اداره مهاجرت ترکیه: کمتر از پنج میلیون مهاجر در این کشور زندگی می‌کنند

کمال قلیچ‌داراوغلو، رقیب اردوغان، شمار پناهجویان ترکیه را ۱۰ میلیون نفر اعلام کرده است

خانواده پناهجوی افغان در ترکیه - اوت ۲۰۲۱ - Reuters

اداره مهاجرت ترکیه در واکنش به سخنرانی‌های کمال قلیچ‌داراوغلو، رقیب اصلی اردوغان در انتخابات ریاست‌جمهوری، آمار رسمی پناهجویان و مهاجران ساکن این کشور را اعلام کرد.

درحالی‌که قلیچ‌داراوغلو طی روزهای اخیر ادعا کرد شمار مهاجران این کشور به ۱۰ میلیون نفر می‌رسد، گزارش رسمی اداره مهاجرت ترکیه نشان می‌دهد که چهار میلیون و ۹۹۰ هزار و ۶۶۳ شهروند خارجی در این کشور حضور دارند.

از این تعداد، سه میلیون و ۳۸۱ هزار و ۴۲۹ نفر از شهروندان سوریه‌اند که تحت حمایت موقت دولت ترکیه قرار د‌ارند. همچنین ۵۵۴ هزار و ۱۱۴ شهروند سوری داوطلبانه به کشورشان بازگشته‌اند.

اداره مهاجرت ترکیه شمار اتباع خارجی تحت حمایت بین‌المللی در این کشور را نیز ۳۰۰ هزار و ۷۲۰ نفر اعلام کرد. طبق این گزارش، یک میلیون و ۳۰۸ هزار و ۵۱۴ نفر نیز مجوز اقامت در ترکیه دارند.

موضوع مهاجران و پناهجویان اکنون به مسئله‌ای مهم در رقابت‌های انتخاباتی اردوغان و قلیچ‌داراوغلو تبدیل شده است. قلیچ‌داراوغلو در سخنرانی‌هایش تاکید کرده است چنانچه به قدرت برسد، روند اخراج ۱۰ میلیون مهاجر را آغاز می‌کند و پناهجویان سوری را به کشورشان می‌فرستد. او هفته گذشته در آنکارا هشدار داد درصورتی‌که اردوغان بار دیگر به قدرت برسد، ۱۰ میلیون مهاجر دیگر نیز به این کشور می‌آیند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

حامیان قلیچ‌داراوغلو نیز که گرایش‌های وطن‌پرستانه دارند، سعی می‌کنند با هشدار درباره وضعیت ترکیه با حضور مهاجران، برای او رای جمع کنند. اومیت اوزداغ، رئیس حزب ظفر ترکیه، پس از دیدار با قلیچ‌داراوغلو حمایتش را از او اعلام کرد و گفت برای تبدیل نشدن ترکیه به «مهاجرستان»، باید به قلیچ‌داراوغلو رای داد.

این سیاستمدار ترکیه‌ای نیز ادعا کرد شمار پناهجویان و مهاجران این کشور به ۱۳ میلیون می‌رسد و این مهم‌ترین مشکل ترکیه در حال حاضر است.

از سوی دیگر، اردوغان و یاران همراهش می‌گویند قصد اخراج پناهجویان سوری را ندارند. سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه، در یک برنامه تلویزیونی گفت: «سوری‌ها برادران ما هستند. نمی‌توانیم آن‌ها را بفرستیم تا بمیرند، اما می‌توانیم در یک منطقه امن ۲۴۰ هزار خانه بسازیم و یک میلیون سوری پناهجو را در آنجا اسکان دهیم.»

اردوغان نیز روز چهارشنبه به سخنان رقیبش واکنش نشان داد و گفت: «بازگشت حدود ۵۰۰ هزار پناهجو به خانه‌های شمال سوریه آغاز شده است و روند ساخت مسکن‌ برای اقامت یک میلیون پناهجو نیز ادامه دارد.»

او همچنین از ساخت خانه برای پناهجویان با مشارکت قطر خبر داد و گفت: «ما با مهاجران به شکلی شایسته و درخور رفتار می‌کنیم.»

دور نخست انتخابات ریاست‌‌جمهوری ترکیه هم‌زمان با انتخابات پارلمانی این کشور، روز ۱۴ مه (۲۴ اردیبهشت)‌، برگزار شد، اما به‌رغم مشارکت ۸۵ درصدی مردم، هیچ‌یک از دو رقیب اصلی حدنصاب ۵۰ درصدی آرا را کسب نکردند و انتخابات به دور دوم کشیده شد.

دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه، روز یکشنبه ۲۸مه (۷ خرداد)‌، برگزار می‌شود.

بیشتر از جهان