هشدار به استرالیایی‌ها، برای نشئه شدن دنبال اسفناج سمی نگردید

وزارت بهداشت نیوساوت‌ولز می‌گوید دست‌کم ۱۶۴ نفر بعد از خوردن اسفناج سمی علائمی را گزارش کرده‌اند

«مشتریان محصولات اسفناج احتمالا آلوده را از قفسه‌های خود جمع کنند» - Canva

مقام‌های استرالیا از ساکنان این کشور خواسته‌اند برای نشئه شدن به‌دنبال فرآورده‌های اسفناج نباشند.

هفته گذشته، مقام‌های نیوساوت‌ولز (NSW) بعد از مشاهده چندین مورد «واکنش‌های مسمومیت احتمالا مرتبط با مواد غذایی» در‌مورد محصولات بچه اسفناج فروشگاه کاستکو هشدار دادند.

به گزارش روزنامه استریلین، بنا بر اطلاعات وزارت بهداشت نیوساوت‌ولز، روز یکشنبه ۱۶۴ نفر بعد از خوردن بچه اسفناج علائمی گزارش کردند و دست‌کم ۴۲ نفر از آن‌ها تحت مراقبت پزشکی قرار گرفتند.

علائمی که احتمالا تشدید شونده‌اند، شامل هذیان یا اختلال حواس، توهم، گشادشدن مردمک چشم، تند شدن ضربان قلب، برافروختگی صورت، تاری دید، خشکی دهان و پوست و تب است.

به گفته مقام‌های وزارت بهداشت، تحقیقات ادامه دارد و این احتمال هست که علف هرز سمی مثل گیاه تاجریزی، قیاق، یا ریشه مهرگیاه این اسفناج را آلوده کرده باشد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

احتمالا این علف هرز در نتیجه سیل اخیر این محصول اسفناج را آلوده کرده است.

گید کی‌یری، دستیار وزیر بهداشت، گفت که استانداردهای غذایی استرالیا نیوزیلند در حال بررسی است.

از قول او گفته‌اند: «از هرکسی که احساس ناخوشی می‌کند و احتمال دارد این محصولات آلوده را مصرف کرده باشد می‌خواهم فورا به سراغ پزشک برود و با مرکز اطلاعات سموم با شماره ۱۳۱۱۲۶ تماس بگیرد.»

«هم‌زمان که ناظران بازار به پژوهش‌های خود ادامه می‌دهند، همکاری ما با آن‌ها ادامه دارد. تمام اقدام‌های لازم ضروری برای حفظ امنیت مردم ادامه خواهد یافت.»

دکتر برت سامرل، دانشمند ارشد باغ‌های گیاه‌شناسی سلطنتی سیدنی، به مردم هشدار داد که برای نشئگی ارزان، سراغ محصولات آلوده نروند.

او به گاردین گفت: «مردم وسوسه می‌شوند که بروند علف بچینند تا به‌نوعی نشئه شوند، [اما] یادمان نرود که ممکن است این گیاه تاثیر توهم‌زا هم داشته باشد و موجب بسیاری بیماری‌های خطرناک شود.»

بچه اسفناج با نام تجاری ریویرا فارمز (Riviera Farms) از فروشگاه‌ها جمع شد.

این شرکت در بیانیه‌ای گفت: «توصیه ما به مشتریانمان این است که محصولات اسفناج احتمالا آلوده را از قفسه‌های خود جمع کنند و به مشتریانشان هم توصیه کنند همین کار را انجام بدهند.»

«ریویرا فارمز برای شناسایی و جمع‌آوری محصولات اسفناج احتمالا آلوده از قفسه‌ها، با خرده‌فروش‌ها و تنظیم‌کنندگان بازار همکاری کرده است.»  

 

© The Independent

بیشتر از جهان