یادبودی از یک قهرمان

بیست و پنج سالگی مرگ آیرتون سنا

در بيست و پنجمين سالگرد مرگ اندوهبار آیرتون سنا، برنده مسابقات قهرماني جهانی فرمول يك، طرفدارانش با برگزاری مراسمى ياد او را گرامى داشتند و لحظه‌ای را كه این واقعه ماهيت اين ورزش را براي هميشه تغيير داد به ياد آوردند.
سنا، كه سه بار عنوان قهرمانی رقابت‌های فرمول يك را كسب كرد، در هفتمين دور مسابقه جايزه بزرگ سن مارينو در ١٩٩٤ ، هنگامى كه با سرعت بالا در حركت بود، تصادف كرد و در اثر جراحات شديدی كه به سرش وارد آمد جان‌ سپرد.
در حالى كه علت حادثه همچنان نامعلوم است، اما داده‌ها نشان مي‌دهد خود رو مارک ويليامز سنا مسير ايمولا را در پيچ تامبورلو با سرعت ١٩٠ مايل در ساعت ترك كرد، و او قادر شد سرعت را كمتر از دو ثانيه پيش از برخورد شديد با مانع سيمانی به ١٣٥ مايل در ساعت كاهش دهد.
مرگ سنا تا رسيدن به بيمارستان ماجيوره بولونيا اعلام نشد، اما گروه پزشكى بی‌درنگ تشخيص دادند جراحاتى كه به او وارد آمده است مي‌تواند كشنده باشد. مرگ سنا بزرگترين تغييرات ايمنی را كه تا آن زمان در مسابقه اتومبيلراني صورت گرفته بود، در حالى‌كه رانندگان در كابين احساس ايمني نمی‌كردند، موجب شد.
هنگام ورود تابوت حامل جسد آيرتون به سائوپائولو بيش از ٣ ميليون نفر در خيابان‌ها صف كشيده بودند كه بزرگترين تجمع براى هر آئين مشابهي بود، و سه روز عزای ملي در برزيل اعلام شد.
در حالی‌كه سه عنوان جهاني سنا توسط آلن پروست، سباستيان وتل، خوان مانوئل فانجيو، لوئيس هاميلتون و مايكل شوماخر شكسته شد، بحث هنوز اين است كه سنا بزرگترين راننده در تاريخ ورزش اتومبيلرانی بود- بحثی كه تا اين ورزش وجود دارد ادامه خواهد داشت.
با ادامه ادای احترام جهان ورزش اتومبيلرانی و ورای آن به سنا و رولاند راتزنبرگر - كه روز شنبه در جريان تعيين صلاحيت همين جايزه بزرگ جان سپرد- بخشي از پيام هائى كه اعضاى فرمول يك فرستاده‌اند را بازگوئى می‌كنيم.

از خانواده سنا
“ ما همه خاطراتی از بهترین راننده تمام زمان‌ها داریم، به دلیل پیروزی‌هایش در میدان مسابقه یا نمونه تصمیم و اراده او. ما از تمام طرفدارانش دعوت می‌کنیم در مراسم قدردانی "می یو آیرتون"، که قهرمان برزیل را گرامی خواهد داشت، شرکت کنند. و با هشتگ MeuAyrton این قدردانی را در رسانه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارند.”

مک لارن:
“ ما در یادآوری ۲۵ سالی که دوست و همکار خود را از دست دادیم، زندگی یک اسطوره مسابقات اتومبیلرانی، آیرتون سنا، را بازتاب می‌دهیم.”

ژان تات، مدیر سابق فرمول یک:
“ ۲۵ سال پیش در ایمولا، ما یک راننده افسانه‌ای و یک نابغه را از دست دادیم. جایت بسیار خالی است، آیرتون سنا. فرمول یک، سنا همیشگی است.”

ویلیامز:
“ پس از ۲۵ سال، هرگز فراموش نشده‌ای. سنا همیشگی است.”
رنولت
“ هرگز فراموش نشده‌ای. نه آن وقت نه حالا. نه در ۲۵ سال دیگر. سنای همیشگی.”

رومن گروسجین
“ ورزش اتومبیلرانی ۲۵ سال پیش اسطوره‌ای را از دست داد.”

نیکو هالکنبرگ

“ میراث و یادگار تو برای همیشه زنده خواهد بود”

کپشن : مردم روز اول می ۲۰۱۹ در مراسم بیست و پنجمین سالگرد مرگ آیرتون سنا راننده برزیلی فرمول یک در اول می ۱۹۹۴ در جریان مسابقه بزرگ سان مارینو شرکت کردند.

زیرنویس عکس: به اعضای گروهش در مراسم نهائی تعیین صلاحیت برای جایزه بزرگ فرمول یک استرالیا در آدلایید در ۱۲ نوامبر ۱۹۸۸ لبخند می‌زند.

© The Independent

بیشتر از ورزش