وب‌سایت عراقی: گروه‌های کرد ایرانی به زودی از اقلیم کردستان اخراج و به غرب عراق منتقل می‌شوند

یک وبسایت عراقی می‌گوید این کار بر اساس توافق سه‌جانبه بین تهران، بغداد و اربیل انجام می‌شود

نمایی از ملاقات پاییز گذشته السودانی در خصوص گروه‌های کرد ایرانی با بارزانی- The Presidency of the Kurdistan Region

یک وبسایت عراقی به نقل از منابع دیپلماتیک و سیاسی خبر داد که اعضای گروه‌های مسلح کرد ایرانی مستقر در عراق، در روزهای آینده از اقلیم کردستان اخراج می‌شوند و به مناطق غربی این کشور که با مرز ایران فاصله بیشتری دارد، منتقل خواهند شد. 

یک منبع مطبع به وبسایت «المطلع» گفت که توافقی سه‌جانبه بین جمهوری اسلامی، دولت عراق و دولت اقلیم کردستان امضا شده است که طبق آن، آن گروه‌های کرد ایرانی و خانواده‌های آنان باید با تجهیزات و تسلیحات خود از خاک اقلیم به مناطق غربی عراق منتقل شوند. 

به گفته این منبع، توافق بین تهران و بغداد در این زمینه حدود شش ماه پیش به دست آمده و مهلت شش‌ماهه عراق برای این انتقال این گروه‌ها تا ۱۹ سپتامبر ۲۰۲۳ بوده که اینک کمتر از یک ماه به آن باقی مانده است. 

علی شمخانی، دبیر وقت شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران، مارس سال جاری میلادی در سفری به عراق، با همتای عراقی خود، قاسم العرجی، دیدار کرد تا توافقی امنیتی با موضوع مقابله با گروه‌های کرد امضا کنند. محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق، هم در مراسم امضای این توافق حضور داشت. 

العرجی اخیرا به تهران سفر کرد تا با همتای تازه‌اش، علی‌اکبر احمدیان، دیدار کند. بنا به گزارش المطلع، در این دیدار توافق بر سر مرزبانی و مسائل مرتبط با نیروهای کرد نیز مطرح شده است. العرجی سفرهایی نیز به اقلیم کردستان داشته است و به گزارش المطلع، در این سفرها نیز مسئله توافق با ایران را مطرح کرده است. 

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران، نیز چندی پیش از عراق خواسته بود که گروه‌های مسلح مخالف جمهوری اسلامی ایران را از خاک خود اخراج کند. پاکپور تهدید کرده بود که در غیر این صورت، جمهوری اسلامی ایران بار دیگر مقر این نیروها را بمباران خواهد کرد؛ کاری که در گذشته چندین بار انجام داده است. 

پاکپور حدود دو هفته پیش با یادآوری عملیات‌های سپاه گفته بود: «حدود چهار سال در شمال غرب عملیات انجام دادیم ‌تا امنیت در جوار مرزهای ‌غربی برقرار شود و این‌ منجر به این شده است که امروز تروریست‌ها از کنار مرزهای کشورمان به عمق اقلیم  [کردستان]عراق عقب نشستند. در واقع، عملیات‌های سپاه ادامه داشت، تا مقامات دولت عراق از ما خواستار توقف عملیات شدند.»

بیشتر از