رابطه درد پس از حمله قلبی با طول عمر

خطر حمله قلبی کشنده در گرمای شدید و هوای آلوده دو برابر است

ارزیابی و تشخیص دردهایی که پس از پشت سر گذاشتن حمله قلبی، سراغ بیماران می‌آید، بسیار مهم است‌ــ Canva

درد داشتن یک سال پس از حمله قلبی امری شایع است اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد که با این دردها می‌توان طول عمر بیماران را پیش‌بینی کرد.

به گزارش سی‌بی‌اس نیوز، بر اساس تحقیقی که در مجله انجمن قلب آمریکا منتشر شد، افرادی که پس از پشت سر گذاشتن حمله قلبی، درد متوسط یا شدید دارند، در مقایسه با کسانی که هیچ دردی ندارند، احتمال مرگشان در هشت سال آینده بیشتر است.

لیندا ویکنسر، نویسنده این پژوهش و دانشیار علوم پزشکی دانشگاه دالارنا درالون سوئد، گفت: «ارزیابی و تشخیص دردهایی که پس از پشت سر گذاشتن حمله قلبی سراغ بیماران می‌آید، بسیار مهم است چرا که از عوامل مرگ‌ومیر در افراد محسوب می‌شود.»

علاوه بر این، درد شدید مانعی بالقوه در توانبخشی و مشارکت در فعالیت‌های مهم محافظت از قلب نظیر ورزش منظم است و همین کاهش فعالیت بدنی هم به نوبه خود می‌تواند خطر مرگ را افزایش دهد.

پژوهشگران به سراغ داده‌های بیش از ۱۸ هزار بیمار ساکن سوئد رفتند که سنشان زیر ۷۵ سال بود. آنان دریافتند که تقریبا نیمی از شرکت‌کنندگان یک سال پس از حمله قلبی، درد متوسط یا شدید گزارش کرده‌اند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

در یک دوره پژوهشی هشت سال و نیمه، احتمال مرگ در افرادی که درد متوسط داشتند، ۳۵ درصد بیشتر و در افرادی که درد شدید داشتند، دو برابر کسانی بود که هیچ دردی نداشتند. بررسی داده‌ها همچنین نشان داد که این دردها احتمال مرگ راــ حتی بیشتر از تاثیر مصرف سیگارــ قابل‌پیش‌بینی می‌کنند.

این پژوهش همچنین نشان می‌دهد که خطر حمله قلبی کشنده در گرمای شدید و هوای آلوده دو برابر است.

بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در ایالات متحده، سالانه حدود ۸۰۵ هزار نفر در این کشور دچار حمله قلبی می‌شوند؛ یعنی هر ۴۰ ثانیه، یک نفر در آمریکا با حمله قلبی مواجه است. 

نویسندگان این پژوهش تاکید می‌کنند که یافته‌های این تحقیق «به کادر مراقبت‌های بهداشتی بخش توانبخشی قلبی دانش جدید ارائه می‌دهد». در واقع این پژوهش می‌گوید: «باید این دردها را خطر جدی به شمار آورد و حتما آن‌ها را پیگیری و بررسی کرد.»

محققان تاکید می‌کنند بیماران مبتلا به این دردها باید از سایر عوامل خطرآفرین از جمله سیگار کشیدن اجتناب کنند و مراقب فشار خون و کلسترولشان هم باشند.