نیروی دریایی آمریکا یک شناور حامل تسلیحات ایران را توقیف کرد

بریتانیا گفته بود اسناد مربوط به ارسال سلاح از ایران برای حوثی‌های یمن را به شورای امنیت می‌فرستد

بریتانیا گفته بود اسناد مربوط به قاچاق سلاح از ایران را به شورای امنیت می‌فرستد-twitter/US5thFleet

نیروی دریایی ایالات‌‎متحده آمریکا روز پنجشنبه ۱۱ اسفند (۲ مارس) با انتشار بیانیه‌ای، اعلام کرد که با همکاری نیروی دریایی بریتانیا، یک شناور متعلق به جمهوری اسلامی ایران را که قطعات موشک بالیستیک و موشک ضدتانک حمل می‌کرد، توقیف کرده است.

در این بیانیه اعلام شده که محموله غیرقانونی تسلیحات جمهوری اسلامی در روز چهارم اسفند (۲۳ فوریه) در خلیج عمان توقیف شده است. این شناور علاوه بر قطعات موشک بالیستیک با برد متوسط، موشک‌های ضدتانک روسی از نوع ۹ام۱۳۳ (9M133) کورنت را که در ایران با نام موشک‌های «دهلاویه» شناخته می‌شود، نیز حمل می‌کرد.

نیروی دریایی آمریکا می‌گوید شناور ایرانی در مسیر انتقال این سلاح‌های غیرقانونی به یمن توقیف شد. عرضه، فروش و انتقال مستقیم و غیرمستقیم تسلیحات به یمن برای استفاده حوثی‌ها ناقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد و قوانین بین‌المللی است.

برد کوپر، فرمانده ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا، در این زمینه گفت که ایالات‌متحده به همراه متحدان خود به ممانعت از هرگونه فعالیت بی‌ثبات‌کننده که امنیت و ثبات دریایی منطقه را تهدید می‌کند، ادامه خواهد داد. به گفته او، «این هفتمین شناور حامل سلاح‌های غیرقانونی و مواد مخدر است که در سه ماه اخیر کشف می‌شود و نشان‌دهنده فعالیت‌‌های تخریبی جمهوری اسلامی در سراسر منطقه است».

فرمانده ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا هفته گذشته نیز اعلام کرد که «فعالیت‌های بدخواهانه» جمهوری اسلامی ایران در منطقه، طی دو سالی که او فرماندهی ناوگان پنجم مستقر در منطقه را برعهده داشت، افزایش یافته است.  

کوپر در عین حال افزود که عملیات اخیر توقیف محموله غیرقانونی سلاح‌های جمهوری اسلامی ایران با کمک شرکای ایالات‌متحده با موفقیت انجام شد.

به گزارش آسوشیتدپرس، فرمانده نیروی ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا گفت که جمهوری اسلامی ایران از طریق شناگرهای حامل پهپاد به برخی کشتی‌های باری در آب‌های خاورمیانه حمله می‌کند و کشتیرانی در آب‌های منطقه را به خطر می‌اندازد.

نیروی دریایی آمریکا در آذر ۱۴۰۱ (دسامبر ۲۰۲۲) نیز اعلام کرد یک کشتی ماهیگیری حامل تسلیحات قاچاق را در مسیر ایران به یمن توقیف کرده است. در این گزارش آمده بود که کشتی مذکور بیش از ۵۰ تن مهمات، فیوز و سوخت موشک حمل می‌کرد.

ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات‌ متحده حدود یک ماه قبل از آن، کشتی ماهگیری دیگری در دریای عمان توقیف کرده بود که آن هم به‌طور غیرقانونی در حال انتقال کمک‌های تسلیحاتی از ایران به یمن بود.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

نیروی دریایی بریتانیا روز دوشنبه ۲۴ بهمن (۱۳ فوریه) در بیانیه‌ای اعلام کرد که اسناد مربوط به کشف یک شناور ایرانی حامل تسلیحات غیرقانونی را در اختیار شورای امنیت سازمان ملل متحد می‌گذارد. این شناور که در آذرماه توقیف شد، حاوی مقدار زیادی سلاح از جمله موشک‌های زمین به هوا مجهز به کلاهک، موتور جت موشک‌های کروز و یک پهپاد کوادکوپتر برای حوثی‌های یمن بود.

هنگامی‌ که مهندسان وزارت دفاع بریتانیا در لندن حافظه داخلی این پهپاد را رمزگشایی کردند، به اطلاعاتی درباره ۲۲ پرواز آزمایشی در ستاد فرماندهی هوافضای سپاه پاسداران ایران در تهران دست یافتند. این رمزگشایی ارتباط محموله سلاح با سپاه پاسداران را نشان می‌داد.

بریتانیا گفته بود که اسناد مربوط به این موضوع را به سازمان ملل متحد ارائه خواهد کرد تا اثبات کند که جمهوری اسلامی ایران قطعنامه‌های این سازمان را نقض می‌کند. 

نیروهای دریایی آمریکا و بریتانیا برای جلوگیری از جابه جایی محموله‌های غیرقانونی در آب‌های خاورمیانه به‌طور منظم عملیات ترکیبی دریایی انجام می‌دهند. ستاد فرماندهی مرکزی نیروی دریایی ایالات‌متحده و فرماندهی نیروی دریایی بریتانیا در منامه، پایتخت بحرین، مستقرند.