کیوان صمیمی، عضو ۷۵ ساله کانون نویسندگان بار دیگر بازداشت شد

رسانه‌های حکومتی اتهام کیوان صمیمی را «ارتباط با گروهک‌های ضدانقلاب خارج از کشور» عنوان کردند

کیوان صمیمی تنها راه نجات ایران را مشارکت خیابانی می‌داند-فرارو

نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران، روز پنجشنبه ۳۱ فروردین، بار دیگر کیوان صمیمی، سردبیر نشریه ایران فردا و عضو ۷۵ ساله کانون نویسندگان ایران را بازداشت کردند.

شبکه خبر صداوسیما پنجشنبه شب در زیرنویسی خبر دستگیری این کنشگر مدنی را اعلام کرد و مدعی شد که او در ارتباط با «عناصر یک فرقه ضاله مرتبط با اسرائیل» بازداشت شده است. روزنامه شرق هم اتهام کیوان صمیمی را «ارتباط با گروهک‌های ضدانقلاب خارج از کشور» عنوان کرد.

مصطفی نیلی، وکیل کیوان صمیمی، شامگاه پنجشنبه در توییتی نوشت که از‌طریق زیرنویس شبکه خبر متوجه بازداشت موکلش شده و از این خبر شوکه است. به گفته او، خانواده کیوان صمیمی نیز از بازداشتش بی‌خبر بودند.

مصطفی نیلی نوشت: «با توجه به اطلاع‌رسانی غیرمعمول در‌مورد نحوه بازداشت ایشان و عدم تماس با خانواده تاکنون، نگران وضعیت سلامت ایشان هستیم.»

این وکیل دادگستری در ادامه نیز به ادعاهای رسانه‌های حکومتی درباره کیوان صمیمی پاسخ داد و متذکر شد که او قبل از انقلاب و در زندان، از سازمان مجاهدین خلق جدا شده بود. او همچنین در پاسخ به ادعایی مبنی بر اینکه کیوان صمیمی با «عفو رهبری» از زندان آزاد شده بود، نوشت که او با پایان دوران حبس از زندان آزاد شد و مشمول عفو نشده است.

کیوان صمیمی سال ۱۳۹۸ در‌پی حضور در تجمع اعتراضی روز کارگر بازداشت و سپس به دو سال حبس محکوم شد. نهادهای امنیتی و قوه قضاییه در دوران حبس این نویسنده، چندین مرتبه او را از زندانی به زندان دیگر منتقل و دسترسی‌اش را به داروهایش قطع کردند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

سال گذشته پس‌ از اینکه پزشکی قانونی در گزارشی اعلام کرد ادامه حبس کیوان صمیمی به‌دلیل وضعیت جسمی و بیماری‌اش امکان‌پذیر نیست، برای مدت کوتاهی اجرای حکم او به تعویق افتاد، اما سرانجام ماموران امنیتی او را در اردیبهشت گذشته بار دیگر دستگیر و به زندان سمنان تبعید کردند.

عضو کانون نویسندگان ایران طی مدت زندان در یادداشت‌هایی که در کانال تلگرامی‌اش منتشر می‌کرد، آزار و اذیت‌هایی را که در زندان متحمل می‌شد، افشا می‌کرد.

این فعال کارگری سرانجام در بهمن‌ماه گذشته از زندان آزاد شد، اما پیش‌تر خانواده‌اش خبر داده بودند که پرونده جدیدی برای او با اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی کشور» در قوه قضاییه باز شده است.

کیوان صمیمی پس از آزادی از زندان، خواستار توسعه «فرهنگ گفت‌وگو» و «مبارزه‌های خشونت‌پرهیز» در ایران شد. او همچنین قرار بود روز شنبه، دوم اردیبهشت، در میزگردی مجازی با عنوان «گفت‌وگو برای نجات ایران» شرکت کند.

او به‌تازگی نیز در مصاحبه‌ای با رسانه تحکیم ملت، گفت تنها راه تقویت اعتراض‌های خشونت‌پرهیز را حضور خیابانی می‌داند، زیرا مشارکت خیابانی استبداد را به عقب می‌راند و بدیهی ا‌ست هرقدر مشارکت مردم بیشتر باشد، هزینه‌ها کمتر خواهد بود.