فرمانده کل نیروی انتظامی: فقط یک درصد از دانش‌آموزان اعتراض کردند

به گزارش عفو بین‌الملل، در جریان اعتراض‌های بیش از یک ماه اخیر، دست‌کم ۲۳ کودک و بیش از ۲۰۰ شهروند در خیابان به‌دست نیروهای امنیتی کشته‌ شد‌ه‌اند

حسین اشتری، فرمانده کل انتظامی جمهوری اسلامی، در نشست خبری روز جمعه، به‌منظور بررسی اعتراض‌های بیش از یک ماه اخیر، گفت که طبق آمار، فقط یک درصد از دانش‌آموزان کشور اقدام به اعتراض کردند.

او با اشاره به جمعیت ۳۰ میلیونی دانش‌آموزان در کشور و حدود ۱۱۰ هزار مدرسه، گفت فقط در ۵۰ مدرسه، دانش‌آموزان دست به اقدام اعتراضی زده‌اند. 

اگر ادعای حسین اشتری را درست فرض کنیم، یعنی جمعیت ۳۰ میلیونی دانش‌آموزان و اعتراض یک درصد دانش‌آموزان صحیح باشد، معنایش این است که دست‌کم ۳۰۰ هزار دانش‌آموز اعتراض کرده‌اند، که رقمی جالب توجه است.

تناقض سخنان حسین اشتری در این است که اگر اعتراض‌ها محدود به ۵۰ مدرسه بود، اصولا ۵۰ مدرسه نمی‌توانند ۳۰۰ هزار دانش‌آموز را در خود جای دهند.

این مسئله درباره آمار فرمانده نیروی انتظامی از جمعیت معترضان هم صدق می‌کند. حسین اشتری جمعیت معترضان را در مقایسه با جمعیت ۸۰ میلیونی کشور اندک توصیف کرد و گفت: «نهایتا ده‌ها هزار نفر به خیابان‌ها ریختند و این‌ها در برابر جمعیت مردم ایران و جمعیتی که روز سوم مهر در سراسر کشور به خیابان آمدند، قابل مقایسه نیستند.»

این ادعا نیز به‌سادگی قابل راستی‌آزمایی است؛ اگر ۳۰۰ هزار دانش‌آموز در ایران اعتراض کرده باشند، بنابراین در هر صورت تعداد معترضان در سراسر کشور از ده‌ها هزار نفر باید خیلی بیشتر باشد و می‌بایست از دست‌کم از صدها هزار نفر معترض صحبت می‌کرد.  

فرمانده کل انتظامی کشور همچنین مدعی شد که معترضان در روزهای اخیر «تنها برای زدن و کشتن» و «به قصد براندازی» به خیابان‌ها می‌آمدند. او مدعی شد که نیروهای امنیتی ۱۷ نفر مسلح و ۹۴ نفر از افراد وابسته به سازمان مجاهدین و خانواده‌‌‌های آنان را دستگیر کرده‌اند. 

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

اشاره حسین اشتری به دستگیری خانواده‌های افراد منتسب به مجاهدین خلق از نکته‌های جالب توجه سخنان این مقام انتظامی است. سابقه دستگیری‌های گروهی و بدون ضابطه در ایران همواره با دستگیری و خشونت علیه خانواده‌های افراد دستگیر‌شده همراه بوده، اما جمهوری اسلامی تاکنون اقدام بدون ضابطه علیه خانواده‌ها را تکذیب می‌کرد.

فرمانده نیروی انتظامی کل کشور همچنین درباره نقش سپاه پاسداران، نیروی انتظامی و بسیج در سرکوب معترضان گفت: «وقتی کار به اغتشاش کشیده شد، نیرو‌های عمل‌کننده یعنی نیرو‌های انتظامی، بسیج و بخشی از نیرو‌های سپاه پاسداران برای مقابله با اغتشاشگران و تامین امنیت وارد عمل شدند و جانانه ایستادگی کردند.»

فرمانده نیروی انتظامی کل کشور در حالی مدعی است که نیروهای انتظامی، سپاه پاسداران و بسیج با رافت با معترضان برخورد کرده‌اند که به گزارش عفو بین‌الملل، در جریان اعتراض‌های بیش از یک ماه اخیر، دست‌کم ۲۳ کودک و بیش از ۲۰۰ شهروند در خیابان به‌دست نیروهای امنیتی کشته و صدها نفر زخمی شده‌اند. 

اشتری در این نشست خبری، بدون اشاره به تعداد کشته‌‌های اعتراض‌های اخیر، آمار افراد جان‌باخته در اعتراض‌ها را «کشته‌سازی و سناریو‌سازی» توصیف کرد.