۵۴ سال زندان و ۵۹۲ ضربه شلاق برای هشت شهروند به «جرم» حضور بر مزار مهرشاد شهیدی

وکلای این افراد می‌گویند آن‌ها روز تاسوعا تنها برای ابراز همدردی با خانواده شهیدی بر مزار مهرشاد حاضر شدند اما رئیس دادگستری اراک قبل از برگزاری دادگاه دستور به صدور حکم داد

مزار مهرشاد شهیدی در اراک‌ــ شبکه‌های اجتماعی

دو وکیل دادگستری در ایران خبر داده‌اند که دادگاه انقلاب اراک هشت نفر از شهروندان اراک را که پنجم مرداد، هم‌زمان با روز تاسوعا، بر مزار مهرشاد شهیدی، معترض کشته‌شده به دست جمهوری اسلامی در خیزش سراسری، حاضر شده بودند، در مجموع به ۵۴ سال زندان و تحمل ۵۹۲ ضربه شلاق محکوم کرده است.

بنا بر رای صادره، حکم شلاق این افراد باید در «ملاءعام و پس از برگزاری نماز جمعه در مصلای اراک» اجرا شود.

محمد سلطانی، مجید نیک‌عهد، ابوالفضل خوران، وحیدرضا عربی، مهدی نیک‌عهد، رامتین ادریسی، مصطفی کمانی و محمدرضا اسدی، هشت فرد محکوم به تحمل حبس و شلاق‌اند که به‌جز محمد سلطانی، سایرین تا زمان تایید حکم در دادگاه تجدیدنظر و اجرای آن، به قید وثیقه آزاد شده‌اند.

حسین رضایی، وکیل محمد سلطانی که به اتهام «توهین به مقدسات، اخلال در آسایش عمومی و تبلیغ علیه نظام» بازداشت و با احکام سنگین مواجه شده، به کانال خبری امتداد در ایران گفت که حکم صادره برای این افراد «دربردارنده حداکثر مجازات توهین به مقدسات یعنی پنج سال حبس تعزیری و نیز حداکثر مجازات برای اتهام اخلال در نظم و آسایش عمومی یعنی یک سال حبس است».

به گفته این وکیل، دادگاه انقلاب اراک نیز پیش‌تر هر یک از این هشت نفر را به «تحمل هشت ماه حبس تعزیری» محکوم کرده بود و به این ترتیب، در حال حاضر هر یک در مجموع به شش سال و هشت ماه حبس و شلاق در ملاءعام محکوم شده‌اند که وکلا به این احکام اعتراض و درخواست تجدیدنظر خواهند کرد.

مهرشاد شهیدی، متولد ۶ آبان ۱۳۸۱، دانشجوی دانشگاه علمی‌کاربردی اراک و سرآشپز یکی از رستوران‌های این شهر بود که روز چهارم آبان ۱۴۰۱ و هم‌زمان با چهلم مهسا امینی، در جریان اعتراض‌های مردم اراک علیه جمهوری اسلامی به دست نیروهای امنیتی کشته شد.

حسین رضایی می‌گوید دادگاه انقلاب شهر اراک  این هشت نفر را به‌ دلیل حضور بر آرامگاه مهرشاد شهیدی و به اتهام اخلال در نظم و آسایش عمومی به تحمل ۷۴ ضربه شلاق تعزیری محکوم کرده و «بنا بر تاکید قاضی صادرکننده رای»، حکم شلاق در مورد این افراد باید در «مصلای بیت‌المقدس اراک» بعد از نمازجمعه و در ملاعام اجرا شود.

او افزود حکم متهمان روز شنبه ۱۱ شهریور به وکلا ابلاغ شد و بنا بر تاریخ مندرج، این حکم در همان روز برگزاری جلسه دادگاه و بدون بررسی بیشتر تنظیم شده است.

به این ترتیب احکامی که شعبه ۱۰۵ دادگاه کیفری ۲ اراک و دادگاه انقلاب این شهر برای هشت فرد مذکور بابت حضور بر آرامگاه مهرشاد شهیدی صادر کرده‌اند، در مجموع نزدیک به ۵۴ سال زندان و ۵۹۲ ضربه شلاق خواهد بود.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

محمدرضا کارگر پیشه‌مقدم، یکی دیگر از وکلای هشت فرد محکوم‌شده، در مصاحبه با کانال خبری امتداد توضیح داد که روز پنجم مرداد سال جاری که مصادف با روز تاسوعای حسینی بود، تعدادی از شهروندان اراکی «بدون برنامه‌ریزی قبلی و بدون وجود هرگونه سوءنیت»، به رسم پنجشنبه‌های پایان هر هفته که متعلق به گرامیداشت یاد رفتگان است، به آرامستان اراک رفته بودند که بازداشت شدند.

به گفته این وکیل، این شهروندان به رسم ادب و برای دلداری به خانواده داغدار، بر مزار مهرشاد شهیدی حاضر شده و با بیان «مهرشاد روحت شاد»، پس از صحبت‌های پدر مهرشاد و در جهت تایید صحبت‌های او حدود چندثانیه «اقدام به دست زدن» کردند، اما پس از آن «جریانی خاص» این دیدار «کلیپی با صداگذاری نوحه و جلوه‌های بصری مبنی بر القای بی‌حرمتی به تاسوعای حسینی» ساخت که هدف از ساخت آن «تحریک احساسات مذهبی جامعه» بود.

محمدرضا کارگر پیشه‌مقدم با اشاره به اینکه پرونده‌سازی رسانه‌های حکومتی علیه این افراد به صدور احکام سنگین زندان و شلاق منجر شد، افزود: «پس از انتشار این کلیپ، واکنش‌ مقام‌های استان مرکزی شدت گرفت و در بین افراد زیادی که در آن واقعه حاضر بودند، ۹ نفر از شهروندان اراکی بازداشت شدند. متاسفانه رئیس دادگستری اراک هم پیش از رسیدگی قضایی و بررسی دلایل و دفاعیات بازداشت‌شدگان تاکید کرد که حکم قاطعی برای این افراد صادر خواهد شد.»

اکنون حسین رضایی و محمدرضا کارگر پیشه‌مقدم، دو وکیل متهمان اراکی، می‌گویند در دادگاه نیز تاکید کرده‌اند که «عناوین اتهامی هیچ تناسبی با رفتار ادعایی این شهروندان نداشته است».

حسین رضایی افزود:‌ «صرف حضور بر مزار مهرشاد شهیدی و پخش شربت یا دست زدن برخی از این شهروندان به نشانه سوگواری برای یک جوان تازه کشته‌شده و برای احترام به سخنان خانواده او، آن هم با چشمانی گریان هرگز دلالت بر توهین به مقدسات نیست.»

در آستانه سالگرد خیزش سراسری و جان‌ باختن مهسا امینی، مقام‌های امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی تلاش می‌کنند با افزایش قابل‌توجه بازداشت‌ها، احضارهای امنیتی و صدور احکام سنگین زندان و شلاق برای فعالان سیاسی، شهروندان منتقد و خانواده‌های دادخواه، ایرانیان را از پیگیری اعتراض‌های سراسری منصرف کنند.

در همین رابطه دست‌کم ۷۰ تن از اعضای خانواده‌های دادخواه که اعضای خانواده‌شان در اعتراض‌های چند سال اخیر به دست نیروهای جمهوری اسلامی کشته شدند، طی پنج ماه اخیر بازداشت شده‌اند. از میان آن‌ها، معصومه آذری، وحید کیا، هلیا کیا (۱۶ ساله) و امیر کیا، مادر، پدر، خواهر و همسر حنانه کیا، ماشالله کرمی، پدر محمدمهدی کرمی، منوچهر بختیاری و ناهید شیرپیشه، پدر و مادر پویا بختیاری، مهسا یزدانی، مادر محمدجواد زاهدی، کوروش وزیری، همسر شیرین علیزاده و فواد چوبین، دایی آرتین رحمانی، همچنان زندانی‌اند.