ژاپن در حال بررسی استقرار موشک‌های دوربرد برای مقابله با چین است

تایوان می‌گوید هواپیماها و کشتی‌های جنگی چین در اطراف این جزیره دیده شده‌اند

این تسلیحات که از طریق کشتی‌ها یا هواپیماها پرتاب می‌شوند، در اطراف جزایر جنوبی نانسی مستقر خواهند شد - AFP

روزنامه یومیوری گزارش داد که ژاپن برای تقویت قابلیت ضدحمله خود علیه چین، در حال بررسی استقرار هزار موشک کروز دوربرد است.

این روزنامه به نقل از منابع دولتی اعلام کرد که این موشک‌ها تسلیحات موجود اصلاح‌شده برای گسترش برد از ۱۰۰ کیلومتر به هزار کیلومترند. این تسلیحات که از طریق کشتی‌ها یا هواپیماها پرتاب می‌شوند، در اطراف جزایر جنوبی نانسی مستقر خواهند شد و می‌توانند به مناطق ساحلی کره شمالی و چین برسند.

بر اساس قانون اساسی ژاپن، این کشور از جنگ پرهیز و از ارتش فقط برای دفاع از خود استفاده می‌کند.

با این حال، ژاپن در سال‌های اخیر هزینه‌های نظامی خود را افزایش داده و شیوه‌های قاطعانه‌تری در پیش گرفته است. این کشور تاکنون از استقرار موشک‌های دوربرد خودداری کرده بود.

این اقدام ژاپن در شرایطی صورت می‌گیرد که با افزایش تنش‌های منطقه‌ای در این ماه پس از سفر نانسی پلوسی به تایوان، پکن موشک‌هایی را در نزدیکی تایوان و به سوی منطقه اقتصادی انحصاری ژاپن پرتاب کرد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

در تازه‌ترین تحول در مناسبات چین و تایوان، تایپه اعلام کرد که ۱۲ هواپیما و پنج کشتی چینی روز یکشنبه ۲۱ اوت (۳۰ مرداد) در اطراف تایوان مشاهده شدند. 

به گزارش رویترز و بنا بر اعلام وزارت دفاع تایوان، از میان کشتی‌ها و هواپیماهای چین، پنج فروند هواپیما از خط میانی تنگه تایوان عبور کردند. این موضوع نشان‌دهنده این است که پکن همچنان قصد دارد به فعالیت‌های نظامی خود در نزدیکی جزیره ادامه دهد.

چین، تایوان را قلمرو خود می‌داند و از اوایل ماه جاری میلادی پس از دیدار نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا از تایوان، رزمایش‌هایی را در نزدیکی این جزیره انجام داده است.

به تازگی وزارت دفاع چین اعلام کرده بود که نیروهای این کشور برای شرکت در تمرین‌های نظامی مشترک با هند، بلاروس، مغولستان، تاجیکستان و دیگر کشورها به روسیه سفر خواهند کرد. با این حال، این وزارتخانه در بیانیه‌ای مشارکت چین در این رزمایش مشترک را «بی‌ارتباط با وضعیت کنونی بین‌المللی و منطقه‌ای» دانست.

ماه گذشته، مسکو اعلام کرد که قصد دارد رزمایش «وستوک» (شرق) را از ۳۰ اوت تا پنج سپتامبر برگزار کند. در آن زمان اعلام شد که این رزمایش حتی با وجود جنگ پرهزینه در اوکراین انجام می‌شود و «برخی از نیروهای خارجی» نیز در آن شرکت خواهند کرد.

بیشتر از جهان