از الی صعب تا محمد آشی؛ طراحان لبنانی و سعودی در هفته مد فاخر پاریس

هفته مد فاخر پاریس عالی‌ترین نمایش مد در جهان است که آن را به مثابه جشنواره کن برای سینما می‌دانند

مجموعه جدید هوبیکا پر از لباس‌های مناسب فرش قرمز بود  -AFP

در هفته مد فاخر پاریس، طراحان لبنانی جدیدترین مجموعه‌های خود را به نمایش گذاشتند و پس از ژرژ هوبیکا (جورج حبیقه) که طرح‌هایش اوایل هفته به نمایش گذاشته شد، الی صعب و زهیر مراد نیز روز چهارشنبه در تقویم رسمی این رویداد سکوی نمایش را در اختیار گرفتند.

هفته مد فاخر پاریس عالی‌ترین نمایش مد در جهان است که آن را به مثابه جشنواره کن برای سینما می‌دانند. هر خانه مد باید بتواند از سد قوانین سفت و سخت اتحادیه مد فرانسه بگذرد تا عنوان مد فاخر یا «اوت کوتور» را دریافت کند. 

الی صعب، طراح پیشکسوت، مجموعه پاییزــ زمستان ۲۰۲۳/۲۴ خود را در موزه هنرهای پاریس به نمایش گذاشت. در این مجموعه، بافت‌های پیچیده به شکلی چشم‌نواز در لباس‌های شیک با کرپ کریستالیزه و دانتل مخملی خودنمایی می‌کردند.

سبز یشمی با تزیینات طلایی و سایه‌های تیره‌تر که تمایل صعب به زرق‌وبرق دراماتیک را نشان می‌داد روی سکو به نمایش درآمد. جالب اینکه لباس‌های شنل‌دار به صحنه بازگشته‌اند که ثابت می‌کند برخی گرایش‌های محبوب سال گذشته ممکن است آمده باشند که بمانند.

به گزارش عرب‌نیوز، مجموعه مد جدید جورج هوبیکا (جورج حبيقه) ، «یک رویا» (Un Rêve) نامیده شد که با زرق‌وبرق رویایی، دوز سنگینی از یاسی، بنفش تیره و شات‌هایی از سبز لیمویی و صورتی ملایم همخوانی داشت. 

این مجموعه شامل لباس‌های موردعلاقه چهره‌های مشهور برای فرش‌قرمزها بود که با پرها، تزیینات و پارچه‌های شفاف و بدن‌نما روی سکوی نمایش رفتند.

زهیر مراد نیز به نوبه خود در مجموعه‌ای که چهارشنبه شب به نمایش گذاشته شد، زرق‌وبرق خاصش را به نمایش گذاشت.

محمد آشی، طراح سعودی، که در کنار مارک‌های لوکسی مانند دیور، شانل و والنتینو به صف طراحان محبوب در این رویداد پیوسته است، مجموعه خود را صبح پنجشنبه به نمایش گذاشت. این اولین باری است که یک طراح از منطقه خلیج فارس موفق می‌شود در تقویم رسمی هفته مد فاخر پاریس جای بگیرد.

خارج از تقویم رسمی، رامی العلی، طراح سوری و تونی وارد، طراح لبنانی‌ــ‌ایتالیایی، هم این هفته جدیدترین مجموعه‌ لباس‌‌های خود را در پاریس عرضه کردند.

در حالی که در مجموعه العلی از اشکال گرافیکی طبیعی یا ارگانیک و رنگ‌های متضاد هنری ماتیس، هنرمند مشهور فرانسوی، الهام گرفته شده بود، مجموعه لباس‌های پاییز/زمستان ۲۰۲۳ وارد «زیر پوست من» نام داشت و ویژگی‌های برجسته و پرزرق‌وبرق و محبوب لباس‌های این طراح مشهور را به نمایش می‌گذاشت.

بیشتر از مُد و زیبایی