ترامپ در دادگاه حاضر می‌شود؛ لحظه‌ای تاریخی در ایالات متحده

دونالد ترامپ نخستین رئیس‌جمهوری سابق آمریکا است که با اتهام‌های کیفری روبرو می‌شود

دونالد ترامپ در نخستین واکنش به رای دادگاه، با انتشار بیانیه‌ای این اقدام را «سرکوب سیاسی» خواند - AFP

نخستین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین ایالات متحده روز سه‌شنبه ۱۵ فرودین (۴ آوریل) در نیویورک برگزار می‌شود. در این دادگاه قرار است به اتهام ترامپ در پرداخت حق‌السکوت به یک ستاره فیلم‌های ‌هرزه‌نگاری [پورنوگرافی] رسیدگی شود.

رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا یک روز پیش از آن،‌ با هواپیمای شخصی خود در فرودگاه لاگواردیا فرود آمد تا شب را در برج ترامپ در نیویورک سر کند و برای حضور در جلسه دادگاه در منطقه منهتن آماده شود.

دادستانی منهتن پنجشنبه گذشته ترامپ را در پرونده پرداخت حق‌السکوت به استورمی دنیلز، بازیگر فیلم‌های پورن، رسما متهم شناخت. به ادعای دادگاه، این حق‌السکوت با هدف جلوگیری از افشای این رسوایی قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ به دنیلز پرداخته شده است.

بر اساس ادعای دنیلز، او با رئیس‌جمهوری سابق آمریکا رابطه جنسی داشته، اما ترامپ با پرداخت ۱۳۰ هزار دلار از او خواسته است این موضوع را مسکوت بگذارد. 

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

دونالد ترامپ در نخستین واکنش به رای دادگاه، با انتشار بیانیه‌ای این اقدام را «سرکوب سیاسی» خواند و از آن به‌عنوان «بالاترین سطح مداخله در انتخابات در تاریخ آمریکا» یاد کرد.

دادگاه منهتن در ساعت ۱۴ به‌وقت شرق آمریکا، رسیدگی به اتهام‌های رئیس‌جمهوری سابق آمریکا را آغاز می‌کند. بدین ترتیب،‌ ترامپ نخستین رئیس‌جمهوری سابق آمریکا است که با اتهام‌های کیفری روبرو می‌شود.

هم‌زمان، پلیس نیویورک خود را برای تظاهرات حامیان ترامپ آماده می‌کند؛ کسانی که با نامزد انتخابات آینده آمریکا هم‌نظرند و با کذب خواندن این اتهام‌ها، اقدام دادستانی منهتن را «مایه شرمساری» می‌دادند. به باور آن‌ها، تحقیقات در این زمینه «پرونده‌سازی سیاسی دموکرات‌ها و سیستم قضایی فاسد آمریکا» است که با «انگیزه سیاسی» به دنبال آن‌اند تا تلاش‌های دونالد ترامپ در انتخابات ۲۰۲۴ برای پس‌ گرفتن کاخ سفید را به باد دهند.

ترامپ قرار است شامگاه سه‌شنبه، پس از جلسه استماع دادگاه، به خانه‌اش در فلوریدا بازگردد تا با حضور در گردهمایی حامیانش، تصویری تازه از خود نشان دهد. تصویری که در برابر خواسته‌های به گفته او «کذب» نظام قضایی آمریکا، سر تسلیم شدن ندارد. او در این گردهمایی، احتمالا در قامت یک «قربانی» ظاهر خواهد شد.

در صحن دادگاه منهتن، انتظار می‌رود رسیدگی به این پرونده به ریاست آلوین براگ، دادستان منطقه نیویورک، ادامه پیدا کند. در جلسه دادگاه، کیفرخواستی که هفته گذشته هیئت منصفه آن را صادر کردند، خوانده می‌شود و ترامپ و وکلای مدافعش برای نخستین بار از جزئیات اتهام‌های مطرح‌شده آگاه خواهند شد.

گمان می‌رود این کیفرخواست شامل چند اتهام از جمله دستکاری در سوابق تجاری هم باشد.

بنا به درخواست تیم حقوقی رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، در جلسه استماع دادگاه دوربین‌های فیلمبرداری اجازه پخش زنده ندارند و دادگاه درخواست رسانه‌های مختلف در‌ این باره را رد کرده است. گفته می‌شود تنها به پنج عکاس اجازه داده شده است که در بدو جلسه، عکس‌هایی بگیرند.

بیشتر از جهان