آنجلینا جولی، دیوید بکام و حالا کیت میدلتون: چرا ستاره‌ها به زنبورداری رو آورده‌اند؟

شکل‌گیری موجی از آگاهی‌رسانی درباره اهمیت این حشره در بقای انسان روی کره زمین را شاهدیم

میدلتون تنها عضو خانواده سلطنتی نیست که به زنبورداری علاقه دارد- facebook/TheBritishMonarchy

دعوت به یکی از مهمانی‌های باغ در کاخ باکینگهام همیشه شانسی بزرگ و موقعیتی ویژه محسوب می‌شود اما این دعوت اکنون شیرین‌تر هم‌ خواهد بود؛ چرا که به‌تازگی فاش شده عسلی که حین پذیرایی به مهمانان تعارف می‌شود یا در تهیه نوشیدنی‌ها استفاده شده، احتمالا محصول فعالیت اعضای خانواده سلطنتی است.

به مناسبت روز جهانی زنبورها در روز شنبه و ترویج اهمیت زنبورها در تنوع زیست کره زمین، کاخ باکینگهام عکسی از شاهدخت ولز منتشر کرد که در آن، در حال مراقبت از کندوهای خود در نورفولک دیده می‌شود.

کیت میدلتون زنبورها را در آنمر هال، واقع در املاک ساندرینگهام، نگهداری می‌کند. او ژوئن ۲۰۲۱ برای دانش‌آموزانی که از مرکز جدید تنوع زیستی موزه تاریخ طبیعی بازدید می‌کردند، یک شیشه عسل از کندوهایش برد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

میدلتون تنها عضو خانواده سلطنتی نیست که به زنبورداری علاقه دارد؛ ملکه کامیلا نیز زنبوردار مشتاقی است و در ریمیل، اقامتگاه شش‌خوابه‌اش در لاکوک ویلتشایر، از زنبورهایش نگهداری می‌کند.

شاه چارلز سوم با توجه به علاقه‌اش به کارهای زیست محیطی، مخصوصا به عنوان شاهزاده سابق ولز، کارهای زیادی در حمایت از محیط زیست، اغلب با تمرکز بر اهمیت زنبورها، انجام داد.  

کاخ باکینگهام خود محل استقرار چهار کندو در جزیره‌ای در دریاچه باغ است و دو کندو نیز در باغ کلارنس هاوس وجود دارند.

خانواده سلطنتی بریتانیا تنها به دلیل منافع محصولات ارگانیک به پرورش زنبور عسل رو نیاورده‌اند. با نگاهی به فهرست ستاره‌های زنبوردار که هر روز طولانی‌تر می‌شود، شکل‌گیری موجی از آگاهی‌رسانی درباره اهمیت این حشره در بقای انسان روی کره زمین را شاهدیم.

هفته گذشته دیوید بکام، فوتبالیست سابق تیم ملی بریتانیا، در خلال مراسم سالگرد بنیاد شورای مد بریتانیا، یک شیشه عسل از کندوهای خود را به شاه چارلز سوم هدیه داد.

آنجلینا جولی، ستاره سینما، هم دو سال قبل در روز جهانی زنبور عسل، برای جلب‌توجه جهان به ارزش زنبورعسل، در یک پروژه مشترک با نشنال جئوگرافیک، با زنبورهایی روی پوست تنش، جلو دوربین نشست.

استفاده بی‌رویه از آفت‌کش‌ها، از بین رفتن محیط زندگی، بیماری و تغییرات اقلیمی دست‌به‌دست هم داده‌اند تا ادامه حیات این حشرات مفید در معرض خطر جدید قرار گیرد.

گرده‌افشانی غلات را عمدتا باد انجام می‌دهد اما گرده‌افشانی اغلب درختان میوه و مغزها و سبزیجات را زنبورعسل انجام می‌دهد. بنا به اعلام گروه صلح سبز، گرده‌افشانی ۷۰ درصد غلات خوراک انسان یعنی حدود ۹۰ درصد غذای جهانیان را زنبور عسل انجام می‌دهد.

کمیت‌سنجی یا اندازه‌گیری اهمیت خطیری که این حشره بالدار کرکی برای جهان ما دارد، تقریبا ناممکن است اما این دشواری مانع نشده است که انسان ارزش پولی خدمات کشاورزی زنبور عسل را تعیین نکند. ارزش اقتصادی زنبور عسل و سایر حشرات گرده‌افشان مثل زنبورهای بی‌عسل در جهان را حدود ۱۵۰ میلیارد دلار براورد کرده‌اند.

متاسفانه زنبور عسل رو به نابودی است و شمار زنبورعسل‌ها به‌شدت رو به کاهش است. این کاهش تا حد زیادی ناشی از کارهای انسان است.

روز جهانی زنبور عسل با هدف افزایش آگاهی در مورد اهمیت زنبورها، توجه به تهدیداتی که با آن مواجه‌اند و سهم آن‌ها در توسعه پایدار تعیین شد.

بیشتر از زندگی