جان کربی: تمامی گزینه‌ها در برابر حکومت ایران همچنان روی میز است

مشاور تیم مذاکره‌کننده ایران می‌گوید آمریکا نباید بدون پرداختن بها، امکانی برای برهم زدن توافق داشته باشد

در اولین واکنش‌ها، مقام‌های آمریکایی پاسخ دوم حکومت ایران را «غیرسازنده» توصیف کردن -SAUL LOEB / AFP

کمتر از یک روز بعد از پاسخ دوم حکومت ایران به طرح پیشنهادی «اتحادیه اروپا»، برای احیای «برجام»، جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا، در اظهارنظری گفت آمریکا هیچ‌گاه اجازه نخواهد داد حکومت ایران به سلاح‌ اتمی دست پیدا کند.

شبکه خبری العربیه، شامگاه جمعه ۱۱ شهریورماه ۱۴۰۱ به‌نقل از سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا نوشت برای دولت بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، همچنان تمامی گزینه‌ها روی میز است.

بامداد روز جمعه مقام‌های آمریکایی در نخستین واکنش‌های خود، پاسخ حکومت ایران را «غیرسازنده» توصیف کردند. توصیفی دلسرد‌کننده برای طرف‌های اروپایی که امید دارند ظرف چند روز آینده، در نهایت مذاکرات هسته‌ای با حکومت ایران، به یک نتیجه مشخص برسد.

در برابر محمد مرندی، مشاور ارشد تیم مذاکره‌کننده ایران، تلاش کرد توپ را در زمین ایالات متحده نشان دهد.

مرندی در پیامی به زبان انگلیسی در شبکه اجتماعی توییتر، ضمن اشاره به بهای جهانی نفت، نوشت: «ایران همانطور که وعده داده بود پاسخش را داد. وقت آن است که تیم بایدن تصمیم جدی بگیرد.»

به گفته مرندی، متن توافق باید کاملا شفاف و بدون ابهام باشد تا بعدا نشود برای ضربه زدن به توافق به کلمات و واژه‌ها استناد کرد.

محمد مرندی، در بخش دیگری از پیامش، ضمن اشاره تلویحی به نخستین واکنش‌های مقام‌های آمریکایی، نوشت: برای طرف آمریکایی «پاسخ سازنده» معمولا به این معنا است که شرایط ایالات متحده پذیرفته شود. در حالی که برای ایران، به معنای یک توافق متعادل و تضمین شده است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

شبکه خبری الجزیره نیز عصر روز جمعه به نقل از مشاور تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران نوشت تهران امیدوار است که اگر توافق احتمالی هم امضا شود، واشنگتن نتواند بدون پرداخت بها، توافق را بهم بزند.

مشاور تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران، در بخش دیگری از گفت‌وگوی روز جمعه خود با الجزیره، «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی» را  متهم کرد که به طرح «اتهام‌های واهی» علیه حکومت ایران ادامه می‌دهد و این روند باید متوقف شود.

در همین حال، میخائیل اولیانوف، مذاکره‌کننده ارشد روسیه در گفت‌وگوهای هسته‌ای وین، در پیامی در شبکه اجتماعی توییتر نوشت پاسخ دوم حکومت ایران به طرح پیشنهادی «اتحادیه اروپا» برای «احیای برجام»، خیلی بلندپروازانه نیست و اگر «اراده سیاسی» وجود داشته باشد، می‌‌تواند در تکمیل نهایی طرح مورد توجه قرار گیرد.

مواضع محتاطانه روسیه در قبال مذاکرات هسته‌ای وین در حالی مطرح می‌شود که روز گذشته ۵۰ تن از نمایندگان هر دو حزب آمریکا، در نامه‌ای مشترک خطاب به جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، هشدار دادند با هر توافقی که روسیه را مسئول انتقال و دفع اورانیوم غنی‌شده ایران معرفی کند مخالفت خواهند کرد.

به‌گفته ۵۰ نماینده‌ای که نامه جمعی روز پنج‌شنبه خطاب به بایدن را امضا کرده‌اند، ایالات متحده نباید اجازه دهد ولادیمیر پوتین، رئيس‌جمهوری روسیه، که در این نامه از او به عنوان «جنایت‌کار جنگی» نام برده شده، مسئول نگهداری مقادیر انبوهی از اورانیوم غنی‌شده ایران باشد.

بیشتر از جهان