوی نیروهای دفاعی اسرائیل، هشدار داد: «حزب‌الله لبنان را به جنگی می‌کشاند که از آن چیزی عایدش نمی‌شود، اما چیزهای زیادی از دست خواهد داد.»

به گفته مقام‌های اسرائیلی، شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنان با حماس متحدند؛ از این رو در جریان درگیری تل‌آویو و حماس، اسرائیل در مرز شمالی‌اش با حزب‌الله تبادل آتش کرده است و این گروه را به تشدید خطرناک تنش متهم می‌کند.

سخنگوی نیروهای دفاعی اسرائیل تاکید کرد: «حزب‌الله بازی بسیار بسیار خطرناکی را آغاز کرده است. آن‌ها دارند وخامت اوضاع را تشدید می‌کنند. ما هر روز حملات بیشتری را شاهدیم. آیا دولت لبنان واقعا مایل است به خاطر تروریست‌ها در غزه، آنچه را از رفاه و حاکمیت لبنان باقی مانده است، به خطر بیندازد؟ این سوالی است که مقام‌های لبنانی باید از خودشان بپرسند و به آن پاسخ دهند.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

تبادل آتش اخیر به کشته شدن چهار عضو حزب‌الله و یکی از اعضای گروه جهاد اسلامی در لبنان منجر شد. حزب‌الله تعداد کشته‌شدگان را شش نفر از جنگجویانش اعلام کرد که بالاترین آمار روزانه از زمان آغاز خشونت‌ها در دو هفته گذشته است. در همین حال، گفته می‌شود سه سرباز اسرائیلی هم بر اثر شلیک نیروهای حزب‌الله زخمی شده‌اند که حال یکی از آن‌ها وخیم است.

حزب‌الله که تحت‌حمایت جمهوری اسلامی ایران است، پیش از این در سال ۲۰۰۶ در یک درگیری ویرانگر با اسرائیل جنگید طی آن بیش از یک هزار و ۲۰۰ تن‌ در لبنان‌ــ عمدتا غیرنظامی‌ــ  و ۱۶۰ تن در اسرائیل‌ــ اغلب سربازــ کشته شدند.

نعیم قاسم، معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان، هشدار داد که این گروه ممکن است مشارکتش را در درگیری اخیر حماس و اسرائیل افزایش دهد. او گفت: «بگذارید واضح بگوییم، اگر موضوعی پیش بیاید که مداخله بیشتر ما را طلب کند، وارد عمل خواهیم شد.»

به گزارش عرب‌نیوز، این مقام ارشد حزب‌الله روز شنبه با تاکید بر اینکه گروهش در حال حاضر «در دل» جنگ اسرائیل و حماس قرار دارد، افزود: «پیوستن حزب‌الله به جنگ باعث می‌شود سه لشکر ارتش اسرائیل به جای آماده شدن برای جنگ در غزه، در شمال بمانند.»

نعیم قاسم هشدار داد که اگر اسرائیل حمله زمینی به نوار غزه را آغاز کند، بهای گزافی خواهد پرداخت. او افزود: «برای حزب‌الله، درگیری در مرز لبنان و اسرائیل هدف مشخصی دارد. ما در تلاش‌ایم دشمن را تضعیف کنیم و به آن‌ها بفهمانیم که آماد‌گی کامل داریم.»

با توجه به این گفته‌ها، ناظران معتقدند این نگرانی وجود دارد که حزب‌الله تحت حمایت جمهوری اسلامی ایران که دارای زرادخانه تسلیحاتی متشکل از ده‌ها هزار موشک و انواع پهپادهای مختلف است، با حمله‌ای گسترده، جبهه جدیدی در جنگ حماس و اسرائیل در سمت شمال باز کند.

نعیم قاسم در تازه‌ترین اظهارات در مراسم تشییع یکی از مبارزان حزب‌الله، ضمن تاکید بر اینکه گروه او با حماس متحد است، هشدار داد: «آیا معتقدید که اگر بخواهید مقاومت فلسطین را درهم بشکنید، دیگر مبارزان مقاومت در منطقه وارد عمل نخواهند شد؟ ما در قلب نبردیم و به موفقیت می‌رسیم.»

روز جمعه ارتش اسرائیل از تخلیه یک شهر مرزی خبر داد که سه تن از ساکنان آن در تیراندازی متقابل یک روز قبل زخمی شدند. خبرگزاری دولتی لبنان هم گزارش داد که یک پهپاد اسرائیلی موشکی را به منطقه سجود در حدود ۲۰ کیلومتری شمال مرز اسرائیل شلیک کرد. یک خبرنگار آسوشیتدپرس در جنوب لبنان نیز گزارش داد که روز شنبه در امتداد مرز، نزدیک به سواحل مدیترانه، صدای انفجارهای مهیبی شنیده است.

معاون دبیرکل حزب‌الله درباره دیدار مقام‌های خارجی که طی دو هفته گذشته به لبنان سفر کرده و خواسته‌اند این گروه در آخرین نبرد حماس و اسرائیل شرکت نکند، گفت: «پاسخ حزب‌الله به مقام‌های لبنانی این بود که ما بخشی از نبردیم.»

نعیم قاسم با اشاره به مقام‌هایی که اخیرا به بیروت سفر کرده‌اند، گفت: «ما به کسانی که با ما تماس می‌گیرند، می‌گوییم تجاوز (اسرائیل) را متوقف کنید تا پیامدهای درگیری و احتمال گسترش آن متوقف شود.»

بیشتر از جهان