طالبان واژه «دانشگاه» را از سردر دانشگاه بلخ حذف کردند

طالبان گفتند که «دانشگاه» در قانون این وزارتخانه وجود ندارد

حذف واژه دانشگاه از سردر دانشگاه بلخ - عکس از ایندیپندینت فارسی 

طالبان سردر دانشگاه بلخ را تغییر دادند و واژه «دانشگاه» را از آن حذف کردند. منابعی آگاه در بلخ به ایندیپندنت فارسی گفتند که طالبان، روز دوشنبه ۲۸ شهریور، واژه دانشگاه را از سردر ساختمان جدید دانشگاه بلخ برداشتند و به‌جای آن واژه «پوهنتون» را نوشتند.

سخنگوی وزارت آموزش عالی طالبان به رسانه‌ها گفت واژه دانشگاه در قانون این وزارت وجود ندارد، به همین دلیل آن را حذف کردیم. طالبان گفتند که به زبان فارسی باید «پوهنتون بلخ» و در زبان پشتو «د بلخ پوهنتون» نوشته شود و واژه‌های موسسه، انستیتوت و پوهنتون در قانون آموزش عالی و افغانستان رایج است. پیش‌ازاین، طالبان واژه دانشگاه را از سردر ساختمان قدیمی دانشگاه بلخ نیز حذف کرده بودند.

هفته گذشته طالبان سردر بیمارستان شهر هرات را که به زبان فارسی بود نیز تغییر دادند و آن را به پشتو نوشتند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

حذف واژه دانشگاه از سردر دانشگاه بلخ با واکنش‌های تند فرهنگیان، نویسندگان و شماری از شهروندان عادی افغانستان روبرو شد. بسیاری از فرهنگیان و شهروندان افغانستان حذف این واژه را فارسی‌ستیزی دانستند.

رحمت‌الله نبیل، رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان نیز در واکنش به این موضوع گفت این کار عقده حقارت ملا‌ها در برابر زبان فارسی را نشان می‌دهد.

عطا محمد نور، استاندار پیشین بلخ در واکنش به این  مسئله گفت که این اقدام طالبان زبان‌ستیزانه است و آتش نفرت را برپا می‌کند. نور گفت دشمنی با زبان فارسی دری، دشمنی با دانش و فرزانگی است. او زبان فارسی دری را زبان فهم و تفهیم تمامی اقوام در افغانستان دانست.

منابع آگاه گفتند اداره آموزش‌ فنی طالبان در هفته گذشته موسسه‌های نفت و گاز، حسابداری و مهندسی را تعطیل کردند. این منابع آگاه گفتند این موسسه‌ها ویژه بانوان بود و اکنون تعطیل شده‌اند.

طالبان پیش از این نیز اعلام کرده بودند که قانون اساسی افغانستان برایشان پذیرفتنی نیست. باآنکه زبان فارسی در افغانستان زبان رسمی است، اما استفاده از واژه دانشگاه در حکومت‌های حامد کرزی و اشرف غنی نیز با مشکلاتی همراه بود و نوشتن یا ننوشتن این واژه، اعتراض‌هایی میان فارسی‌زبانان و پشتوزبانان ایجاد می‌کرد.

طالبان در یک سال گذشته سردر چندین مرکز آموزشی را که به هر دو زبان فارسی و پشتو نوشته شده بودند، تغییر دادند و تنها به زبان پشتو نوشتند.

بیشتر از جهان