آیا روسیه همه ذخایر پهپادهای انتحاری ایران را استفاده کرد؟

ارتش اوکراین از اواخر ژانویه تا اواسط فوریه دست‌کم ۲۴ فروند شاهد-۱۳ ایرانی را سرنگون کرده است

وزارت دفاع بریتانیا روز شنبه ارزیابی کرد که ذخایر پهپادهای انتحاری ساخت ایران روسیه احتمالا رو به کاهش است. این ارزیابی پس از گزارشی درباره غیبت بیش از یک‌هفته‌ای این سلاح در میدان نبرد روسیه و اوکراین ارائه می‌شود.

به گزارش اورشلیم‌ پست، وزارت بریتانیا در این به‌روزرسانی اطلاعاتی خود اعلام کرد: «از حدود ۱۵ فوریه ۲۰۲۳ تاکنون هیچ گزارشی مبنی بر استفاده از هواپیماهای بدون‌سرنشین انتحاری ایرانی (OWA-UAV) در اوکراین گزارش نشده است.»

این وزارتخانه افزود که ارتش اوکراین از اواخر ژانویه تا حوالی ۱۵ فوریه، دست‌کم ۲۴ فروند شاهد۱۳۶ ایرانی را سرنگون کرده است؛ رقمی که با تعداد زیاد پهپاد‌های منهدم‌شده در روزهای نخست سال ۲۰۲۳ فاصله زیادی دارد.

در ادامه اطلاعیه منتشر‌شده از سوی بریتانیا، آمده که غیبت پهپادهای ایرانی احتمالا نشان‌دهنده این است که ذخایر موجود روسیه رو به اتمام است و گمان می‌رود به دنبال تامین مجدد این تسلیحات باشد.

این گزارش در حالی منتشر می‌شود که وال استریت ژورنال اوایل فوریه ۲۰۲۳ خبر داد که روسیه و ایران در یک همکاری مشترک، می‌توانند یک مرکز تولید پهپاد در مسکو بسازند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

پت رایدر، سخنگوی پنتاگون، نیز روز جمعه گفت که جمهوری اسلامی به دنبال توسعه روابط دفاعی خود با روسیه است و اتکای مسکو به تسلیحات جنگی ایران مانند پهپادها نشان می‌دهد که نمی‌تواند به صنعت دفاعی خود و سایر تامین‌کنندگان وابسته باشد.

پت رایدر افزود: «ما یک نوع تعامل معاملاتی بین روسیه را شاهد بوده‌ایم؛ زیرا آن‌ها به دنبال مهمات بیشتر و توانایی ساخت هواپیماهای بدون‌سرنشین‌اند؛ به عنوان مثال می‌دانیم که آن‌ها به موشک‌های بالیستیک علاقه نشان داده‌اند.»

رایدر بر اهمیت کارکرد پهپادها در اوکراین و به طور کلی جنگ مدرن و نیاز کی‌یف به مقابله با پهپادهای ایرانی تاکید کرد.

جان کربی، سخنگوی امنیت ملی کاخ سفید هم روز جمعه گفت که روسیه احتمالا درجه‌های بیشتر همکاری دفاعی از جمله ارائه هواپیماهای جنگنده از کرملین به تهران را پیشنهاد می‌کند. ایران همچنین به دنبال هلی‌کوپتر و سیستم‌های راداری است. کربی گزارش‌های قبلی مبنی بر ارسال گلوله‌های توپخانه‌ای ایران به روسیه در ماه نوامبر را نیز تایید کرد.

استفاده از پهپادهای ایرانی به‌شدت در رسانه‌ها و نشریات ارتش اوکراین مطرح شده و ابراز خشم از مداخله پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین یکی از محورهای ثابت روابط اخیر تهران و کی‌یف بوده و کار را به جایی رسانده است که وقتی کارخانه تولید هواپیماهای بدون سرنشین اصفهان هدف حمله قرار گرفت، دیپلمات‌های اوکراینی آن را دستمایه تمسخر قرار دادند.

کرملین ماه‌ها است که در کنار بمباران توپخانه‌ای و موشکی، پهپادهای انتحاری را مسلسل‌وار و رگباری به سمت اوکراین شلیک می‌کند. روسیه در اواخر زمستان، از این تسلیحات برای هدف قرار دادن زیرساخت‌های برق و سایر تاسیسات در اوکراین استفاده کرد. با توجه به همین موضوع، وزارت دفاع بریتانیا روز شنبه در ارزیابی خود تاکید کرد: «اگرچه این تسلیحات در انهدام اهداف مورد نظر خود سابقه خوبی ندارند، روسیه احتمالا آن‌ها را طعمه‌های مفیدی می‌داند که می‌توانند پدافند هوایی اوکراین را از موشک‌های کروز موثرتر روسیه منحرف کنند.»

ستاد کل نیروهای مسلح اوکراین صبح یکشنبه اعلام کرد که حملات موشکی و توپخانه‌ای در آخر هفته نیز ادامه داشته‌اند.