ضارب سلمان رشدی چند سال زندانی می‌شود؟

هادی مطر با دو اتهام «اقدام به قتل درجه دو» و «تعرض درجه دو» مواجه است

مردی که روز جمعه به سلمان رشدی حمله کرد اکنون با اتهام اقدام به قتل و تعرض درجه دو مواجه است. به گزارش خبرگزاری رویترز، دادستانی بخش شاتاکوآی ایالت نیویورک آمریکا این خبر را روز شنبه ۲۲ مرداد اعلام کرد.

جیسون اشمیت، دادستان بخش شاتاکوآ، روز شنبه گفت: «ضارب حمله دیروز، هادی مطر، اکنون به اقدام به قتل درجه و تعرض درجه دو متهم است.»

اشمیت گفت: «این اتهام‌ها دیشب به او تفهیم شدند و بدون امکان وثیقه، زندانی شد.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

اما اگر دادگاه مطر را مجرم تشخیص دهد، او چند سال زندانی خواهد شد؟ مطابق قوانین ایالت نیویورک، «اقدام به قتل درجه دو» معمولا بین ۵ تا ۱۵ سال زندان در پی دارد. برخی منابع امکان افزایش این حکم به ۲۵ سال را نیز مطرح کرده‌اند. این در حالی است که اگر او با اتهام «اقدام به قتل درجه یک» مواجه بود، این محکومیت احتمالا به حبس ابد افزایش می‌یافت. اتهام مجزای «تعرض درجه دو» نیز در ایالت نیویورک با حداقل ۲ و حداکثر ۷ سال زندان همراه است.

مطر جوان ۲۴ ساله لبنانی-آمریکایی است که پدر و مادرش هر دو اهل روستایی در جنوب لبنان‌اند. او چند سال پیش از ایالت کالیفرنیا به ایالت نیوجرسی نقل مکان کرد و تا پیش از حمله روز جمعه، در شهر فیرویوی نیوجرسی زندگی می‌‌کرد.

مطر با خرید بلیت، به محل سخنرانی سلمان رشدی آمده بود و سپس، خود را به جایگاه رساند و با چاقو به شکم و گردن رشدی ضربه زد. جمعی از مردم، دو مامور پلیس و کارمندان موسسه برگزارکننده نشست کوشیدند جلو او را بگیرند.

سلمان رشدی ۷۵ ساله با هلیکوپتر به بیمارستانی در ایالت پنسیلوانیا منتقل شد و حال مساعدی ندارد. بر اساس اعلام کارگزار ادبی این نویسنده هندی‌‌ـ‌بریتانیایی-آمریکایی، احتمال دارد او یک چشمش را از دست بدهد و کبدش نیز آسیب جدی دیده است.

بیشتر از جهان