نفتکش حامل نفت خام ایران پس از هشت هفته همچنان در سواحل آمریکا لنگر انداخته است

شرکت‌های کشتیرانی از عواقب مداخله در تخلیه محموله نفتکش مصادره‌شده ایرانی‌ نگران‌اند

دادستان‌های فدرال نفتکش سوئز راجان را پس از متهم کردن مالک یونانی آن به فرار از تحریم‌ها، توقیف کردند ـ AFP

بنا بر گزارش رویترز به نقل از منابع آگاه، کشتی حامل محموله نفت خام ایران که ایالات متحده مصادره کرده، هشت هفته می‌شود که در سواحل تگزاس مانده است اما شرکت‌های کشتیرانی از تخلیه محموله آن خودداری می‌کنند.

سوئز راجان، نفتکشی با پرچم جزایر مارشال، از ۳۰ ماه مه (اردیبهشت) نزدیکی گالوستون در حدود ۸۰ کیلومتری هیوستون، لنگر انداخته است. دادستان‌های فدرال این نفتکش را که حامل نفت ایران بود و به مقصد چین حرکت می‌کرد، پس از متهم کردن مالک یونانی آن به فرار از تحریم‌ها، توقیف کردند و دستور دادند این کشتی به سواحل گالوستون منتقل شود.

برای انتقال نفت خام از این نفتکش بزرگ، به یک عامل واسطه و در واقع کشتی‌های کوچک‌تر نیاز است، زیرا سوئز راجان به دلیل اندازه و وزن زیادش نمی‌تواند در بندر پهلو بگیرد. در چنین شرایطی، یک منبع آگاه به رویترز گفت که شرکت‌های کشتیرانی نگران‌اند تخلیه نفت خام ایران در کشتی‌هایشان باعث شود سایر خریداران بین‌المللی نفتی در آینده از همکاری با آن‌ها اجتناب کنند.

این شخص فعال در عرصه کشتیرانی اعلام کرد که تیم حقوقی شرکت آن‌ها در پاسخ به درخواست بارگیری این محموله جواب منفی داده و پس از آن نیز هیچ شرکت نپذیرفته است نفت خام ایران را از سوئز راجان انتقال دهد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

به گفته او، شرکت‌های دریانوردی کنترل‌ کشتی‌های چارتر را بیش‌ازپیش تشدید کرده‌اند تا مطمئن شوند با نفتکش‌هایی که ممکن است نفت خام را از کشورهای تحت‌تحریم‌ حمل کرده باشند، همکاری نمی‌کنند. این شرکت‌ها سه یا چهار قرارداد آخر کشتی را بررسی می‌کنند و از قراردادهایی که ممکن است بر سفرهای آینده آن‌ها تاثیر بگذارد، اجتناب می‌کنند.

یک مقام دولت ایالات متحده که خواست نامش فاش نشود، در این زمینه گفت: «با توجه به حساسیت موضوع، اسناد دادگاهی که اجازه توقیف این نفتکش را می‌دهد، تا زمانی که محموله فروخته نشود، محرمانه باقی خواهد ماند.»

در همین حال به گفته یک کارشناس دیگر، با اینکه نفتکش موردبحث تاییدیه‌ها و مدارک لازم ایالات متحده برای تخلیه را دارد، شرکت‌ها از تخلیه محموله آن اجتناب می‌کنند زیرا از واکنش ایران نگران‌اند. علیرضا تنگسیری، فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، روز پنجشنبه ۲۹ تیر تهدید کرد هر شرکت نفتی که بخواهد نفت ایران را از کشتی‌های توقیفی خالی کند، با برخورد تلافی‌جویانه جمهوری اسلامی مواجه خواهد شد.

نیروهای نظامی ایران در ماه‌های اخیر چندین نفتکش غربی را که از تنگه هرمز عبور می‌کردند، ربوده‌اند؛ اقدامی که به گفته تحلیلگران، نوعی انتقام‌گیری در ازای توقیف نفت تهران در آمریکا است. وزارت دفاع ایالات متحده اوایل ژوییه اعلام کرد نیروی دریایی ایران قصد داشت دو نفتکش دیگر را هم برباید اما نیروی دریایی آمریکا مانع شد.

رسانه‌های دولتی ایران در ابتدا به نقل از دولت جمهوری اسلامی مدعی شدند که سوئز راجان به ‌دلیل برخورد با یک کشتی ماهیگیری توقیف شده است. با این حال، افراد آشنا با این پرونده می‌گویند که این نفتکش پس از آن تحت نظارت دولت ایالات متحده قرار گرفت که سازمان غیرانتفاعی «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» در نیویورک که از تحریم‌های همه‌جانبه علیه تهران حمایت می‌کند، این کشتی را به حمل نفت تحریم‌شده متهم کرد.