معاون رئیسی: عربستان سعودی برای از سرگیری مذاکرات آماده است

مقام‌های عربستان سعودی دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای را خطرناک می‌دانند

مذاکرات ایران و عربستان سعودی با میانجیگری عراق انجام می‌شود-ایرنا

سید محمد حسینی، معاون پارلمانی ابراهیم رئیسی، که برای شرکت در مراسم تحلیف لولا داسیلوا، رئیس‌جمهوری جدید برزیل به این کشور سفر کرده است، از «گفت‌وگوی مفصل» با شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی در حاشیه این مراسم خبر داد و گفت که مقام‌های این کشور برای از سرگیری مذاکرات با جمهوری اسلامی ایران اعلام آمادگی کرده‌اند.

خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران، از قول معاون پارلمانی دولت جمهوری اسلامی نوشت که مراسم تحلیف رئیس‌جمهوری جدید برزیل با دو ساعت تاخیر برگزار شد و در این مدت، هیئت‌های حاضر فرصت یافتند با یکدیگر گفت‌وگو کنند.

از سخنان سیدمحمد حسینی و گزارش خبرگزاری تسنیم چنین بر می‌آید که نماینده ابراهیم رئیسی در برزیل تنها امکان سلام و احوالپرسی با مقام‌های چند کشورهای از جمله رئیس‌جمهوری آلمان را پیدا کرده است و هرچند معاون پارلمانی رئیس‌جمهور گفت که با هیئت‌های اعزامی از کلمبیا، کوبا، شیلی و بولیوی نیز درباره «نکات مهم» صحبت کرده است، درباره جزئیات این نکات مهم توضیحی نداد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

حسینی در ادامه افزود: «در حاشیه این مراسم، با وزیر خارجه عربستان سعودی به‌صورت مفصل صحبت شد و تنها به یکی دو مورد احوالپرسی بسنده نشد. ایشان نیز با حوصله صحبت‌ها را شنیدند و نظرهای خودشان را بیان کردند.»

به گفته معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری ایران، موضوع اصلی صحبت با وزیر خارجه عربستان سعودی سرانجام گفت‌وگوهای بین دو کشور بود که با وساطت عراق آغاز شد. او گفت: «وزیر خارجه عربستان استقبال کرد تا برای بررسی موارد اختلافی و نگرانی‌ها جلسات متعددی برگزار شود تا در نهایت به یک جمع‌بندی برسیم.»

حسینی در ادامه، جمهوری اسلامی و عربستان سعودی را دو کشور مهم و تاثیرگذار منطقه خواند و بر لزوم تداوم همکاری‌های دو کشور تاکید کرد.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، هم روز دوشنبه ۱۲ دی‌ماه در نشست خبری هفتگی‌ خود، به گفت‌وگوی کوتاه وزرای خارجه دو کشور در حاشیه اجلاس بغداد۲ اشاره کرده و گفته بود: «در مجموع، فضا مثبت است و می‌توان امیدوار بود که در آینده شاهد برگزاری دور جدید گفت‌وگوها باشیم».

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، روز ۳۰ آذر در توییتی، از دیدار با وزیر خارجه عربستان سعودی در حاشیه اجلاس بغداد۲ خبر داد و مدعی شد که این کشور برای ادامه مذاکرات با ایران آماده است.

مقام‌های جمهوری اسلامی ایران از یک سو عربستان سعودی را به حمله و ناآرامی تهدید می‌کنند و از سوی دیگر می‌گویند برای از سرگیری مذاکرات آماده‌اند. این در حالی است علی سلامی، فرمانده سپاه پاسداران هم‌زمان با خیزش سراسری ایرانیان، عربستان سعودی را آشکارا تهدید کرد و خطاب به مقام‌های سعودی گفت: «هرجا باشید سراغتان می‌آییم».

پس از سخنان تهدید‌آمیز مقام‌های ایران، روزنامه وال‌استریت ژورنال از قول منابع آگاه نوشت که مقام‌های عربستان سعودی به آمریکا اطلاع داده‌اند احتمال دارد ایران بخواهد به منظور انحراف افکارعمومی، به بخش‌هایی از عربستان حمله کند.

خطر دستیابی جمهوری اسلامی ایران به سلاح هسته‌ای موضوعی است که مقام‌های سعودی تاکنون بارها درباره آن ابراز نگرانی‌ کرده‌اند. پیش‌تر وزیر خارجه عربستان در مصاحبه‌ای گفته بود که شکست مذاکرات هسته‌ای با ایران امنیت منطقه را به فاز خطرناکی وارد می‌کند.

جمهوری اسلامی و عربستان سعودی در چند سال گذشته بر سر برخی مسائل منطقه‌ای اختلاف داشتند اما پس از حمله به مراکز دیپلماتیک سعودی در تهران و مشهد و نیز حمله به تاسیسات نفتی جنوب عربستان سعودی، تنش‌ها بیشتر شد.