بریتانیا موشک‌های ضدهوایی به اوکراین می‌فرستد

موشک‌های آمرام اولین موشک‌های اهدایی بریتانیا محسوب می‌شوند که توان ساقط کردن موشک‌های کروز را دارند

وزیر دفاع بریتانیا، صدها موشک ضدهوایی دیگر نیز اهدا می‌شوند و در مجموع ۱۸ سلاح توپخانه‌ای و صدها پهپاد هوایی نیز به اوکراین فرستاده خواهد شد- Yasuyoshi CHIBA / AFP

بریتانیا قرار است به اوکراین موشک‌های ضدهوایی بفرستد تا به این کشور در دفاع از خود در برابر موشک‌های روسیه کمک کند.

موشک‌های آمرام (Amraam) اولین موشک‌های اهدایی بریتانیا خواهند بود که می‌توانند موشک‌های کروز را ساقط کنند.

به گفته بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا، صدها موشک ضدهوایی دیگر نیز اهدا می‌شوند و در مجموع ۱۸ سلاح توپخانه‌ای و صدها پهپاد هوایی نیز به اوکراین فرستاده خواهد شد.

این موشک‌ها در هفته‌های آتی برای استفاده همراه با سامانه‌های پدافند هوایی ناسامس (NASAMS) که ایالات متحده وعده داده‌ بود، به اوکراین ارسال می‌شوند.

در پی موجی از حملات مرگبار موشکی و پهپادی مسکو به شهرها و نیروگاه‌های اوکراین در هفته جاری، امید است این موشک‌های جدید پدافند هوایی به حفاظت از زیرساخت‌های اوکراین کمک کنند.

بریتانیا و ائتلاف گروه ۷ متعاقب این حمله، ولادیمیر پوتین و نیروهایش را به جنایت جنگی متهم کردند و به اینکه «همچنان کمک‌های مالی، حقوق بشری، نظامی، دیپلماتیک و حقوقی به این کشور برسانند و... تا هروقت لازم باشد با قدرت از اوکراین پشتیبانی کنند»، متعهد شدند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

این تغییر استراتژی کرملین در حمله به مناطق و زیرساخت‌های غیرنظامی به تلافی‌ انفجاری بود که به پل مهم راهبردی و نمادین کرچ که روسیه را به شبه جزیره ضمیمه‌شده کریمه وصل می‌کند، آسیب زد.

بریتانیا و سایر دولت‌های غربی در حال ارسال سامانه‌های تسلیحاتی جدید به اوکراین یا مهیا شدن برای کمک‌های بیشترند.

در چارچوب این برنامه، صدها موشک ضدهوایی بیشتر از سایر انواع ارسالی قبلی هم به همراه صدها پهپاد هوایی بیشتر به منظور پشتیبانی از قابلیت‌های لجستیکی و گردآوری اطلاعات اوکراین، اهدا خواهند شد.

والاس گفت: «تازه‌ترین حملات کورکورانه روسیه به مناطق غیرنظامی کمک بیشتر به آن‌ها برای دفاع از کشورشان را ضروری کرده است.»

«بنابراین امروز مجوز ارائه موشک‌های ضدهواپیمای آمرام به اوکراین را صادر کردم.»

او افزود: «این تسلیحات به اوکراین کمک خواهد کرد از آسمان خود در برابر حملات دفاع کند و همراه استفاده از سامانه ناسامس ایالات متحده، دفاع موشکی کلی خود را تقویت کند.»

بریتانیا همچنین قصد دارد ۱۰ میلیون پوند به طرح جامع مساعدت ناتو به اوکراین کمک کند. این تامین مالی در آستانه ماه‌های زمستان به ارائه کمک‌های فوری غیرتسلیحاتی به اوکراین از قبیل پوشاک زمستانی، سرپناه، ژنراتورها، کامیون‌های سوخت‌رسانی و آمبولانس یاری خواهد رساند.

وزرای دفاع ناتو روز ‌‌‌‌‌‌‌‌‌چهار‌شنبه در بروکسل، راجع به افزایش پشتیبانی از اوکراین بحث کردند و قرار است پنجشنبه در این باره بیشتر مذاکره کنند.

اجرای تصمیم‌های اتخاذشده در نشست مادرید- درباره تقویت دفاع و بازدارندگی جمعی ناتو- نیز بررسی خواهد شد.

فنلاند و سوئد نیز برای نخستین بار به عنوان مدعو رسمی حضور خواهند یافت.

این در حالی است که اوکراین مهیا می‌شود تا در روز جمعه به مناسبت روز مدافعان، از کهنه‌سربازان و سربازان کشته‌شده در جنگ تقدیر کند.

© The Independent

بیشتر از جهان