عربستان سعودی بیش از ۱۰۰ اسیر حوثی را آزاد کرد

با آزادی این اسرا، تعداد کل اسرای مبادله‌شده میان طرف‌های درگیر به حدود ۹۹۰ نفر رسید

یک زندانی سابق حوثی‌ در حال پیاده شدن از هواپیمای کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در فرودگاه صنعا، ۱۶ آوریل ۲۰۲۳ - AFP

عربستان سعودی بیش از ۱۰۰ اسیر جنگی حوثی را آزاد کرد. به گزارش کمیته بین‌المللی صلیب سرخ، در ادامه تبادل زندانیان، ۱۰۴ اسیر حوثی روز دوشنبه پس از آزادی، با دو هواپیما به صنعا منتقل شدند.

ریاض این اقدام یک‌جانبه را سه روز پس از شروع تبادل هم‌زمان اسرا بین طرف‌های سعودی و حوثی‌ انجام داد و می‌گوید آزادی این اسرا خارج از توافق اصلی تبادل زندانیان بوده است.

با آزادی این اسرا، تعداد کل اسرای مبادله‌شده به حدود ۹۹۰ نفر رسید. تبادل اسرای جنگی از روز جمعه زیر نظر صلیب سرخ و در‌ پی توافق ماه گذشته در سویيس آغاز شد و روز یکشنبه پایان یافت. بر اساس این توافق، قرار شد در ازای آزادی ۷۰۶ زندانی حوثی که در اختیار نیروهای دولتی یمن و عربستان سعودی‌‌اند، حوثی‌ها نیز ۱۸۱ زندانی از جمله سربازان سعودی و سودانی را که برای ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی می‌جنگیدند، آزاد کنند.

آزادی اسرای جنگی در حالی صورت می‌گیرد که دولت یمن و عربستان سعودی می‌گویند مذاکرات برای احیای آتش‌بس پایان‌ یافته و مذاکرات برای حل‌وفصل مناقشات پیشرفت داشته‌ است. نمایندگان عربستان سعودی پنجشنبه گذشته پس از شش روز مذاکره، به توافقی اولیه دست یافتند. قرار است گفت‌و‌گوها تا رفع تمام اختلاف‌های باقی‌مانده و دستیابی به توافقی نهایی ادامه یابد.

گفته می‌شود که سعودی‌ها و حوثی‌های تحت‌حمایت جمهوری اسلامی ایران روی یک آتش‌بس شش‌ماهه توافق کرده‌اند تا زمینه را برای مذاکرات سه‌ماهه درباره دوره دوساله «انتقال قدرت» فراهم کنند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

نخستین آتش‌بس میان دولت مرکزی یمن و نیروهای حوثی در این کشور حدود یک سال پیش به‌ دست آمد و در پی آن، درگیری‌های طرف‌های متخاصم تا اندازه‌ زیادی کاهش یافت.

مذاکرات صلح یمن تقریبا یک ماه پس از آن روی می‌دهد که جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی با میانجیگری چین برای از‌سرگیری روابط دوجانبه پس از هفت سال تیرگی، به توافقی مهم و تاریخی دست یافتند. با این توافق اولیه، انتظار می‌رود آتش‌بسی پایدار در یمن برقرار و راه برای حل‌وفصل بحران جنگ داخلی یمن هموار شود.

بیشتر از جهان