سیاره‌ای شبیه به زمین در فاصله ۴۱ سال نوری کشف شد

پژوهشگران امیدوارند که با گذشت زمان بتوانند ویژگی‌های جو این سیاره دوردست را بهتر مشخص کنند

این سیاره «ال‌اچ‌اس۴۷۵بی» نام دارد و در فاصله ۴۱ سال نوری از ما در صورت فلکی هشتک قرار دارد - Canva

تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا، نخستین سیاره خود را که به نظر می‌رسد بسیار به زمین شباهت دارد، پیدا کرد.

این سیاره تا حدودی دقیقا به‌اندازه سیاره خودمان است و دقت تلسکوپ فضایی جیمز وب نشان‌دهنده این است که به‌گفته دانشمندان، آن‌ها می‌توانند در مورد مشاهدات خود بسیار مطمئن باشند.

انتظار می‌رود که این مورد، تنها آغاز طیف وسیعی از سیارات باشد که تلسکوپ فضایی جدید ناسا کشف می‌کند. علاوه بر این، تلسکوپ فضایی، به‌عنوان تنها تلسکوپی که می‌تواند ویژگی‌های جو سیارات دوردست را مشخص کند، قادر خواهد بود که آن سیارات را با جزئیات بسیار دقیق‌تر از هر زمان رصد کند.

هرچند در حال حاضر، دانشمندان تنها توانسته‌اند بگویند که چه چیزی در جو این سیاره وجود ندارد. برای مثال، این سیاره نمی‌تواند جو غلیظی که در آن متان غالب است، مثلا شبیه به جو تیتان، قمر زحل، داشته باشد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

پژوهشگران امیدوارند که با گذشت زمان بتوانند ویژگی‌های جو این سیاره دوردست را بهتر مشخص کنند، اما این یافته‌ها همچنین استفاده تلسکوپ فضایی جیمز وب در بررسی سیارات دیگر را نشان می‌دهد - به همراه اکتشافات بیشتری که انتظار می‌رود طی هفته‌ها و ماه‌های آینده انجام شود.

مارک کلامپین، مدیر بخش اخترفیزیک در پایگاه ناسا در واشینگتن، تصدیق کرد که «این نخستین نتایج رصدی از یک سیاره سنگی به اندازه زمین، دری را به روی بسیاری از احتمالات آینده به منظور بررسی جو سیارات سنگی به کمک [تلسکوپ فضایی جیمز] وب می‌گشاید.»

«[تلسکوپ فضایی جیمز] وب، ما را به درک جدیدی از سیارات زمین-مانند خارج از منظومه شمسی نزدیک‌تر و نزدیک‌تر می‌کند و این ماموریت تازه شروع شده است.»

این سیاره «ال‌اچ‌اس ۴۷۵ بی» نام دارد و در فاصله ۴۱ سال نوری از ما در صورت فلکی هشتک قرار دارد. سرنخ‌هایی از وجود آن برای نخستین بار در داده‌های «ماهواره نقشه‌بردار فراخورشیدی گذران ناسا» یا «تِس» مشاهده شد، اما تلسکوپ فضایی جیمز وب توانست آن را به‌سرعت رصد و تایید کند.

هنوز چیزهای زیادی درباره این سیاره ناشناخته است، اما مشاهدات اولیه برخی جزئیات درباره آن را تایید کرده است: قطر آن ۹۹ درصد قطر زمین است و چند صد درجه از سیاره ما گرم‌تر است.

چنین سیارات کوچک و سنگی به‌سختی پیدا می‌شوند، چرا که اندازه کوچک آن‌ها برای مشاهده، به ابزارهای قدرتمندی نیاز دارد. هرچند، یافته‌های جدید نشان می‌دهد که افزایش توان تلسکوپ فضایی جیمز وب باعث خواهد شد که آن‌ها با استفاده از فناوری جدید نسبتا به‌راحتی رصد شوند.

کوین استیونسون، از دانشگاه جانز هاپکینز که به سرپرستی این تحقیقات کمک کرد، گفت: «تایید وجود سیاره سنگی، دقت ابزارهای این ماموریت را نمایان می‌کند و این تنها نخستین مورد از اکتشافات بسیاری است که انجام خواهد داد.»

© The Independent

بیشتر از علوم