سرکوب خونین در سنندج هم‌زمان با احتمال حمله زمینی به کردستان عراق

جوانان محلات تهران در همراهی با مردم سنندج و زاهدان، برای تجمع روز چهارشنبه ساعت ۱۲ فراخوان دادند

بر اساس گزارش‌های مردمی، در طول شب صدای تیراندازی در سنندج  لحظه‌ای قطع نشد - AFP

در جریان خیزش سراسری مردم ایران، سنندج برای سومین شب پیاپی وضعیتی شبیه شرایط جنگی داشت. از تیراندازی مستقیم نیروهای امنیتی و استفاده از سلاح‎‌‌های جنگی برای مقابله با معترضان سنندجی ویدیوهای بسیاری در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده است. اعتراض‌ها در سقز نیز با سرکوب نیروهای امنیتی همراه بود و کرمانشاه و مرودشت نیز صحنه تظاهرات شبانه بودند.

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو اعلام کرد که مردم معترض در شهرستان ثلاث‌باباجانی، از توابع استان کرمانشاه، شعارهای «مرگ بر دیکتاتور» و «مرگ بر خامنه‌ای» سر می‌دهند. پیش از این و در اعتراض‌های هفدهم مهر هم یک جوان در این شهرستان با شلیک نیروهای امنیتی، جان باخته بود.

هه‌نگاو همچنین از کشته شدن یک کودک هفت‌ساله با شلیک مستقیم نیروهای امنیتی در سنندج خبر داد. بر اساس گزارش‌ها، جسد این کودک که در آغوش مادرش کشته شد، در بیمارستان کوثر سنندج است.

گفته می‌شود نیروهای سرکوب در محلات مختلف سنندج با مردم معترض درگیر شده‌اند. این نیروها علاوه بر تیراندازی به سمت معترضان، در محله بهاران سنندج شیشه و آینه صدها اتومبیل شخصی را شکستند. هه‌نگاو همچنین گزارش‎‌هایی از حضور نیروهای سرکوب و نیروهای جنگی در این منطقه مخابره کرد. گفته می‌شود گردان‌هایی از نیروهای ویژه سرکوب با ۱۵ اتوبوس یزد را به مقصد سنندج ترک کرده‌اند تا به نیروهای سرکوب حاضر در منطقه کمک کنند. 

شب دوشنبه یک فروند هواپیمای جنگی هم در فرودگاه سنندج به زمین نشست. با توجه به تحرکات نظامی مستمر چند روز گذشته و انتقال ادوات سنگین در مرز ایران با کردستان عراق، به نظر می‌رسد حمله زمینی به مقر و کمپ‌های احزاب کردستانی، با پشتیبانی نیروی هوایی، محتمل است. در صورت جدی بودن این حمله احتمالی، پایان دادن به اعتراض‌ها در سنندج و شهرهای اطراف برای جمهوری اسلامی اهمیت بالایی دارد و از همین رو است که نیروهای امنیتی در شب‌های گذشته بی‌محابا به سمت خانه‌های مردم و معترضان در سنندج تیراندازی می‌کردند. معترضان نیز در تجمع‌های خود شعارهایی از قبیل «نترسید، نترسید، ما همه با هم هستیم» و «مرگ بر جمهوری اسلامی» سر دادند. این اعتراض‌ها تا پاسی از شب ادامه یافت.

بر اساس گزارش‌های مردمی، صدای تیراندازی در طول شب در سنندج، لحظه‌ای قطع نشد. عفو بین‌الملل نیز به همین علت درباره ابعاد گسترده سرکوب جاری معترضان در سنندج در استان کردستان هشدار داد و نوشت: «گزارش‌های دریافت‌شده حاکی از استفاده نیروهای امنیتی از سلاح گرم و شلیک مکرر گاز اشک‌آور از جمله به خانه‌های مردم، است.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

عفو بین‌الملل همچنین افزود مقام‌های جمهوری اسلامی برای پنهان کردن جنایات خود به قطع شبکه‌های اینترنت و تلفن همراه ادامه می‌دهند و کشورهای جهان باید به‌سرعت مراتب اعتراض خود را به سفرای ایران اعلام کنند و از آن‌ها بخواهند فورا به سرکوب اعتراض‌ها پایان دهند و به حق آزادی برگزاری تجمع احترام بگذارند.

از سوی دیگر، شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران از همکاری برخی از مدیران مدارس سنندج و شمار دیگری از شهرهای ایران با نیروهای امنیتی خبر داد و عنوان کرد: «برخی از مدیران مدارس به بازوی نیروهای امنیتی و نظامی تبدیل شده‌اند و برای سرکوب دانش‌آموزان و معلمان معترض با این نیرو همکاری می‌کنند.»

این شورا ضمن محکوم کردن این اقدام مدیران مدارس، افزود: «مدیر یکی از مدارس سنندج فیلم دوربین‌های مداربسته را به حراست استان تحویل داد؛ این در حالی است که خون بیش از ۲۵ دانش‌آموز از چنگال نیروهای نظامی و امنیتی می‌چکد.»

خیزش سراسری مردم ایران کماکان هر روز در مدارس و دانشگاه‌‎های سراسر ایران ادامه دارد. در برخی شهرها مانند تهران، کرج، رشت و ... اعتراض‌ها کوچک‌ترند و با ایجاد ترافیک مصنوعی و بوق زدن اعتراضی ادامه دارند.

جوانان محلات تهران با صدور اطلاعیه‌ای از شروع اعتراض‌های سراسری در روز چهارشنبه خبر دادند. در اطلاعیه شماره ۹ این گروه فراخوانی برای تجمع در روز چهارشنبه، ۲۰ مهر، در همراهی با مردم سنندج و زاهدان «از ساعت ۱۲ ظهر تا سپیده‌دم در تمامی میدان‌ها و خیابان‌های اصلی» صادر شده است.

این گروه اعتراضی پیش از این با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرده بود که در شهرستان‌های دیگر نیز جوانان محلات  گروهی مشابه تشکیل داده‌اند و چنین گروه‌هایی در حال تکثیر شدن در شهرستان‌های مختلف‌اند. این گروه اعتراضی جمهوری اسلامی را تهدید کرد دست از سرکوب خونین مردم بردارد؛ در غیر این صورت کاسه صبر مردم لبریز خواهد شد. جوانان محلات تهران پیام خود برای جمهوری اسلامی را با این شعار عنوان کردند: «بجنگ تا بجنگیم!»