ترودو دلیل تغییر سه‌چهارم دولتش را «آمادگی برای لحظه‌ای مهم» دانست

از ۳۸ عضو کابینه دولت کانادا، تنها هشت نفر در سمت‌های قبلی خود باقی مانده‌اند

ترودو در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: مردم متوجه‌اند که ما نه‌تنها در این کشور، بلکه در سراسر جهان درگیر دورانی چالش‌برانگیزیم و آوردن انرژی تازه مهم بود‌ــ YUKI IWAMURA / AFP

جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا، هفت وزیر دولتش را کنار گذاشت و بر این اساس تقریبا سه‌چهارم کابینه‌اش را تغییر داد.

ترودو صبح چهارشنبه به وقت کانادا، در مراسمی با هدف تمرکز مجدد بر اولویت‌های اقتصادی مانند مسکن، از کابینه جدیدش رونمایی کرد. در این ترکیب، هفت چهره جدید و تغییر وظایف [جابه‌جایی] بیش از ۱۲ وزیر، از جمله وزیر جدید دفاع و امنیت عمومی دیده می‌شود.

این تغییرات اساسی پیش از انتخابات آتی این کشور انجام شدند. از زمان انتخاب مجدد ترودو در سال ۲۰۲۱، این اولین تغییر وزرای او به شمار می‌رود. از ۳۸ عضو کابینه که روز چهارشنبه سوگند یاد کردند، تنها هشت نفر در سمت‌های قبلی خود باقی مانده‌اند.

ترودو که در هشت سال گذشته در قدرت بوده، می‌گوید که این تغییرات برای اطمینان از آمادگی کانادا برای رویارویی با «لحظه‌ای مهم» در داخل و جهان است. به گزارش بی‌بی‌سی، او به موضوع‌هایی مانند تاثیر تغییرات اقلیمی بر کانادا، جنگ جاری در اوکراین و رکود اقتصادی بالقوه جهانی اشاره کرد.

ترودو در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «مردم متوجه‌اند که ما نه‌تنها در این کشور، بلکه در سراسر جهان درگیر دورانی چالش‌برانگیزیم و آوردن انرژی تازه مهم بود.»

شان فریزر، وزیر سابق مهاجرت، برای سامان دادن به وضعیت مسکن نقش جدیدی در دولت بر عهده گرفته است. این تغییر به عنوان پاسخی به مشکلات مسکن و افزایش قیمت‌ها در کانادا تلقی می‌شود؛ آن هم درست در زمانی که نرخ مهاجرت جمعیت کانادا را با سرعتی تاریخی افزایش داده است.

انجمن املاک و مستغلات کانادا متوسط ​​قیمت خانه در کانادا را ۷۱۶ هزار و ۸۳ دلار کانادا اعلام کرده، اگرچه میانگین قیمت خانه‌ در تورنتو، پرجمعیت‌ترین شهر کانادا، حدود ۱.۱۵ میلیون دلار کانادا است. بدهی خانوارها در کانادا که عمدتا ناشی از وام مسکن است، بالاترین میزان بدهی بین کشورهای گروه ۷ است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

ترودو وزیر دفاع کانادا را هم تغییر داد. آنیتا آناند که نزدیک به دو سال این سمت را برعهده داشت، جایش را به بیل بلر خواهد داد و خود ریاست خزانه‌داری این کشور را بر عهده می‌گیرد. بلر از سال ۲۰۱۵ نماینده پارلمان است و پیش از این به مدت یک دهه رئیس پلیس تورنتو بود. مهم‌ترین بخش از نقش جدید او را میتوان مدیریت واکنش دولت کانادا به جنگ اوکراین، آن هم درست در زمانی‌ دانست که درخواست‌های بسیاری از متحدان این کشور در ناتو برای افزایش هزینه‌های دفاعی کانادا وجود داشت.

در این میان، کریستیا فریلند، وزیر دارایی، و ملانی جولی، وزیر خارجه، در جایگاه فعلی خود ابقا شدند اما مارکو مندیچینو، وزیر امنیت عمومی، از کابینه اخراج شد و دومینیک لبلانک، نماینده قدیمی پارلمان، جایگزینش خواهد شد. در این میان، چهار وزیر دیگر نیز که پیش از این عنوان کرده بودند به حضور دوباره در دولت تمایل ندارند، کنار گذاشته شدند.

به گزارش سی‌بی‌سی، جاستین ترودو در پاسخ به خبرنگارانی که از او پرسیدند آیا این تغییرات نشانه‌ای از سقوط دولت او است، پاسخ داد: «برعکس.»

این تغییر و تحولات گسترده روش ترودو برای تمرکز مجدد دولتش قبل از انتخابات بعدی کانادا به شمار می‌رود. او تا قبل از ۲۰ اکتبر ۲۰۲۵ فرصت دارد میزان اعتماد عمومی به دولتش را بهبود بخشد.