از رصد صدای انفجار «تایتان» تا مرگ سرنشینان؛ تحقیقات ادامه می‌یابد؟

شبکه خبری سی‌ان‌ان می گوید پنتاگون ساعاتی پس از ناپدید شدن «تایتان»، صدای انفجار آن در زیر آب را رصد کرده است

گارد ساحلی آمریکا پنجشنبه پس از یافتن دست کم پنج قطعه از بقایای زیردریایی تایتان، حتمی شدن درگذشت پنج سرنشین این زیردریایی تجسسی را تایید کرد.

هرچند پیش از این، پس از اتمام ذخیره اکسیژن این زیردریایی در ساعت یک بعدازظهر روز پنجشنبه به وقت اروپای مرکزی، مرگ مسافران از سوی«اوشن گیت» شرکت سازمان دهنده این سفر تجسسی و مالک زیردریایی تایتان، تایید شده بود.مقام‌های گارد ساحلی ایالات متحده بر اساس قطعات زیردریایی که در اقیانوس پیدا شد، اعلام کردند که تایتان احتمالا در اثر «فشار بیرونی خرد و مچاله» شده است.

هم‌زمان هویت پنج مسافر این زیردریایی به صورت رسمی اعلام شد. آنها برای تور بازدید کمتر از سه ساعته از لاشه کشتی تایتانیک که در سال ۱۹۱۲ غرق شده بود، سفر کاوشی و توریستی خود را آغاز کردند؛ سفری که برای هر مسافر ۲۵۰ هزار دلار هزینه داشت.

گارد ساحلی ایالات متحده، دماغه و چندین بخش دیگر از لاشه این زیردریایی را پس از روزها پیدا کرد، اما بعید به‌نظر می‌رسد آنها بتوانند اثری از پیکر قربانیان بیابند.

آدام موگر، یکی از فرماندهان گارد ساحلی ایالات متحده، پنجشنبه به خبرنگاران گفت که به‌دلیل«شرایط سخت محیطی» در این منطقه از اقیانوس اطلس یافتن اثری از اجساد کار دشواری خواهد بود.

مسافران این زیردریایی را دو تاجر بریتانیایی ثروتمند، همیش هاردینگ و شهزاده داوود(پاکستانی الاصل) و پسر داوود، تشکیل می دادند. به علاوه آنها استاکتون راش، مدیرعامل شرکت «اوشین گیت» در نقش ناخدا و پل آنری نارگوله، غواص پیشین ارتش فرانسه در مقام خدمه جزو قربانیان «انفجار احتمالی زیردریایی» هستند.

ادامه عملیات جستجو؟

هنوز مشخص نیست تا چه زمانی عملیات جستجو ادامه خواهد یافت. مسئله این است که از لحاظ قانونی هیچ پروتکلی در رابطه با حوادث مربوط به شناورهای دریایی از این دست وجود ندارد.

آدام موگر، یکی از فرماندهان گارد ساحلی ایالات متحده، می‌گوید که هنوز نمی‌تواند یک جدول زمانی درباره ادامه عملیات جستجو در این بخش دورافتاده و سرد اقیانوس ارائه دهد چرا که این امر بسیار پیچیده است و افرادی از ملیت‌های مختلف در جریان این سانحه درگذشته‌اند. 

به گفته این دریادار آمریکایی، نیروهای گارد ساحلی دستور توقف عملیات را دریافت نکرده‌اند.

کارشناسان می‌گویند جمع‌آوری و یافتن قطعات متلاشی شده تایتان، تا جایی که ممکن است، ادامه می‌یابد تا متخصصان بتوانند طرحی از آنچه دقیقا در این سانحه رخ داده را تصور کنند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

در همین راستا، تلاش‌ها برای نقشه‌برداری از منطقه‌ای که بخش‌هایی از تیتان در آن پیدا شده است، ادامه خواهد یافت.

روند تحقیقات درباره علت سانحه

دریادار آدام موگر می‌گوید که دولت‌هایی که در این سانحه شهروندانشان را از دست داده‌اند، در مورد چگونگی انجام تحقیقات تشکیل جلسه خواهند داد. در واقع، متخصصان چند کشور درگیر، بریتانیا، فرانسه و ایالات متحده که فرضیه انفجار را بسیار محتمل می‌دانند، قصد دارند بفهمند چه زمانی و چرا چنین اتفاقی افتاده است.

یک چهره آگاه از پنتاگون به شبکه خبری بی بی سی گفت که برای یافتن علت اصلی حادثه امکان دارد نیروهای حاضر در عملیات از هیدروفن‌ها یا همان میکروفن‌های پیچیده زیرآب که تنها از آنها برای رصد آزمایش‌های تسلیحات اتمی غیرقانونی استفاده می‌شود، بهره برده باشند.

متخصصان با استفاده از همین هیدروفن‌ها موفق شدند در سال ۲۰۱۷ روند تحقیقات درباره انفجار زیردریایی «سان خوان»، متعلق به آرژانتین را به جلو ببرند.

هیدروفن‌ها می‌توانند زمان دقیقی از لحظه انفجار ارائه دهند. هیدروفن‌هایی که زمان انفجار احتمالی را ثبت کرده‌اند، به گزارش شبکه خبری سی ان ان، نیروی دریایی ارتش ایالات متحده در اولین ساعات روز یکشنبه لحظاتی پس از قطع ارتباط زیردریایی تایتان با کشتی روی سطح آب، صدای یک انفجار را در آب‌های اقیانوس اطلس شمالی رصد کرده است.

متخصصان می‌گویند بی‌تردید هیدروفن‌ها در تعیین زمان این انفجار نقش مهمی داشته‌اند. یکی از افسران عالی‌رتبه نیروی دریایی ایالات متحده به سی ان ان گفت به‌دلیل اینکه هیدروفن‌ها دستگاه‌های شنود جاسوسی کاملا محرمانه ارتش محسوب می‌شوند، تاکنون از آنها کمتر خبری بیرون آمده است، اما این هیدروفن‌ها صدای انفجار در اعماق اقیانوس را ثبت کرده‌اند.

به گفته سی‌ان‌ان، نیروی دریایی ایالات متحده این اطلاعات را در اختیار گارد ساحلی، نیروی اصلی نجات زیردریایی، قرار داده است. ظاهرا، این اطلاعات به نیروهای گارد ساحلی کمک کرده مکان حدودی انفجار زیر دریایی را تعیین کنند.

ساعاتی پس از ناپدید شدن این زیردریایی، گارد ساحلی کانادا، بریتانیا و فرانسه برای کمک به تیم گارد ساحلی ایالات متحده برای نجات مسافران زیردریایی تایتان وارد عملیات شدند.

انفجار در زیر یک هزارم ثانیه

اوفر کتر، یک کارشناس زیردریایی های نظامی و اکتشافی، به خبرگزاری رویترز گفت که «اگر فرضیه انفجار صحیح باشد، در زیر یک هزارم ثانیه رخ داده و دست کم می توان اطمینان داشت که خدمه و سرنشینان بدون اینکه مغز پالسی از نگرانی و خطر دریافت کند، از دنیا رفته‌اند»‌.

به گفته این کارشناس، «این تصور، تنها نکته مثبت این واقعه تلخ است که می‌تواند به خانواده‌ها کمی تسلی خاطر بدهد».

بیشتر از جهان