از آغاز حمله روسیه به اوکراین ۱۵۰۰ افسر از جمله اعضای ارشد ارتش روسیه کشته شده‌اند

بنا بر گزارش‌ها ۱۶۰ تن از افسران کشته‌شده، ارتشیان ارشد روسیه بودند

به ازای هر سرباز روس که در جنگ کشته می‌شود،‌ سه الی چهار شهروند روس در جبهه زخمی می‌شوند-Olga MALTSEVA / AFP

بر اساس آمار منبع متن‌بازی که یافته‌های تحقیقات مستقل دیگری را منعکس می‌کند، ولادیمیر پوتین بیش از ۱۵۰۰ افسر نظامی از جمله ۱۶۰ ارتشبد و سرهنگ خود را از ۹ ماه پیش که روسیه به اوکراین حمله کرد، از دست داده است.

کرملین در اعتراف‌های عمومی خود درباره ابعاد تلفات نظامی خود در اوکراین جانب احتیاط را نگه داشته و آخرین آمار رسمی در این مورد ۵ هزار و ۳۹۷ نفر بوده است که سرگئی شویگو، وزیر دفاع این کشور در ماه سپتامبر اعلام کرد و به مراتب کمتر از برآورد‌های غرب است.

مارک میلی، ارتشبد ارشد ایالات متحده، اوایل ماه جاری، هم‌زمان با عقب‌نشینی روس‌ها از خرسون، در تضاد کامل با این مطلب، گفت مسکو و کی‌یف از ابتدای جنگ تاکنون هرکدام بیش از ۱۰۰ هزار نفر تلفات نیروهای نظامی داشته‌اند.

میلی گفت: «صحبت بیش از ۱۰۰ هزار سرباز کشته و زخمی روس است. احتمالا اوکراین هم همین تعداد تلفات را دارد. انسان‌های بسیاری رنج می‌برند.» او برآورد کرد حدود ۴۰ هزار غیرنظامی اوکراینی نیز جان باختند و ۱۵ تا ۳۰ میلیون نفرشان آواره شده‌اند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

در نگاه اول، به نظر می‌رسد برآورد ایالات متحده از تلفات روسیه شبیه برآورد روز یکشنبه رئیس کل نیروهای مسلح اوکراین است که مدعی شد ۸۷ هزار و ۳۱۰ نفر از نیروهای نظامی روسیه- شامل ۶۰۰ نفر در چهار روز منتهی به یکشنبه – کشته شده‌اند.

اما تحلیل‌ مرکز تحلیل‌های دریایی ایالات متحده نشان می‌دهد به ازای هر سرباز روس که در جنگ با اوکراین کشته می‌شود،‌ سه الی چهار شهروند روس در جبهه جنگ زخمی می‌شوند و این نشان‌دهنده اختلاف زیاد در میزان تلفاتی است که کی‌یف و ایالات متحده اعلام کرده‌اند.

علاوه بر شبکه‌های رسمی، پژوهشگران متن‌باز نیز جنگ اوکراین را به دقت رصد کرده‌اند و رسانه‌های اجتماعی و سایر اطلاعاتی را که در دسترس عموم است زیر و رو کرده‌اند تا شواهد تحولات در جبهه جنگ را دنبال کنند و کنار هم قرار دهند.

طبق آمار یکی از این منابع که در یک حساب کاربری توییتری با شناسه «کشته‌شده در اوکراین» (KilledInUkraine)) گرد آمده است، مسکو هم‌اکنون بیش از ۱۵۰۰ افسر خود را از دست داده است. این حساب معمولا حاوی پیوند‌هایی به مقاله‌ها و مطالب رسانه‌های اجتماعی روس در اثبات تلفات روسیه است و آن‌ها را به فهرست عمومی خود اضافه می‌کند.

فهرست تعداد ادعایی کشتگان روس که آناتولی «استیرلیتز» استفان, سرهنگ اوکراینی, روز دوشنبه به آن ارجاع داده است، شامل بیش از ۱۵۰ سرهنگ اول و دوم، ۲۰۵ سرگرد، ۲۹۶ سروان و حدود ۵۰۰ ستوان ارشد- به ترتیب نزولی مقام‌ها- می‌شود.

این فهرست در رده‌های بالاتر شامل هشت سرلشگر و دو سپهبد نیز است، اما ادعای کشته شدن فقط پنج تن از آن‌ها که همگی سرلشگر بوده‌اند، تایید شده است. گزارش مرگ چندین تن از این افراد رده‌بالا در رسانه‌های جهانی به‌طور گسترده منتشر شده است.

این یافته‌ها با نتایج تحقیق مستقلی که هفته قبل بی‌بی‌سی روسی و وب‌سایت خبری مدیازونا منتشر کردند، شباهت زیادی دارد. طبق تحقیق آن‌ها که بر اساس منابع تایید شده و همراه با اسامی است، شمار نظامیان کشته‌شده روسیه حدود ۹ هزار و ۳۱۱ نفر است که گویا یک هزار و ۴۴۹ نفرشان افسران روس‌اند.

طبق این تحقیق مشترک، اکثر افسران ارشد این فهرست در دو ماه نخست جنگ پوتین جان باخته‌اند، یعنی همان دوره‌ای که ارتش روسیه به‌دلیل ضعف ارتباطات و تدارکات به‌شدت آسیب دید.

اما طبق گزارش این وب‌سایت‌های خبری، میزان تلفات در میان افسران رده‌پایین همچنان بسیار بالا است. بسیاری از این افسران جوان و بی‌تجربه‌اند و میزان تلفاتشان چند برابر زیردستان آن‌ها است.

بی‌بی‌سی و مدیازونا بر اساس ارزیابی وضعیت حدود ۶۰۰ گورستان تخمین می‌زنند که فهرستشان فقط ۴۰ تا ۶۰ درصد نظامیان روسی به خاک سپرده در روسیه را دربرمی‌گیرد و نشان می‌دهد که یافته‌هایشان رقم ۱۰۰ هزار نفر را تایید می‌کند که به‌ تازگی آقای میلی در نیویورک اعلام کرده بود.

نیروهای پوتین که ناچار به عقب‌نشینی خجالت‌آور از خرسون شدند، در هفته‌های اخیر هم‌زمان با ادامه نبردهای فرسایشی در خطوط مقدم، حمله به زیرساخت‌های انرژی اوکراین را تشدید کرده‌اند.

اندیشکده‌ «موسسه مطالعات جنگ» روز یکشنبه، گفت که بارندگی سنگین و گل‌ولای زمین از عملیات رزمی هر دو طرف در «نواحی مهم خط مقدم» در جنوب و شرق اوکراین «ممانعت» کرده است.

اما به گفته این تحلیلگران مستقر در ایالات متحده، سرعت و روند مبارزه دوباره افزایش خواهد یافت، چون کاهش دما باعث یخ بستن زمین و افزایش تحرکات می‌شود.

پوتین روز یکشنبه در آستانه روز مادر در روسیه، با مادران سربازان درگیر جنگ در اوکراین دیدار کرد و به آن‌ها گفت خودش و کل رهبران روسیه با آن‌ها همدردند.

این در حالی است که کنشگران طبق گزارش‌ها کرملین را متهم کردند در گرماگرم افزایش نارضایتی داخلی از جنگ پوتین که در پی اعلام «بسیج نسبی» ۳۰۰ هزار سرباز وظیفه از طرف او و خروج انبوه مردان در سن خدمت از کشور رخ داده است، شماری از مادران را دست‌چین کرده‌اند تا در نمایشی تلویزیونی حضور یابند.

© The Independent

بیشتر از جهان