آراس‌وی چیست و چرا بر نوزادان تاثیر بدی می‌گذارد؟

ویروس آراس‌وی از طریق قطرات آلوده در هوا هنگام سرفه یا عطسه پخش می‌شود و می‌تواند با لمس سطح آلوده به ویروس مانند دستگیره در که ممکن است چهار تا هفت ساعت روی آن باقی بماند، منتقل شود

آراس‌وی بسیار مسری است و بیشتر کودکان قبل از دو سالگی آراس‌وی به آن مبتلا می‌شوند - Canva

کارشناسان به بریتانیایی‌ها هشدار می‌دهند که زمستان امسال مراقب آراس‌وی (RSV)، ویروس سین‌سیشیال تنفسی (respiratory syncytial virus) باشند؛ یک بیماری مسری مرتبط با اوریون و سرخک که مخصوصا برای کودکان بسیار کوچک و افراد مسن خطرناک است.

این هشدار در بحبوحه نگرانی مداوم در مورد شیوع آنفلوانزا پس از دو سال مواجهه محدود با این ویروس به دلیل محدودیت‌های اجتماعی کووید-۱۹ و احتمال ظهور مجدد ویروس کرونا در زمانی است که سازمان خدمات ملی سلامت بریتانیا «ان‌اچ‌اس» (NHS)  اینک با زمان از دست رفته عظیم و درمان عقب‌افتاده‌ درگیر است.

تهدید این سه بیماری که برای شکل‌گیری یک «سه‌گانه» دست‌به‌دست هم داده‌اند، هم در بریتانیا و هم در ایالات متحده، مطرح شده است؛ جایی که بیمارستان‌ها اوایل ماه جاری گزارش دادند به دلیل مراجعه موارد ابتلا، «بیش از حد پر» شده‌ و سه‌چهارم تخت‌های کودکان نیز اشغال‌اند.

شیوع این بیماری در آمریکای شمالی به دانش‌آموزانی نسبت داده می‌شود که پس از دو سال آموزش از راه دور در دوران قرنطینه که باعث شد آن‌ها به طور طبیعی در معرض [بیماری] قرار نگیرند، حالا به طور گروهی به مدارس حضوری بازگشته‌اند.

آخرین آمار اداره امنیت سلامت بریتانیا «یوکی‌اچ‌اس‌ای» (UKHSA) نشان می‌دهد که در حال حاضر، نزدیک به یک‌سوم کودکان زیر پنج سال در بریتانیا به آراس‌وی مبتلا شده‌اند؛ این در حالی است که حدود ۷.۴ درصد از کل جمعیت به این ویروس دچار شده‌اند.

پروفسور فرانسوا بالو، مدیر موسسه ژنتیک یوسی‌ال (UCL's Genetics Institute)، به روزنامه دیلی‌اکسپرس گفت: «آراس‌وی از علل اصلی بستری شدن کودکان در بیمارستان است و این ویروس سالانه در سراسر جهان بیش از ۱۰۰ هزار کودک را می‌کشد.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

«این بیش از ۵۰ برابر تعداد کودکانی است که در طول همه‌گیری در اثر کووید جان باختند. این تهدیدی به‌مراتب بزرگ‌تر از کووید یا آنفلوانزای فصلی برای کودکان خردسال است.»

او ادامه داد: «آراس‌وی بسیار مسری است و بیشتر کودکان قبل از دو سالگی آراس‌وی را می‌گیرند.»

«معلوم نیست که گسترش آن بدون اجرای اقدام‌های بسیار مخرب قابل سرکوب باشد. امید می‌رود به‌زودی با واکسن‌های جدید آراس‌وی، از میزان بستری و مرگ‌ومیر کودکان مبتلا به این ویروس در آینده کاسته شود.»

با این حال گفته می‌شود، پروفسور آمیتاوا بانرجی، از موسسه انفورماتیک سلامت همان دانشگاه، جدی بودن ایده «همه‌گیری سه‌گانه» را کم‌اهمیت جلوه داده است.

او گفت: «به نظر من عبارت همه‌گیری سه‌گانه فقط یک عبارت تازه‌درآمده است و ما لزوما نمی‌دانیم که آیا آراس‌وی تهدید بزرگی خواهد بود یا نه.»

«فکر می‌کنم که تهدیدهای احتمالی برای سازمان خدمات ملی سلامت بریتانیا (ان‌اچ‌اس) در نتیجه کمبود همیشگی بودجه، کمبود همیشگی کارکنان و آثار غیرمستقیم و بلندمدت کووید، بزرگ‌ترند.»

آپوروا مانداویلی، خبرنگار علمی نیویورک تایمز، هم برای کسب اطمینان از آراس‌وی، به پادکست دیلی گفت: «بیشتر بچه‌ها اگر واقعا مریض شوند و کارشان به اورژانس بیمارستان بکشد، اندکی کمک تنفسی دریافت می‌کنند؛ ممکن است به یک دستگاه تنفس مصنوعی وصلشان کنند و بعد، ظرف یکی دو روز، به خانه برمی‌گردند.»

بیشتر مردم آنفلوانزا و کووید را به‌خوبی می‌شناسند و حالا به طور مرتب در مقابل آن واکسینه می‌شوند؛ در حالی که ممکن است بسیاری از آن‌ها با آراس‌وی کمتر آشنا باشند.

آراس‌وی ویروسی است که معمولا فقط به سرفه‌های خفیف و سرماخوردگی منجر می‌شود و بیشتر افراد در عرض یک یا دو هفته، بهبود می‌یابند.

با این حال، این بیماری در نوزادان قبل از یک سالگی، بزرگسالان مسن‌تر و آن‌هایی که به دلیل شرایط سلامتی از قبل آسیب‌پذیرند، جدی‌تر است و ممکن است به بیماری‌های سخت ریوی مانند ذات‌الریه و برونشیت (التهاب نایژک) منجر شود؛ عارضه‌ای که ممکن است تنفس را به دلیل احتقان سخت کند و می‌تواند به‌‌ویژه برای نوزادان به دلیل ظرافت خاص راه‌های تنفسی‌ آنان در مرحله اولیه رشد فیزیکی، خطرناک باشد.

اداره امنیت سلامت بریتانیا می‌گوید: «آراس‌وی شایع‌ترین علت برونشیت در نوزادان است.»

«بیش از ۶۰ درصد کودکان تا یک سالگی و بیش از ۸۰ درصد تا دو سالگی، به این بیماری مبتلا می‌شوند. پادتن‌هایی که بعد از اولین نوبت بیماری در دوران کودکی ایجاد می‌شوند، از بیمار شدن دوباره در اثر آراس‌وی در طول زندگی جلوگیری نمی‌کنند. میزان کلی تحت تاثیر قرار گرفتن بزرگسالان در اثر آراس‌وی ناشناخته مانده است.»

موارد بیماری‌های تنفسی در کودکان خردسال مانند ویروس سین‌سیشیال تنفسی (RSV) شروع به افزایش کرده است.

درباره نشانه‌ها، انتقال، پیشگیری و درمان آراس‌وی  در این تارنما بیشتر بخوانید:

-  اداره امنیت سلامت بریتانیا (@UKHSA) ۲۶ اکتبر ۲۰۲۱

فرد مبتلا به ویروس آراس‌وی معمولا در عرض چهار تا شش روز علائمی دارد که شایع‌ترین آن‌ها آبریزش بینی، از دست دادن اشتها، عطسه، سرفه، تب و خس‌خس سینه‌اند. کودکان ممکن است به عفونت گوش هم دچار شوند.

به گفته اداره امنیت سلامت بریتانیا، ویروس آراس‌وی از طریق قطرات آلوده در هوا هنگام سرفه یا عطسه پخش می‌شود و می‌تواند با لمس سطح آلوده به ویروس مانند دستگیره در که ممکن است چهار تا هفت ساعت روی آن باقی بماند، منتقل شود.

اداره امنیت سلامت بریتانیا توصیه می‌کند: «میزان انتقال [ویروس] را می‌توان از طریق روش‌های استاندارد کنترل بیماری مانند بهداشت تنفسی، شستن دست‌ها با صابون و آب گرم و تمیز کردن سطوح کاهش داد.»

«بهتر است افراد مبتلا به سرماخوردگی از تماس نزدیک با کودکان تازه‌متولد‌شده، نوزادان نارس (تولد قبل از هفته ۳۷ بارداری)، کودکان زیر دو سال که با مشکلات قلبی یا ریوی متولد شده‌اند و کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، خودداری کنند. سیگار کشیدن در اطراف کودکان یک عامل خطرناک برای بیماری شدید آراس‌وی است.»

خبر خوب این است که پادتن نیرسویمب (Nirsevimab)، واکسن جدید تک‌دوزی که نوزادان را در برابر ویروس آراس‌وی مصون می‌کند، به‌تازگی در اداره تنظیم داروی بریتانیا تایید شده است و کودکان کوچک را به مدت شش ماه در برابر بیماری‌های مضر احتمالی قفسه سینه مصون می‌کند.

در حال حاضر، مطالعه‌ای جدید به بررسی این موضوع می‌پردازد که آیا واکسن نیرسویمب که غول‌های دارویی سانوفی (Sanofi)  و آسترازنکا (AstraZeneca) آن را تولید می‌کنند، باید در سازمان خدمات ملی سلامت بریتانیا ارائه شود یا نه.

دکتر سیمون دریسدیل، مشاور متخصص اطفال در بیماری‌های عفونی بیمارستان سنت‌جورج لندن و یکی از پیشگامان این مطالعه، به بی‌بی‌سی گفت که این درمان می‌تواند سرانجام در بدو تولد یا طی دو ماهگی در طول واکسیناسیون معمول انجام شود.

© The Independent