رئیسی به وزیر خارجه عربستان سعودی: منافع دو کشور در گفت‌وگو و تعامل است

سفارتخانه عربستان سعودی در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد پس از عید قربان افتتاح خواهند شد

دیدار ابراهیم رئیسی با شاهزاده فیصل بن فرحان - Saudi Press Agency/Handout via REUTERS

شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی، روز شنبه طی دیدار خود از ایران با ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری حکومت ایران، دیدار کرد. شاهزاده بن فرحان در این دیدار که در نهاد ریاست‌جمهوری صورت گرفت سلام ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی، و شاهزاده محمد بن سلمان، ولیعهد و نخست‌وزیر، این کشور را رساند و از رئیسی برای بازدید از ریاض دعوت کرد. به گزارش رسانه‌های عربی، او گفت ملک سلمان و شاهزاده محمد بن سلمان برای «دولت و مردم برادر ایران، آرزوی ادامه پیشرفت و رفاه را دارند». وزیر خارجه سعودی در ضمن تاکید کرد که روابط دو کشور بر مبنای دخالت نکردن در روابط یکدیگر است و افزود: «همکاری بین کشورهای اسلامی ضمانتی است که خارجی‌ها در منطقه دخالت نخواهند کرد.»

شاهزاده فیصل بن فرحان پیش از این، با حضور در وزارت خارجه با همتای ایرانی خود، حسین امیرعبداللهیان، دیدار کرده بود. این سومین دیدار وزرای خارجه پس از احیای روابط دوجانبه و اولین سفر وزیر خارجه ریاض به ایران پس از هفت سال است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

به گزارش رسانه‌های عربی، رئیسی در دیدار با دیپلمات ارشد عربستان سعودی گفت: «دشمنان مسلمانان، به‌خصوص رژیم صهیونیستی، مخالف توسعه روابط بین ایران و عربستان سعودی‌اند. ما هیچ اعتراضی به گسترش روابط با کشورهای اسلامی نداریم.» رئیسی در ضمن گفت «تجربه موفق ایران در مبارزه با تروریسم» می‌تواند نقطه تمرکز همکاری‌های تهران و ریاض باشد. او تاکید کرد: «ما از برقراری روابط بین دو کشور پرنفوذ در منطقه استقبال می‌کنیم. منافع دو کشور در گفت‌وگو و تعامل است. با همکاری و گفت‌وگو مشکلات قابل حل‌اند.»

به گفته رسانه‌های دو کشور، روابط دوجانبه، تحولات منطقه و جهان و مواضع تهران و ریاض در مورد آن‌ها موضوع اصلی صحبت‌های رئیسی و شاهزاده فیصل بن فرحان بوده است. وزیر خارجه سعودی در بخشی از صحبت‌های خود از «دوره طلایی کنونی» سخن گفت و تاکید کرد که دو کشور باید با همکاری یکدیگر از آن بهره ببرند.

تلویزیون «الحدث» عربستان سعودی ضمن گزارش سفر بن فرحان به تهران گفت سفارتخانه عربستان سعودی در تهران و کنسولگری آن در مشهد پس از عید قربان افتتاح خواهند شد. سفارتخانه ایران در ریاض قبلا افتتاح شده است، اما سعودی‌ها فعلا کار خود در تهران را از طریق سفارتخانه‌ای موقت در هتل اسپیناس پالاس انجام می‌دهند.