نگرانی از اجرای احکام اعدام ۹ زندانی سیاسی-امنیتی در ایران

مقام‌های امنیتی و ماموران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی متهم شده‌اند که با اعمال شکنجه، از متهمان اعتراف‌های اجباری گرفته‌اند

سازمان عفو بین‌الملل با صدور دو اطلاعیه جداگانه، در مورد احتمال اجرای قریب‌الوقوع احکام اعدام شش متهم در زندان اهواز و سه متهم پرونده «خانه اصفهان» هشدار داد و خواهان اقدام فوری برای توقف روند اجرای این اعدام‌ها شد.

فعالان مدنی و سازمان‌های حقوق بشری، احکام اعدام صالح میرهاشمی، مجید کاظمی و سعید یعقوبی را مبتنی بر مستندات ساختگی و اخذ اعتراف‌های اجباری معرفی می‌‌‌کنند.

این افراد در جریان اعتراض‌های سراسری آبان‌ماه گذشته در اصفهان به اتهام مشارکت در قتل دو بسیجی و یک تن از نیروهای انتظامی در شب ۲۵ آبان‌ماه ۱۴۰۱ بازداشت و به اتهام‌های فقهی «محاربه» و «مفسد فی‌الارض» به اعدام محکوم شده‌اند.

به‌گفته فعالان حقوق بشری، بررسی ویدیویی که خبرگزاری میزان وابسته به دستگاه قضایی جمهوری اسلامی منتشر کرده است، نشان می‌دهد حتی فیلم لحظه دستگیری یکی از این متهمان نیز ساختگی است. در این فیلم، دیده می‌شود که به هنگام هجوم نیروهای امنیتی برای دستگیری متهم، مظنون از پیش با دستبند در رختخواب است. به این معنا که حضور او در خانه و خواب بودنش نیز ساختگی و نمایشی توصیف شده است.

سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی که روز جمعه ۱۲ ماه مه (۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۲) منتشر کرد، نیروهای امنیتی و مقام‌های قضایی جمهوری اسلامی ایران را متهم کرده است که با نقض حقوق اساسی متهمان، بدون اینکه آن‌ها به وکیل انتخابی دسترسی داشته باشند، در دادگاه‌های ناعادلانه، بر اساس اعتراف‌هایی که «اجباری» خوانده می‌شود، آن‌ها را به اعدام محکوم کرده است.

در بیانیه روز جمعه سازمان عفو بین‌الملل، به فایل صوتی مجید کاظمی، یکی از محکومان به اعدام، اشاره شده است. او در این پیام شنیداری که روشن نیست چه زمانی ضبط شده است، به صراحت اعلام می‌کند که اعتراف‌های او اجباری بوده، زیر شکنجه به دست آمده است و اعتباری ندارد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

بر اساس گزارش‌ منابع رسمی، احکام اعدام این افراد در شعبه نهم دیوان عالی کشور تایید شده و برای اجرا در اختیار دادگاه بدوی قرار گرفته است.

به‌نوشته سازمان عفو بین‌الملل، در حال حاضر، نگرانی‌های جدی از اجرای این احکام در زندان مرکزی اصفهان وجود دارد.

هم‌زمان سازمان عفو بین‌الملل روز جمعه در مورد اجرای قریب‌الوقوع احکام شش زندانی سیاسی-امنیتی دیگر در استان خوزستان هشدار دارد. همگی این افراد پیش‌تر در بهمن‌ماه ۱۴۰۱ در شعبه چهار دادگاه انقلاب اهواز به‌اتهام محاربه به اعدام محکوم شده‌اند.

بر اساس گزارش روز جمعه سازمان عفو بین‌الملل، علی مجدم، معین خنفری، محمدرضا مقدم، سالم موسوی، عدنان غبیشاوی و حبیب دریس همگی شکنجه شده‌اند و با قطعی شدن احکام اعدام هر لحظه امکان اجرای احکام وجود داد.

نیروهای امنیتی و دستگاه قضایی جمهوری اسلامی، این شش تن را عضو گروه «حرکه النضال» معرفی کرده‌اند.

این شش تن متهم شده‌اند که در دو عملیات جداگانه، در شهرهای آبادان و بندر ماهشهر، دو بسیجی و دو تن از نیروهای انتظامی جمهوری اسلامی را به‌ قتل رسانده‌اند.

سازمان عفو بین‌الملل، به‌نقل از یک منبع آگاه، نوشت تمامی این افراد پس از دستگیری تا هشت ماه در بازداشتگا‌ه‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تحت شکنجه و سایر بدرفتاری‌های ماموران امنیتی جمهوری اسلامی قرار داشته‌اند.