صدراعظم آلمان: موظف‌ایم برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی با قابلیت‌های نظامی را متوقف کنیم

شولتس خواهان همکاری‌های بین‌المللی برای خلع سلاح‌ اتمی در جهان شد

اولاف شولتس، صدراعظم آلمان- JOHANNA GERON / POOL / AFP

هم‌زمان با برگزاری نشست‌های دوره‌ای شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین، اولاف شولتس، صدراعظم آلمان، روز سه‌شنبه ضمن اشاره به برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی، خواهان همکاری‌های جامع بین‌المللی برای خلع سلاح‌ اتمی در جهان شد.

خبرگزاری رویترز روز سه‌شنبه ۱۲ سپتامبر (۲۱ شهریورماه ۱۴۰۲)، به‌نقل از صدراعظم آلمان نوشت برنامه غنی‌سازی اورانیوم حکومت ایران که می‌تواند به تولید سلاح هسته‌ای بینجامد، باید متوقف شود.

به‌گفته اولاف شولتس، جلوگیری از برنامه غنی‌سازی اورانیوم در مراکز هسته‌ای حکومت ایران که می‌تواند در نهایت به تولید تسلیحات هسته‌ای بینجامد، یک «وظیفه مهم» است.

روز گذشته نیز رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در آغاز نشست دوره‌ای شورا حکام بار دیگر تاکید کرد که جمهوری اسلامی همچنان به همکاری‌های خود با آژانس به‌طور کامل متعهد نیست و کارشناسان آژانس هم نمی‌‌‌‌توانند صلح‌آمیز بودن برنامه‌ هسته‌ای جمهوری اسلامی را تضمین کنند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

به‌گفته گروسی، «راستی‌آزمایی و نظارت مربوط به برجام تحت تاثیر تصمیم ایران در فوریه ۲۰۲۱ برای توقف کامل اجرای تعهدات هسته‌ای قرار گرفته و این وضعیت با تصمیم بعدی ایران برای حذف تمام تجهیزات نظارتی و نظارت‌های مرتبط با برجام، تشدید شده است».

روز دوشنبه هم تزاچی هانگبی، رئیس شورای امنیت ملی اسرائیل، گفت حکومت ایران برنامه‌غنی‌سازی اورانیوم در مراکز هسته‌ای خود را به‌طور عامدانه و خودخواسته تا مرز ۸۳.۷ درصد ادامه داده است.

خبرگزاری رویترز در بخش دیگری از گزارش روز سه‌شنبه خود به‌نقل از صدراعظم آلمان نوشت تسلیحات هسته‌ای یک تهدید جدی برای ادامه زندگی بشر به‌شمار می‌رود و هر کاری که لازم است باید فورا در دستورکار قرار گیرد.

یافته‌های مرکز بین‌المللی صلح استکهلم (SIPRI) نشان می‌دهد که شمار سلاح‌های هسته‌ای جهان در سال ۲۰۲۲ نه‌تنها کم نشده است، بلکه بیشتر هم شده است.

بیشتر از جهان