مقام‌های اسرائیلی: احتمال توافق ایران و آمریکا بر سر برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی بالا است

یک مقام ارشد اسرائیلی می‌گوید آمریکایی‌ها تضمین می‌کنند که اسرائیل از این اقدام آسیبی نخواهد دید

نشریه اسرائيلی وای‌نت نیوز با انتشار گزارشی درباره احتمال توافق ایران و آمریکا سر برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی، به نقل از برخی منابع نوشت که واشنگتن به تل‌آویو تضمین خواهد داد از توافق احتمالی با تهران آسیبی نبیند.

وای‌نت نیوز مدعی شد چند مقام ارشد اسرائیلی که نخواستند نامشان فاش شود، به این وب‌سایت خبری گفته‌اند احتمال دستیابی ایالات متحده و ایران به توافق برای محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران در حال افزایش است و با در نظر گرفتن این نگرانی، یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل، قرار است با لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده، دیدار کند.

به گفته مقام‌های اسرائیلی، این دیدار در یک کشور اروپایی نامشخص برگزار خواهد شد زیرا بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائيل، وزیران خود را از برگزاری جلسه با مقام‌های ارشد ایالات متحده منع کرده است. این ممنوعیت به دلیل آن است که جو بایدن، رئيس‌جمهوری ایالات متحده هنوز حسن نیت خود را به نتانیاهو نشان نداده و او را به کاخ سفید دعوت نکرده است.

وای‌نت نیوز در ادامه نوشت: چنین دیداری در شرایطی انجام خواهد شد که منابع مختلفی اعلام کرده‌اند واشنگتن در حال مذاکره با تهران از طریق واسطه‌هایی در خلیج فارس همچون عمان و قطر است. ایالات متحده همچنین کانال دیپلماتیک با ایران را باز نگه داشته است، به این امید که جمهوری اسلامی را از افزایش غنی‌سازی اورانیوم تا درجه خلوص موردنیاز برای ساخت تسلیحات هسته‌ای منصرف کند.

به نوشته این رسانه، در حالی که واشنگتن نشان می‌دهد به درگیری نظامی علاقه‌ای ندارد، به نظر می‌رسد گفت‌وگوها میان ایران و آمریکا موضوع‌های دوجانبه دیگری مانند تبادل زندانیان و تلاش برای دستیابی به تفاهم مسالمت‌آمیز در زمینه‌های مختلف دیگر را نیز در بر می‌گیرد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

در شرایطی که تهران برای دستیابی به یک توافق موقت مشتاق نیست و می‌خواهد به همان برجام سال ۲۰۱۵ بازگردد که دونالد ترامپ از آن عقب‌نشینی کرد، واشنگتن به نوبه خود با توجه به ترس از واکنش افکار عمومی‌ــ به‌ویژه با توجه به دخالت ایران در حمله روسیه به اوکراین‌ــ با بازگشت به توافق اولیه مخالف است.

 ایالات متحده آمریکا به دنبال دستیابی به یک توافق بلندمدت جدید و سخت‌گیرانه‌تر است، با این حال مقام‌های اسرائیلی معتقدند ایرانی‌ها با چنین تعهدی موافقت نخواهند کرد، زیرا برخی از بندهای اصلی توافقنامه رهاشده تا سال ۲۰۲۵ به پایان می‌رسد.

وای‌نت نیوز در ادامه نوشت: در حالی که بازگشت به توافق هسته‌ای اولیه بسیار بعید است، احتمال دارد دو طرف در مورد تبادل زندانیان و همچنین آزادی دارایی‌های مسدودشده ایران تحت تحریم‌های بین‌المللی به‌ویژه در عراق و کره جنوبی، به توافق برسند. در مقابل، ایران باید به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی متعهد شود نظارت بر تاسیسات هسته‌ای را بازگرداند و غنی‌سازی اورانیوم را متوقف کند.

در این میان، اورشلیم پیام شدیدی به واشنگتن و دیگر اعضای جامعه بین‌الملل ارسال کرد و یادآور شد در مورد تهران، یک تهدید نظامی قوی می‌تواند تاثیر بیشتری از دیپلماسی داشته باشد. در واقع، مقام‌های اسرائیلی بر این باورند که تهران از تبادل پیام و طولانی شدن روند مذاکره به منظور خرید زمان و ادامه تلاش برای دستیابی به تسلیحات هسته‌ای استفاده می‌کند.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، پیش از این گفته بود هیچ توافقی با ایران، اسرائیل را ملزم به تبعیت نمی‌کند و تل‌آویو می‌تواند برای دفاع از خود هر کاری انجام دهد. به نظر می‌رسد این موضوع یکی از محورهای گفت‌وگوی گالانت با آستین در اروپا را تشکیل می‌‌دهد.

دیدار وزیران دفاع اسرائیل و ایالات متحده شاید آخرین تلاش تل‌آویو برای تاثیرگذاری بر روند توافق در حال شکل‌گیری ایران و آمریکا باشد؛ توافقی که مقام‌های دولت اسرائیل می‌گویند می‌تواند یکی از دلایل دعوت نشدن نتانیاهو به آمریکا محسوب شود و دولت دموکرات جو بایدن نمی‌خواهد با چنین دیداری احتمال توافق را تضعیف کند.

وای‌نت نیوز نوشت که با این همه، یکی از مقام‌های اسرائيلی می‌گوید واشنگتن به اسرائیل تضمین می‌دهد از توافق احتمالی با ایران آسیبی نخواهد دید. به گفته این مقام‌ها، اسرائیل دلیلی برای نگرانی ندارد و مذاکرات ایران و آمریکا با شفافیت و هماهنگی کامل اورشلیم انجام می‌شود.