پیوند موفق گوش چاپ سه‌بعدی با سلول انسان

پزشکان معتقدند سلول‌های این گوش به بازسازی غضروف ادامه می‌دهد و ظاهر و حس یک گوش طبیعی را خواهد داشت

پزشکان گوش چاپ سه‌بعدی را به زنی ۲۰ ساله پیوند زدند- COURTESY DR. ARTURO BONILLA MICROTIA - CONGENITAL EAR INSTITUTE

 پزشکان موفق شدند در عمل جراحی موفقیت‌آمیز یک گوش ساخته شده از سلول‌های انسانی را که با استفاده از پرینتر سه بعدی (3D Printer) تولید کرده بودند، به زنی ۲۰ ساله پیوند بزنند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

این زن مبتلا به میکروتیا بود. میکروتیا یک بیماری مادرزادی نادر است که در آن یک یا هر دو گوش خارجی وجود ندارد یا رشد نکرده است.

به گزارش نیویورک تایمز، این گوش با استفاده از سلول‌های زنی که پیوند را دریافت کرده بود ایجاد شد. این زن  با گوش راست کوچک و شکلی غیرمتعارف متولد شده بود.

این جراحی بخشی از یک کارآزمایی بالینی برای آزمایش ایمپلنت (AuriNovo 3DBio) است. این شرکت امیدوار است بتواند برای این روش درمانی تایید رسمی بگیرد و به سایر مبتلایان میکروتیا کمک کند. بیماری میکروتیا تقریبا ۱۵۰۰ نوزاد متولد شده در ایالات متحده را در سال تحت تاثیر قرار می‌دهد.

گوش جدید این زن دقیقا با گوش چپ او تطابق دارد. این عمل پیوند در ماه مارس انجام شده است. پزشکان معتقدند سلول‌های این گوش به بازسازی غضروف ادامه می‌دهد و ظاهر و حس یک گوش طبیعی را خواهد داشت.

این کارآزمایی بالینی که شامل ۱۱ بیمار است، هنوز ادامه دارد و این احتمال وجود دارد که سایر پیوندهای آن موفقیت آمیز نشوند. اما این شرکت و پزشکان بر این باورند که چون گوش‌های جدید از سلول‌های خود بیماران ساخته شده‌اند، بدن بیماران آنها را پس نمی‌زند.

متخصصان حاضر در این پروژه معتقدند که کارآزمایی بالینی درمان میکروتیا نه تنها می‌تواند شواهد قوی در مورد ارزش این محصول نوآورانه به دنیای پزشکی ارائه دهد، بلکه پتانسیل این فناوری برای ارائه ایمپلنت‌های بافت زنده در سایر روش‌های درمانی را نیز نشان می‌دهد.