آیفون ۱۴ در هند تولید می‌شود

هند بعد از چین دومین بازار بزرگ گوشی‌های هوشمند در جهان است

اپل جدیدترین تولیدکننده‌ای است که از تولید محصولات در چینفاصله می‌گیرد_REUTERS/Andrew Kelly

اپل اعلام کرد که آیفون ۱۴ جدید در هند ساخته می‌شود.

اپل جدیدترین تولیدکننده‌ای است که از تولید محصولات در چین که در سال‌های اخیر به‌دلیل جنگ‌های تجاری و قرنطینه‌های همه‌گیر دشوارتر شده است، فاصله می‌گیرد. این مشکلات باعث بروز اختلال‌هایی در تامین بسیاری از محصولات پرطرفدار از جمله آیفون شده است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

اپل در بیانیه‌ای گفت: «در مجموعه جدید آیفون ۱۴ فناوری‌های بسیار جدید و قابلیت‌های مهم ایمنی عرضه می‌شود. از اینکه آیفون ۱۴ را در هند تولید می‌کنیم خوشحالیم.»

اپل پیشتر در ماه جاری از جدیدترین مجموعه آیفون خود رونمایی کرد. دوربین‌ها ارتقا یافته، پردازنده‌ها سریعتر و باتری‌ها بادوام‌تر شده است و قیمتشان نیز مشابه مدل‌های سال گذشته خواهد بود.

هند بعد از چین [دارای] دومین بازار بزرگ گوشی‌های هوشمند در جهان است اما [شرکت اپل] برای فروش آیفون اپل در تلاش است تا سهم بزرگی از بازار را در رقابت با گوشی‌های هوشمند ارزان‌تر تصاحب کند.

اعلامیه شرکت کوپرتینو، مستقر در کالیفرنیا با اصرار نخست‌وزیر نارندرا مودی بر تولید بومی، که از زمان روی کار آمدن او در سال ۲۰۱۴ هدف کلیدی دولتش بوده است، هماهنگی دارد.

این شرکت فناوری روی هند شرط‌بندی مهمی کرده است، و برای نخستین بار در سال ۲۰۱۷ تولید آیفون اس‌ئی (SE) را در این کشور آغاز کرد و از آن به بعد، مونتاژ تعدادی از مدل‌های آیفون را در آنجا ادامه داده است. اپل دو سال پیش، فروشگاه آنلاین خود را در هند افتتاح کرد، اما طبق گزارش رسانه‌های محلی، همه‌گیری [کورونا] برنامه‌ریزی برای [افتتاح] فروشگاه ویژه در هند را به تعویق انداخته است.

آخرین مدل آیفون را فاکسکان، مونتاژکننده مهم آیفون، که تاسیسات آن در حومه چنای، شهری در جنوب هند قرار دارد، عرضه می‌کند.

به گزارش جی‌پی مورگان به نقل از خبرگزاری پرس تراست هند، اپل احتمالا از اواخر امسال حدود ۵ درصد از تولید آیفون ۱۴ خود را به هند منتقل می‌کند و تا سال ۲۰۲۵ آن را تا ۲۵ درصد افزایش می‌دهد.

تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند تا سال ۲۰۲۵، نزدیک به یک‌چهارم همه محصولات اپل در خارج از چین تولید شود، درمقایسه با اکنون که این میزان حدود پنج درصد است. در این گزارش آمده است که احتمالا خطرهای زنجیره تامین از قبیل قرنطینه‌های سختگیرانه کووید-۱۹ در چین محرک چنین تلاش‌هایی برای جابه‌جایی است و طی دو یا سه سال آینده ادامه خواهد داشت.

اکثر گوشی‌های هوشمند و تبلت‌های اپل را پیمانکاران با کارخانه‌هایی در چین مونتاژ می‌کنند، اما این شرکت در سال ۲۰۲۰ بعد از تعطیلی‌های مکرر برای مبارزه با کووید-۱۹ که در گردش جهانی محصولاتشان اختلال ایجاد کرد، از آن‌ها خواست امکان انتقال بخشی از تولید به کشورهای جنوب شرق آسیا یا سایر نقاط را بررسی کنند.

اپل توضیح مبسوطی ارائه نکرد، اما گزارش‌های خبری می‌گویند که این شرکت قصد دارد مونتاژ تبلت و هدفون‌ بی‌سیم را در ویتنام راه‌اندازی کند.

سایر شرکت‌ها برای ارائه خدمات به بازار داخلی، تولیدات خود را در چین حفظ کرده یا گسترش داده‌اند و درعین حال کارهای صادرات‌محور را به‌دلیل افزایش دستمزدها و سایر هزینه‌ها، و همچنین دشواری سفر مدیران خارجی به چین به‌دلیل محدودیت‌های سفر ضد-کووید-۱۹ به کشورهای دیگر منتقل می‌کنند.

گزارش تکمیلی از آسوشیتدپرس 

© The Independent

بیشتر از تکنولوژی