جت‌های روسی هواپیماهای نظامی بریتانیا را بر فراز دریای سیاه رهگیری کردند

مسکو: هواپیماهای رهگیری‌شده یک هواپیمای شناسایی «آر‌سی ۱۳۵» و دو فرونده جنگنده تایفون بودند

وزارت دفاع روسیه دوشنبه، ۲۶ ژوئن (۵ تیر)، اعلام کرد که دو جنگنده سوخو ۲۷ این کشور، سه هواپیمای نظامی بریتانیا را که بر فراز دریای سیاه به سمت مرز روسیه در حرکت بودند، رهگیری کردند.

به گزارش رویترز، وزارت دفاع روسیه افزوده است که هواپیماهای رهگیری‌شده یک هواپیمای شناسایی و جنگ الکترونیک «آر‌سی ۱۳۵» و دو فرونده جنگنده تایفون بودند.

وزارت دفاع روسیه گفته است زمانی که جنگنده‌های روس به هواپیماهای نظامی خارجی نزدیک شدند، آن‌ها برگشتند و از مرز دولتی فدراسیون روسیه دور شدند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از وزارت دفاع روسیه، هواپیماهای این کشور پس از این رهگیری، به سلامت به فرودگاه خود بازگشتند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

در شرایطی که مسکو حمله‌های خود را در اوکراین ادامه می‌دهد، حوادث مربوط به هواپیماهای روسی و غربی در ماه‌های اخیر بر فراز دریای سیاه و دریای بالتیک افزایش یافته است.

مسکو ماه گذشته اعلام کرد که در دو ماجرای جداگانه در فاصله یک هفته، چهار بمب‌افکن راهبردی ایالات متحده را بر فراز دریای بالتیک رهگیری کرده است.

روسیه همچنین هواپیماهای جنگی را برای رهگیری هواپیماهای فرانسوی، آلمانی و لهستان به کار گرفته است.

آوریل گذشته نیز یک پهپاد آمریکایی «ام‌کیو ۹ ریپر» در دریای سیاه سقوط کرد و در پی آن حادثه، ایالات متحده دو جنگنده روسی را متهم کرد که باعث آسیب‌ رسیدن به این پهپاد و سقوط آن شده‌اند.

سی‌ان‌ان در آن زمان گزارش داد که دو جت روسی سوخو۲۷ به این پهپاد نزدیک شدند و یکی از جت‌های روس عمدا در برابر این پهپاد سوخت خالی کرد. یک مقام ایالات متحده نیز گفت که یکی از جت‌های سوخوی روسیه به پروانه پهپاد آمریکایی که در قسمت عقب آن نصب شده بود، آسیب رسانده است.

از زمان آغاز حمله روسیه به خاک اوکراین، واکنش مسکو به پرواز هواپیماهای غربی بر فراز دریای سیاه تهاجمی بوده است.

بیشتر از جهان