وعده‌های دو نامزد ریاست‌جمهوری ترکیه مهاجران را هم درگیر کرده است

قلیچ‌داراوغلو در آنکارا گفت به محض اینکه به قدرت برسد، ۱۰ میلیون مهاجر ساکن این کشور را بیرون می‌کند

تا دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه کمتر از ۱۰ روز زمان باقی است. دو رقیب سرسخت، رجب طیب اردوغان و کمال قلیچ‌داراوغلو، طی روزهای اخیر به‌تناوب یکدیگر را به حمایت از «گروه‌های تروریستی» متهم کرده‌ و مدعی شده‌اند که می‌توانند ترکیه را از انبوه مشکلات موجود از جمله تورم فزاینده و چالش‌های اقتصادی نجات دهند.

هر دو رقیب همچنین ادعا می‌کنند که پیروز نهایی این انتخابات خواهند بود. هرچند گفته می‌شود دور دوم انتخابات در ۲۸ مه برای کمال قلیچ‌داراوغلو سخت‌تر است.

پس از اینکه حزب عدالت و توسعه به رهبری رجب طیب اردوغان موفق شد حدود نیمی از آرای انتخابات مجلس این کشور را کسب کند، اعتماد به نفس اردوغان نیز بیشتر شد و حالا با اطمینان بیشتری در کارزارهای انتخاباتی‌اش از پیروزی سخن می‌گوید.

اردوغان روز پنجشنبه ۱۸ مه در توییتی، از شهروندان ترکیه‌ای خارج از این کشور دعوت کرد در دور دوم انتخابات نیز رای بدهند. او روز قبل از آن هم در توییتی دیگر، پیروزی در انتخابات و نجات ترکیه را وعده داد.

در مقابل، کمال قلیچ‌داراوغلو نیز در سخنرانی‌های پرشور انتخاباتی‌اش پیاپی وعده‌ می‌دهد و رئیس‌جمهوری فعلی ترکیه را به ناکارآمدی متهم می‌کند.

البته هر دو رقیب در آستانه ۱۹ مه، روز بزرگداشت کمال آتاتورک، بنیان‌گذار ترکیه نوین، قول داده‌اند که راه و مسیر او را ادامه خواهند داد.

اکنون سخنرانی‌ها و وعده‌های انتخاباتی دو رقیب ریاست‌جمهوری ترکیه نه‌تنها مردم این کشور که مهاجران ساکن ترکیه را هم درگیر کرده است. روز پنجشنبه ویدیویی از سخنرانی کمال قلیچ‌داراوغلو در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد که برای مهاجران در این کشور حکم زنگ خطری جدی را داشت. قلیچ‌داراوغلو در آنکارا گفت به محض اینکه به قدرت برسد، ۱۰ میلیون مهاجر ساکن این کشور را بیرون می‌کند. او خطاب به شهروندان ترکیه گفت: اگر آن‌ها (حزب اردوغان) به قدرت برسند، ۱۰ میلیون مهاجر دیگر هم به ترکیه می‌آیند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

ویدیو سخنرانی قلیچ‌داراوغلو به‌سرعت در میان مهاجران خارجی از جمله ایرانیان ساکن ترکیه دست‌به‌دست شد و بر نگرانی‌ها از سرنوشت اقامت آن‌ها در این کشور افزود. آمارهای رسمی ترکیه نشان می‌دهد که بیش از هشت میلیون مهاجر در قالب‌ پناهجو، توریست، سرمایه‌گذار و شهروند در این کشور زندگی می‌کنند و بیشترین تعداد پناهجویان در این کشور نیز سوری‌های جنگ‌زده‌اند. طبق آمار اداره مهاجرت ترکیه حدود سه‌ میلیون و ۵۰۰ هزار سوری در ترکیه زندگی می‌کنند.

شمار زیادی از مهاجران افغانستانی، عراقی، ایرانی، روسی و اوکراینی نیز در ترکیه اقامت دارند. بسیاری از این مهاجران در این کشور سرمایه‌گذاری کرده‌اند و اکنون نمی‌دانند در صورت روی کار آمدن دولت جدید چه سرنوشتی در انتظار آن‌ها است. قلیچ‌داراوغلو قصد دارد اخراج مهاجران خارجی را از پناهجویان سوری آغاز کند. او پیش‌تر هم گفته بود در صورت به قدرت رسیدن، «برادران سوری» را به کشورشان هدایت می‌کند.

در نقطه مقابل، اردوغان و یاران همراهش می‌گویند برای اخراج پناهجویان سوری بنایی ندارند. سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه، در یک برنامه تلویزیونی گفت: «سوری‌ها برادران ما هستند. نمی‌توانیم آن‌ها بفرستیم تا بمیرند اما می‌توانیم در یک منطقه امن ۲۴۰ هزار خانه بسازیم و یک میلیون سوری پناهجو را آنجا اسکان دهیم.» وزیر کشور ترکیه همچنین گفت که اردوغان برای دوباره رسیدن به قدرت، تنها به ۲۷۵ هزار رای دیگر نیاز دارد.

طبق اعلام دولت ترکیه، در فاصله ۱۴ مه که دور اول انتخابات ریاست‌‌جمهوری این کشور برگزار شد تا ۲۸ مه که دور دوم برگزار می‌شود، ۵۰ هزار رای اولی دیگر به شمار واجدان شرایط اضافه می‌شوند. در انتخابات ۱۴ مه، به‌رغم مشارکت ۸۵ درصدی مردم، هیچ‌یک از دو رقیب اصلی حد نصاب ۵۰ درصدی آرا را کسب نکرد و انتخابات به دور دوم کشیده شد.

بیشتر از جهان