لاوروف: طالبان باید با مخالفانشان گفت‌وگو کنند

سرگئی لاوروف می‌گوید نمی‌توان اجازه داد رژیم افغانستان سقوط کند

HANDOUT / RUSSIAN FOREIGN MINISTRY / AFP

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، در واکنش به درگیری‌های اخیر در پنجشیر افغانستان گفت که طالبان باید مشکلاتش با مخالفان را از راه گفت‌وگو حل کند.

لاوروف که در یک نشست خبری در شهر دوشنبه تاجیکستان سخن می‌گفت، از وخامت اوضاع افغانستان در رژیم طالبان ابراز نگرانی کرد و گفت که نمی‌توان اجازه داد افغانستان بار دیگر سقوط کند.

به گفته لاوروف، مردم افغانستان ۲۰ سال از حضور ناتو در کشورشان در عذاب بودند و حالا سقوطی دوباره برایشان سخت خواهد بود.

او در واکنش به درگیری‌ها در استان پنجشیر، گفت که روسیه طرفدار حل‌وفصل مسائل از راه گفت‌وگو است: «ما از متحدانمان در تاجیکستان که بر افغانستان به‌ویژه شمال این کشور نفوذ دارند، انتظار داریم به کمک به ما برای رسیدن به اهداف مشترک ادامه دهند.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

در یک هفته اخیر، پنجشیر و اندراب شاهد درگیری‌هایی خونین میان جبهه مقاومت ملی و طالبان بودند و در درگیری‌های این مناطق،‌ تلفات سنگینی به طالبان وارد شد. بر اساس گزارش‌ها، در این مدت نزدیک به ۲۰۰ تن از افراد طالبان کشته شدند که بیشتر این تلفات در استان پنجشیر به طالبان وارد شد. چنان‌که ملا غفار، مشهور به محمد قندهاری، معاون گردان «البدر» قندهار هم روز سه‌شنبه در درگیری با نیروهای جبهه مقاومت در پنجشیر زخمی شد و روز جمعه درگذشت.

 در درگیری‌های اخیر، به نیروهای جبهه مقاومت هم تلفاتی وارد شده است.

این مقام بلندپایه روس از جامعه جهانی خواست تا کمک‌های بشردوستانه خود به مردم افغانستان را افزایش دهند و به لزوم سهم گرفتن بیشتر ایالات متحده آمریکا در بازسازی افغانستان اشاره کرد.

سرگئی لاوروف با تاکید بر ایجاد یک حکومت فراگیر در افغانستان گفت که چین نیز در مورد افغانستان همین نظر را دارد و پاکستان هم باید از این موضوع حمایت کند.

روسیه در حالی که از اوضاع در افغانستان ابراز نگرانی می‌کند که در حال حاضر خود به اوکراین حمله کرده و در حال جنگ با نیروهای اوکراینی است.