فلفل‌دوستان جهان، متحد شوید!

مکزیک، تایلند، مالزی، جامائیکا، هند و چین برای خوراک تندشان شهرت دارند

ادویه‌ها و ترشی‌ها بیش از شش هزار سال است که برای طعم دادن به غذا مصرف می‌شوند- Getty Image Via Canva

 شانزدهمین روز از ژانویه، تاریخی محبوب و ویژه برای طرفداران غذاهای تند و گرم است.

چالش خوردن هابانرو (تندترین نوع فلفل)، مسابقات چشیدن غذاهای تند یا مسابقات آشپزی غذاهای پر ادویه بخشی از مراسم و جشن‌هایی است که مخصوص این روز و طرفدارانش در جهان برگزار می‌شود.

می‌دانستید که تندترین فلفل در جهان همیشه در حال تغییر و تکامل است؟

آیا درباره واحد اندازه‌گیری تندی فلفل چیزی شنیده‌اید؟

فلفل تند حاوی کپسایسینوئید است. این ترکیب فعال مسئولیت تند کردن این گیاه را بر عهده دارد. کپسایسینوئيد‌ها با واحد حرارتی اسکوویل اندازه‌گیری می‌شوند.

کارولینا ریپر با  دو‌ میلیون و ۲۰۰ هزار اسکوویل، تندترین فلفل جهان است.

حتی تصور این‌که این فلفل چقدر می‌تواند تند باشد هم مشکل است.

باید بدانید این فلفل ۲۰۰ برابر از فلفل هالاپنیو تندتر است. غذاهایی تندی هم در جهان وجود دارند که میزان تندی آن‌ها با اسکوویل اندازه‌گیری می‌شوند. ویندالو، مرغ تند دیگ داغ سیچوان و گریوت ازجمله این خوراک‌های بسیار تند است. کشور‌های مکزیک، تایلند، مالزی، جامائیکا، هند و چین به طبخ خوراک تند شهرت دارند. 

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

مهم نیست چقدر غذاهای تند دوست دارید، اما به یاد داشته باشید هنگام مصرف این غذاها همیشه یک لیوان شیر یا یک ظرف ماست سرد کنار دست خود داشته باشید. محصولات لبنی احساس آتش در دهان شما را قدری کاهش خواهند داد. برای التیام سوزش دهانتان هر کاری که می‌کنید آب ننوشید چون درواقع سوزش آن را تشدید خواهد کرد. اگر در مناطق سردسیر زندگی می‌کنید خوردن غذاهای گرم و تند یک راه عالی برای گرم کردن خودتان است.

این اما تنها فایده فلفل تند نیست.

ادویه‌ها و ترشی‌ها که بیش از شش هزار سال است برای طعم دادن به غذا مصرف می‌شوند، فوایدی نیز برای سلامتی دارند.

برای مثال ادویه‌ها می‌توانند با التهاب مبارزه کنند و به دلیل خواص درمانی بسیار محبوبیت زیادی در دوران باستان داشتند.

یونانیان باستان ادویه‌های شرقی مانند فلفل کاسیا، دارچین و زنجبیل را به مدیترانه وارد می‌کردند، زیرا این ادویه‌ها و گیاهان مصرف دارویی داشتند.

بر اساس منابع در حدود ۳۷۷ تا ۴۶۰ قبل از میلاد، بقراط از گیاهان و ادویه‌هایی چون زعفران، دارچین، آویشن، گشنیز و نعنا نام‌برده است.

کپسایسین یکی از اجزای فعال فلفل چیلی برای از بین بردن سلول‌های سرطانی شناخته شده‌ است. یک مطالعه در ایالات‌متحده و چین در سال ۲۰۱۵ نشان داد خوردن غذاهای تند با افزایش متابولیسم بدن، میزان مرگ‌ومیر را تا ۱۴ درصد کاهش می‌دهد؛ بنابراین اگر غذاهای تند دوست ندارید شاید وقت آن رسیده است که رژیم غذایی خود را تغییر دهید. تصمیمی که حتما تا آخر عمر از آن لذت خواهید برد.

بیشتر از زندگی