بیل گیتس با رئیس جمهوری چین دیدار می‌کند

رئیس‌جمهوری چین در سال‌های اخیر با سرمایه‌گذاران و شخصیت‌های اقتصادی خارجی دیدار نکرده و در سه سال گذشته که به خارج سفر نکرده است

بیل گیتس، موسس مایکروسافت  ـ  Ludovic MARIN / AFP

بیل گیتس در سفر روز جمعه‌اش به چین با شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهوری آن کشور، دیدار خواهد کرد. دفتر خبرگزاری رویترز در هنگ‌کنگ روز چهارشنبه این خبر را به‌نقل از دو منبع آگاه منتشر کرد.

این نخستین دیدار شی با یک سرمایه‌گذار خارجی خصوصی در سال‌های اخیر است. دو منبع مطلع گفتند این دیدار احتمالا یک به یک باشد. یک منبع سوم نیز این دیدار را تایید کرد، اما جزئیات دیگری ارائه نداد.

بنیاد گیتس و دولت چین هنوز این خبر را تایید نکرده‌اند و معلوم نیست موضوع صحبت این دو شخصیت قرار است چه باشد. گیتس روز چهارشنبه در توییتر نوشت این نخستین بار از سال ۲۰۱۹ است که وارد پکن می‌شود و قرار است با افرادی دیدار کند که در موضوع بهداشت جهانی و چالش‌های توسعه با بنیاد بیل و ملیندا گیتس همکاری کرده‌اند.

گیتس در سال ۲۰۲۰ از هیئت مدیره شرکت «مایکروسافت» استعفا داد و اکنون تمرکزش بر اقدام‌های بشردوستانه در حوزه‌هایی همچون بهداشت جهانی، آموزش و پرورش، و تغییرات آب‌وهوایی است. او پیش از این، در سال ۲۰۰۸، از سمت اجرایی ارشد خود در مایکروسافت استعفا کرده بود.

آخرین دیدار علنی شی و گیتس در سال ۲۰۱۵ و در حاشیه مجمع بوآئو در استان هاینان چین بود. سه سال و اندی پیش بود که شی در نامه‌ای به گیتس از او و بنیادش برای وعده کمک به چین، از جمله اهدای پنج میلیون دلار کمک به آن کشور در مقابله با همه‌گیری کرونا، تشکر کرد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

رئیس‌جمهوری چین در سال‌های اخیر با سرمایه‌گذاران و شخصیت‌های اقتصادی خارجی دیدار نکرده و نزدیک به سه سال است که به خارج سفر نکرده است. افزایش تنش‌های میان چین و آمریکا بر روابط اقتصادی نیز اثر گذاشته است. با وجود این، از چند ماه پیش که مرزهای چین پس از مدت‌ها وقفه گشوده شد، بسیاری از مدیران شرکت‌های خارجی از آن کشور بازدید کرده‌اند. اما آن‌ها معمولا با وزیران دولت دیدار می‌کنند و نه شخص اول کشور.

در ماه مارس، تیم کوک، مدیرعامل شرکت «اپل»، و چند نفر دیگر از مدیران خارجی با لی چیانگ، نخست‌وزیر چین، دیدار کردند. یک منبع مطلع به خبرگزاری رویترز گفت که ایلان ماسک نیز ماه گذشته با دنگ شوشیانگ، معاون نخست‌وزیر، دیدار کرده است.

سفر گیتس در آستانه سفر آمریکایی دیگری انجام می‌شود که پس از مدت‌ها به تعویق انداختن بالاخره در روزهای ۱۸ و ۱۹ ژوئن عملی خواهد شد: آنتونی بلینکن، وزیر خارجه، برای مذاکره درباره ثبات روابط بین این دو بزرگ‌ترین اقتصاد جهان و رقیب راهبردی به پکن می‌رود.

بلینکن روز چهارشنبه گفت‌وگوی تلفنی پرتنشی با همتای چینی خود چین گانگ داشت. وزیر خارجه چین در این گفت‌وگو از آمریکا خواست دست از دخالت کردن در امور چین و آسیب زدن به امنیت آن کشور بردارد.