آداب درست لباس پوشیدن مهمان‌ها در جشن‌ عروسی

حواستان باشد از عروس و داماد شیک‌تر نشوید

مهمان های جشن عروسی شاهزاده هری و مگان مارکل -AFP

اولین قانون جشن ازدواج اولویت دادن به خواست عروس و داماد است. پدر و مادر، خواهر و برادر، یا دوست صمیمی هم که باشید، باید قواعدی را رعایت کنید تا وصله ناجور نباشید.

انتخاب لباس برای جشن عروسی می‌تواند کار پردردسری باشد، اما دست‌کم چند قانون کلی وجود دارد که می‌تواند به همه ما کمک کند تا برازنده به نظر بیاییم.

قبل از شرکت در مهمانی به شما اطلاع داده می‌شود که آیا این عروسی شامل دو مهمانی مجزا (مراسم مذهبی عقد و ضیافت شام) است یا خیر. اگر از نزدیکان عروس و داماد باشید، احتمالا برای هر دو دعوت می‌شوید، وگرنه مهمان ضیافت شام هستید.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

لورن جوورسکی، که طراح سبک لباس و ظاهر افراد مشهور در مراسم رسمی است، در گفت‌وگو با نشریه مد و زیبایی «ال» راهنمایی‌هایش را با نبایدها شروع می‌کند.

 جوورسکی می‌گوید اول و مهم‌تر از همه اینکه در عروسی‌ها سفید نپوشید، حتی اگر با لباس سفید واقعا خوب به نظر می‌رسید!

لباس‌های خیلی غیررسمی مانند شلوار جین، تی‌شرت، دمپایی، یا لباس ورزشی هم مناسب چنین مراسمی نیست.

چه به جشن عروسی رسمی در تالاری مجلل دعوت شده باشید یا به عروسی تابستانی خودمانی در باغ، مهم‌ترین عاملی که باعث می‌شود لباستان نامتناسب به نظر نیاید، هماهنگی با سبک و حال و هوای محیط است.

کراوات سفید

اگر با اصطلاح «کراوات سفید» آشنا نیستید، احتمالا به این دلیل است که اغلب ما به مراسمی دعوت نشده‌ایم که نیاز به لباسی با این سبک داشته باشد. این سبک لباس اغلب برای ضیافت‌های رسمی، مهمانی‌های اپرا، یا جشن‌های سلطنتی در نظر گرفته می‌شود و رسمی‌ترین سبک لباس موجود است.

برای آقایان به معنای پوشیدن کت مشکی فراک و شلوار هماهنگ با پیراهن، جلیقه، و کراوات یا پاپیون سفید است. برای خانم‌ها یعنی پوشیدن پیراهن‌های بلندی که روی زمین کشیده شود و اغلب با دستکش‌های بلند یا زیورآلات شیک و مجلل تزیین می‌شود. در مواردی می‌شود نیم‌تاج هم بر سر گذاشت.

اگر به عروسی با این سطح از تشریفات می‌روید، حواستان باشد از عروس شیک‌تر نشوید.

کراوات مشکی

عروسی‌های کراوات مشکی بسیار معمول‌تر از موارد نادر کراوات سفیدند، اما این مراسم نیز فوق‌العاده رسمی محسوب می‌شود. برای لباس‌های مردانه، جیمز باند را در نظر بگیرید؛ پیراهن سفید، تاکسیدوی مشکی، و پاپیون مشکی. برای زنان نیز پیراهن‌های شب مجلل. علاوه بر لباس‌های متعارف ماکسی که دنباله‌شان به زمین می‌ساید، خانم‌ها مجازند پیراهن‌های اندازه متوسط نیز به تن کنند. مانند کراوات سفید، رنگ‌های خنثی امن‌ترین گزینه برای انتخاب‌اند. همچنین، بهتر است لباسی را انتخاب کنید که پوشیده‌تر باشد.

کراوات مشکی اختیاری

کراوات مشکی اختیاری یکی از رایج‌ترین سبک‌های لباس عروسی در هر فصلی است. در این سبک لباس، از شرکت‌کنندگان دعوت می‌شود تا در صورت تمایل، سبک کراوات مشکی را رعایت کنند، یا در صورت تمایل، آن را با انتخابی اندکی سبک‌تر تعدیل و سبک‌تر کنند.

برخلاف سبک کراوات سفید و مشکی، پیراهن‌های شیک بالای زانو، ترجیحا از ساتن یا ابریشم، برای زنان در چنین عروسی‌هایی مناسب است.

لباس مردانه می‌تواند شامل تاکسیدو یا کت‌وشلوار تک‌رنگ و کراوات باشد.

کوکتل

احتمالا متداول‌ترین لباسی که در دعوت‌نامه عروسی ذکر می‌شود، کد لباس کوکتل است.

این نوع لباس آزادی عمل خلاقانه‌تری به مهمان‌ها می‌دهد. پیراهن کوچک سیاه (LBD) با یک کیف‌دستی و کفش‌ پاشنه‌بلند انتخاب امنی است، اما اگر می‌خواهید کمی جسارت به خرج دهید نیز میدان باز است. برای مردان، کت‌وشلوار کلاسیک، شلوار سرمه‌ای یا خاکستری، با پیراهن و کت بلیزر هم انتخاب مناسبی است.

ممکن است این مهمانی‌ها در فضای باز و روی زمین چمن برگزار شود. بنابراین، سعی کنید کفشی با پاشنه نوک تیز نپوشید تا راه رفتن برایتان مشکل نباشد.

ساحلی یا غیررسمی

زوج‌های زیادی هستند که دوست دارند در جشن ازدواجشان کمی از قیدوبندهای زندگی روزمره فاصله بگیرند. بنابراین، اگر به عروسی با سبک تابستانی و خودمانی دعوت‌شده‌اید، همه سبک‌های پیش‌گفته را کنار بگذارید.

معمولا پارچه‌های سبک و رنگارنگ مانند پارچه ابریشمی یا حریر انتخابی عاقلانه برای خنک نگه‌ داشتن و حفظ حس ظرافت‌اند.

به آقایان توصیه می‌کنیم شلوارک نپوشند. کت‌وشلوار لینن یا نخی تابستانی با رنگ‌ ملایم همیشه با این سبک عروسی جور درمی‌آید.

مردها می‌توانند کراوات و پاپیون را کنار بگذارند و خانم‌ها می‌توانند کت‌وشلوارهای موردعلاقه‌شان را امتحان کنند. در این سبک مهمانی، تقریبا هر کاری مجاز است، به شرط آنکه هماهنگی فضای مهمانی را به هم نزند.

آخرین نکته مهم هم این است که اگر درباره لباس و ظاهر و نوع جواهراتتان شک دارید، همیشه پرسیدن از ساقدوش‌ها یا خود عروس و داماد چاره کار است.

بیشتر از مُد و زیبایی